Foto: EPA/EFE ANDREAS GORA / POOL, YURI GRIPAS / POOL, MAXIM SHIPENKOV

Nakon što je nemački list Špigel objavio da je da je kancelar Olaf Šolc odbio da poziv Bele Kuće da dođe u Vašingnton kako bi se sa predsednikom Sjedinjenih Država Džozefom Bajdenom razgovarao o krizi na ukrajinskoj granici, međunarodna javnost počela je da spekuliše o tome kako se Šolc čudno ponaša.

Navodi se i da je Bela kuća zbog toga poslala je Blinkena u Berlin da pojasni Šolcu da mora da podrži oštre sankcije prema Rusiji.

Pročitajte još:

Zbog ogromnog pritiska javnosti Šolc je bio primoran da pisanja pomenutog lista demantuje.

Tvrdnju je demantovala i Bela Kuća koja je navela kako bi ovakva spekulacije mogle da naruše jedinstvo Zapada, jer najistaknutiji zvaničnici Rusije i Sjedinjenih Država nisu uspeli da postignu napredak tokom iscrpnih razgovora u Ženevi.

Nemačka ćuti

Ipak, činjenica je da je Nemačka odbila zahtev Ukrajine da joj pruži vojnu pomoć i uporno odbija da u slučaju rata razmotri onemogućavanje rada ruskog gasovodu Severni tok 2 koji ide do Nemačke.

Takođe, Ukrajina je prošlog meseca optužila Nemačku da blokira isporuku oružja preko NATO-a.

Postoje i naznake da je Ranije je Vilijam Barns, direktor CIA-e, doleteo u Berlin ranije ovog meseca kako bi pokazao Šolcu obaveštajne podatke o nagomilavanju ruskih vojnika uz granicu s Ukrajinom.

Pritisak na Šolca

Nemački kancelar, koji se nalazi na početku ozbiljnije političke karijere konstantno se suočava i s pritiscima leve frakcije u njegovoj Socijaldemokratskoj stranci koja gaji simpatije prema Rusiji.

BONUS VIDEO: Ukrajinci u rovovima čekaju ishod pregovora

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare