Sa dolaskom zime i hladnog vremena, vazduh već početkom novembra zna da bude označen kao "vrlo nezdrav" zbog čega se gotovo svakodnevno izdaju upozorenja o kvalitetu, odnosno štetnosti vazduha. Grad u našem komšiluku, Sarajevo, već duži vremenski period se nalazi na vrhu liste najzagađenijih gradova na svetu, zbog čega su stanovnici dobili upozorenje da ne izlaze iz domova bez preke potrebe.
Zagađenost vazduha je posebno štetna za osobe sa respiratornim oboljenjima poput astme, obolele od plućnih bolesti i bolesti srca, trudnice, decu i starije, ali i za zdrave osobe, pa su preporuke nadležnih da je najbolje izbegavati bilo kakve aktivnosti na otvorenom.
Vazduh u Sarajevu je već u novembru bio označen kao „nezdrav za osetljive grupe„, odnosno opasan po zdravlje građana koji imaju respiratorne tegobe, trudnice i decu.
Već krajem decembra ovaj grad je zauzeo treće mesto kao najzagađeniji grad na svetu, odmah posle Lahorea i Pakistana.
Njegova koncentracija štetnih čestica, bila je 20 puta veća od dozvoljene koju je propisala Svetska zdravstvena organizacija.
U petak, Sarajevo je dobilo prvo mesto na listi najzagđenijih gradova na svetu sa indeksom kvaliteta vazduha od 350, dok je u nekim delovima grada ta vrednost prelazila 400.
Prema dostupnim podacima, koncentracija PM2.5 čestica bila je 60 puta veća od dozvoljene. Iza Sarajeva su našli Nju Delhi, Lahore, Daha, Karači, Kolkata, Kampala, Kuvajt i Kabul.
PM su čestice koje se nalaze u vazduhu, takozvana „sitna prašina“. Mogu biti prirodnog i antropogenog porekla, koje nastaju kao posledica nekompletnog sagorevanja fosilnih goriva.
U pitanju su kućna ložišta gde se sagorevaju čvrsta goriva poput uglja, drva, ali i dizel motorima.
Tokom zime se najviše prate PM 2.5 čestice. Ukoliko su te čestice manje od 2.5 mikrometara, a što su čestice sitnije, to su opasnije pošto prilikom udisaja prodiru dublje u organizam.
Da bi se vazduh smatrao čistim, koncentracija pomenutih čestica ne bi trebalo da bude veća od 40 mikrograma po metru kubnom, a prekoračenje ne sme da bude duže od 35 dana godišnje.
Mediji su preneli da se građanima Sarajeva preporučuje da što manje vremena provode na otvorenom ili, ako baš moraju, da se zaštite odgovarajućim respiratornim maskama.
Ova zagađenost najviše pogađa trudnice i njihov plod. Nerođene bebe trpe posledice štetnih čestica koje njihova majka udiše.
Studija „Harvard School of Public Health“ pokazala je da ove štetne čestice mogu izazvati i spontani pobačaj.
Žene koje su izložene visokim koncentracijama ovih čestica tokom trudnoće, suočavaju sa do dva puta većim rizikom od rađanja deteta sa poremećajem autizma. Sa aerozagađenjem povezuje se i rani gubitak trudnoće, posebno ako je žena tokom četiri nedelje nakon začeća izložena štetnim česticama u vazduhu, navodi se u studiji.
Nedavne studije pokazale su i da PM 2.5 čestice umnogome utiču na endokrini sistem i samim tim mogu izazvati neplodnost, kao i da se akumuliraju u reproduktivnim organima kroz placentu i druge barijere koje štite reproduktivna tkiva.
Na listi najzagađenijih gradova nisu izostali ni gradovi u Srbiji.
U sredu je u Borči, Zemunu i Smederevu, vazduh bio ekstremno lošeg kvaliteta, a tu su i Niš, Pančevo, Valjevo, Užice i Novi Pazar.
Zabrinjavajući podatak Evropske agencije za zaštitu životne sredine naveo je da je samo u 2021. godini od posledica zagađenja umrlo više od 17.000 ljudi.
Čačak je tri dana zaredom najzagađeniji grad u Srbiji, ali i među najzagađenijim na svetu. Indeks zagađenosti je dostizao čak 352, a koncentracija PM2.5 čestica bila je 50 puta veća od dozvoljene vrednosti.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare