Požar koji je nedavno izbio u fabrici za preradu plastike "Drava International" u Osijeku je lokalizovan, pri čemu je troje vatrogasaca povređeno. Ipak, prave nevolje za građane Osijeka tek počinju, imajući u vidu da su čelnici osječke županije najavili da će tražiti od Vlade Hrvatske proglašenje stanja ekološke katastrofe. Vatrogasci su opisali kako je plastika kao lava tekla, dok su građani već upozoreni da ne jedu voće i povrće iz bašte i da obavezno nose zaštitne maske.

Čelnik osječko-baranjske županije Ivan Anušić izjavio je kako je požar pod nadzorom, više ne preti širenje vatre. Ističe kako je sada problem izdimljavanje, koje je intenzivno, a širi se zavisno od smera kretanja vetra.

Proglašenje eko katastrofe

„To je u ovom trenutku najveći problem, pratimo meteorološke prognoze i kretanje vetra, jer će izdimljavanje trajati još dva ili tri dana. Vatrogasci će krenuti sa zatrpavanjem požarišta, kako bi se sprečilo dalje izdimljavanje“, pojasnio je Anušić.

Osijek požar Foto:Davor Javorovic/PIXSELL

On je istakao kako će zajedno s osječkim gradonačelnikom Ivanom Radićem vladi uputiti dopis, u kojem će zatražiti proglašenje ekološke katastrofe, zbog posledica stravičnog požara na području Osijeka.

„Očekujemo izveštaj o šteti od požara i dima i mislim da se treba proglasiti ekološka katastrofa, za šta ćemo vladi uputiti zahtev. Moramo videti sve razmere ove katastrofe, prvenstveno zbog dima, koji više od 24 sata izlazi iz požarišta, i koji je zagadio ne samo vazduh nego i tlo“, dodao je Anušić.

Napominje kako je još prerano govoriti o uzrocima požara, ali nada se da će doći forenzičari iz Centra za forenzička ispitivanja i veštačenje „Ivan Vučetić“, koji bi trebalo da utvrde uzroke požara.

U međuvremenu, u Antunovcu je već utvrđena povećana koncentracija lebdećih čestica, te prisutnost štetnih materija u vazduhu.

Foto: Borna Jaksic/PIXSELL

„Plastika tekla kao lava“

Načelnik Vatrogasne službe Goran Ivković saopštio je da vatrogasci drže požar pod kontrolom i da će u saradnji sa radnicima firme „Drava Internacional“ pokušati zemljom da zatrpaju mesto požara i tako ubrzaju proces zaustavljanja širenja dima.

Iz vatrogasne službe su saopštili da je požar gasilo oko 200 vatrogasaca iz 44 vatrogasne stanice i da je u intervenciji učestvovalo 100 vozila.

Glavni načelnik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zoran Pakšec otkrio je da je u toku noći dežuralo 20 vatrogasaca da se požar ne bi proširio, kao i 10 vatrogasnih vozila.

Foto:FoNet/HINA/Osječko-baranjska županija

„Mogu reći da je stanje pod kontrolom i požar je ostao u onim granicama sektora koje smo mi juče odredili. Ono što vidite je izgaranje poslednjih ostataka plastike. Morali smo da izguramo deo plastike da se zaštiti objekt. Plastika je tekla kao lava. Ova topljena plastika ugrožavala je i cevi i kamione, morali smo jako da pazimo na plastiku koja nas je palila ispod, a nismo ni znali. Upravo je to bio jedan pod razloga da je kolega, pozdravljam ga sada, povređen u tekućoj plastici. Danas će biti prevezen u Zagreb, nadam se da je stabilno“, kazao je on.

Problem za poljoprivredu i zdravlje

Dugoročni problem za poljoprivredu i zdravlje u Osijeku, piše portal Index, verovatno će predstavljati furani, dioksini i teški metali koji nastaju u takvim požarima.

Furani su spojevi koji sadrže prstenove od četiri atoma ugljenika i jednog atoma kiseonika. Dioksini, furani i dioksinu slični polihlorirani bifenili (PCB) nisu namerno proizvedeni kao sastavni delovi plastike, nego nastaju kao nusproizvodi požara, kada plastika izgara, hemikalije unutar nje mogu reagovati na visokim temperaturama i stvoriti ove štetne spojeve.

POGLEDAJTE JOŠ:

Furani, dioksini i teški metali mogu imati značajan dugoročan uticaj na proizvodnju hrane.

Te hemikalije mogu da se talože iz atmosfere na tlo, što može dovesti do kontaminacije poljoprivrednih površina, na šta su stanovnici Osijeka već upozoreni. One takođe mogu da kontaminiraju kanalizacijski mulj koji se ponekad koristi na poljoprivrednim zemljištima, navodi Index.

Navedene hemikalije vrlo su toksične jer utiču na brojne organe. Poseban problem je to što se akumuliraju u tkivima i ćelijama. Kancerogene su i uzrokuju reproduktivne promene.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare