Nova studija koju su sproveli "Natrure Communications", dr Zoi Tomas i profesor Kris Turni sa Univerziteta u Sidneju pokazala je da je topljenje Antarktičkog ledenog pokrivača izmaklo kontroli. Zaključak je - povratka sada nema.
Naučnici kažu da bi to moglo da doprinese porastu nivoa mora u narednim vekovima, a možda i milenijumima, piše UNSV Sidnej.
Studija je koristila geološke podatke sa Antarktika u kombinaciji sa kompjuterskim modelima i statističkim analizama, da bi razumela kako klimatske promene utiču na ovu oblast.
„Naša studija otkriva da su se tokom prošlih vekova, kada se ledeni pokrivač povlačio, periodi brzog gubitka snega dešavali veoma naglo, kroz samo deceniju ili dve“, objasnila je Tomas.
Ona dodaje da je ledeni pokrivač Antarktika doživeo mnoge epizode topljenja, svaki put doprinoseći globalnom porastu nivoa mora.
Nalazi istraživača potvrđuju kompjutersko modeliranje koje je pokazalo da je opadajući ledeni pokrivač prošao kritičnu prekretnicu, što je dovelo do nepovratnog gubitka njegovih delova ispod nivoa mora.
„Već smo primetili tokom poslednje dve decenije da je ledeni pokrivač Antarktika iznenada počeo da gubi led, što je doprinelo porastu nivoa mora širom sveta. Ali, satelitski podaci koji dokazuju ovo ubrzanje sežu samo oko 40 godina unazad, tako da su nam bili potrebni duži zapisi da ovu promenu stavimo u kontekst“, kaže Turni.
Iste promene dešavaju se vekovima
Istraživači su ispitali i peščane sedimente oslobođene topljenjem ledenih bregova koji su se taložili u mulju na morskom dnu, kako bi otkrili istoriju povlačenja i faza rasta ledenog pokrivača.
Prebrojavanjem količine ovog sedimenta koji je provučen ledenim bregom kroz jezgro, naučnici su uspeli da identifikuju osam faza sa velikim količinama krhotina koje su tumačili kao faze povlačenja Antarktičkog ledenog pokrivača. Svaka faza je pokazala isti obrazac – ledeni pokrivač se destabilizovao u roku od jedne decenije, doprineo globalnom porastu nivoa mora, a zatim se ponovo stabilizovao jednako brzo.
Kombinujući zapis sedimenta sa kompjuterskim modelima ponašanja ledenih ploča pokazao je da se svaka epizoda povećanog topljenja ledenog brega odražava povećanim gubitkom leda iz unutrašnjosti ledenog pokrivača.
Tomas je, zatim, primetila da statističke metode primenjene na izlazne podatke modela mogu da otkriju rane znake upozorenja koje ukazuju na prelomne tačke u sistemu ledenog pokrivača, što potvrđuje da prelomne tačke zaista postoje.
„Ako je potrebna jedna decenija da se ovakav sistem prevrne, to je zapravo prilično zastrašujuće, jer ako se ledeni pokrivač Antarktika bude ponašao u budućnosti kao što se ponašao u prošlosti, onda mi sada doživljavamo prevrtanje“, kaže ona.
BONUS VIDEO: Klimatske promene i zdravlje ljudi
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: