Foto: Not supplied / WillWest News / Profimedia, Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia, Ignacio Marin / AFP / Profimedia, Ignacio Marin / AFP / Profimedia, Shutterstock

Nakon meseci krvavih borbi, ruske trupe predvođene paravojnom formacijom Vagner uspele su da opkole Bahmut - ukrajinski grad koji je krajem prošle godine postao glavni cilj Moskve. Odbranu koja se nalazila na obodima grada probili su u četvrtak uveče i odmah nakon toga započeli njegovo besomučno razaranje.

Naime, nakon ulaska u grad koji je već sedam meseci poznat kao „mašina za mlevenje mesa“, snage Vagnera iza kojih stoji Jevgenij Prigožin digle su u vazduh ključni most koji povezuje grad na istoku Ukrajine sa obližnjim selom Hromovo.

Ukrajinska policija je navela da je reč o vitalnoj saobraćajnici za izvlačenje civila i dopremanje vojnih zaliha. Most je ujedno i poslednji glavni put snabdevanja od Bahmuta do Časiva Jara, strateški važnog grada koji se nalazi nešto istočnije.

Bahmut Foto: Ignacio Marin / AFP / Profimedia

Prigožin, kome je mesecima zameran spor napredak na frontu, ponosno se obratio sa vrha jedne od zgrada i između redova najavio nove, još brutalnije borbe. Čovek poznat pod nadimkom Putinov kuvar (zbog ketering fimre koja je snabdevala Kremlj) pozvao je Zelenskog da povuče trupe iz grada pre nego što budu konačno opkoljene.

„Jednice Vagnera su praktično opkolile Bahmut! Ako se sa nama ranije borila profesionalna ukrajinska vojska, danas vidimo među njima sve više staraca i dece, a njihov život kod Bahmuta traje dan-dva“ rekao je Prigožin.

Ukrajinski vojnici očajni

Sa druge strane, Kijev još uvek razmatra eventualno povlačenje svojih trupa iz Bahmuta, koje će sudeći po vapajima ukrajinskih vojnika biti neizbežno.

Foto: Profimedia, EPA-EFE

Društvenim mrežama kruže snimci očajnih ukrajinskih vojnika u Bahmutu u kojima govore da su okruženi sa svih snaga i da nemaju više snage. Na jednom od snimaka vidi se i ukrajinski vojnik koji trčeći napušta Bahmut i šalje poruku svojoj majci ne verujući da je preživeo.

„Mama, živ sam, živ!!!“, čuje se na snimku.

Pad Bahmuta – prekretnica u ratu

Pobeda u krvavoj borbi za ovaj grad mogla bi da bude značajna prekretnica u ratu.

Pre svega, Bahmut je pre rata bio jedan od većih gradova u Donjeckoj oblasti, ali poslednjih meseci u njemu je ostalo tek nekoliko hiljada stanovnika. Ipak, ovaj grad predstavlja bitnu tačku za rusku vojsku, koja bi mogla da ga pretvori u veliki komandni centar odakle može da distribuira opremu, naoružanje i hranu svojim vojnicima u drugim gradovima i oblastima. Upravo zato je jedna od najbrutalnijih jedinica – paravnojna formacija Vagner, poslata da zauzme Bahmut.

Bahmut Ukrajina Foto:Tanjug/AP Photo/LIBKOS

Takođe, zauzimanje grada, iako ima ograničenu operativnu vrednost, potencijalno omogućava Rusiji da ugrozi veća područja kao što su Kramatorsk i Slavjansk.

Uz to, Bahmut ima i veliku motivacionu vrednost za ruske snage. Ruske trupe još početkom leta zauzele su obližnje gradove Severodonjeck i Lisičansk, a Bahmut je trebalo da bude sledeći. Taj plan tek sada je na korak do realizacije.

Prigožinova prečica do trona

Naposletku, isvajanje Bahmuta važno je samom Prigožinu.

Foto: Mikhail Metzel / TASS / Profimedia, EPA-EFE/MIKHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN / POOL, Tanjug/AP Photo/LIBKOS

Prvi razlog je želja šefa najveće paravojne formacije da pokaže da te trupe mogu da naprave rezultat, posebno jer je zvanična ruska vojska tokom poslednjih nekoliko meseci zabeležila poražavajuće rezultate na jugu i istoku Ukrajine, posebno u Hersonu iz kog su čak morali da se povuku.

Takođe, operacije zvanične ruske vojske u Donbasu ne idu po planu ni kada je pitanju brzina kojom napreduju, niti kada su u pitanju planirana osvajanja. Ruska vojska kao cilj postavila je „potpuno oslobođenje Donbasa“ još krajem aprila prošle godine kada je završena prva faza rata, ali od tada do danas ne samo da nisu uspeli u tom cilju već su izgubili deo Luganske oblasti tokom ukrajinske kontraofanzive u avgustu. Ova oblast, podsećamo, do kraja leta bila je skoro u potpunosti pod ruskom kontrolom.

Jevgenij Prigožin Foto: Mikhail Metzel / TASS / Profimedia

Uspeh Vagnera u Bahmutu tako bi omogućio Prigožinu pobedu na terenu, ali i bolji položaj u Kremlju.

Naime, Prigožin je tokom poslednjih nekoliko nedelja bio u javnim okršajima sa ključnim ljudima Vladimira Putina, poput ministra odbrane Sergeja Šojgua kog je optuživao za loše rezultate. Čak, zapadni mediji su pisali u decembru prošle godine da je došlo do sukoba između samog Putina i Prigožina jer mu je navodno prvi čovek Vagnera rekao da ruska vojna taktika u vodi ka porazu.

Pročitajte još:

Prema navodima američkih obaveštajnih službi, Prigožin je Putinu rekao da se rusko ministarstvo odbrane previše oslanja na Vagner i ne daje plaćeničkoj grupi dovoljno novca i resursa da ispuni svoju misiju u Ukrajini.

Američki obaveštajni zvaničnici veruju da je upravo Prigožin objavio sporni video na društvenim mrežama koji prikazuje Vagnerove vojnike kako se žale na nedostatak hrane i namirnica, s namerom da snimak posluži kao sredstvo pritiska na Kremlj da poveća finansiranje njegove grupe plaćenika.

BONUS VIDEO Radić: Vagner može da stvori unutrašnje probleme Putinu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar