Foto: Anatolii STEPANOV / AFP / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

HIMARS - moćno američko oružje koje je praktično promenilo tok rusko-ukrajinskog rata stiže u još jednu državu pored Ukrajine. Litvanija je potpisala ugovor vredan 495 miliona američkih dolara za kupovinu ovog raketnog sistema visoke pokretljivosti.

Lojd Ostin, američki ministar odbrane potvrdio je ovu informaciju i dodao da počinju da razgovaraju o saradnji sa SAD na integraciji HIMARS-a, obuci i održavanju osoblja.

Ministar je rekao da je veoma važno što HIMARS sisteme kupuju sve tri baltičke zemlje.

„Nastavićemo aktivno da sarađujemo sa Estonijom i Letonijom na razvoju ove sposobnosti i jačanju bezbednosti čitavog regiona. Prve isporuke HIMARS-a su zakazane za 2025. godinu“, rekao je Ostin.

Preliminarna vrednost ugovora je oko 495 miliona američkih dolara. Prema ugovoru, Litvanija kupuje osam M142 HIMARS sa različitim tipovima raketa, uključujući ATACMS, vođenu raketu dugog dometa dometa od 300 kilometara.

Ukrajina Herson Foto:EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

Ugovor takođe obuhvata opremu za obuku i održavanje sistema, usluge obuke osoblja, integraciju sistema i povezivanje sa NATO integrisanim sistemom vazdušne i protivraketne odbrane.

Ministar odbrane je takođe zahvalio Litvaniji na kontinuiranoj vojnoj podršci Ukrajini i na obuci ukrajinskih trupa, što daje važan doprinos samoodbrani Ukrajine.

Predhodno je 15. jula ove godine, Estonija kupila šest jedinica HIMARS-a.

Želi ga i Letonija

Moćni raketni sistem želi i Letonija, koja je još krajem jula ove godine zatražila od Sjedinjenih Država da joj omoguće kupovinu.

Foto: Gints Ivuskans / AFP / Profimedia

Tada je letonsko ministarstvo odbrane “poslalo pismo sa zahtevom SAD o dostupnosti i cenama HIMARS-a“. Litvanski ministar odbrane Arvidas Anusauskas je u junu napomenuo da, “zajedno sa letonskim i estonskim saveznicima“, njegova zemlja “gleda razvoj HIMARS-a, kao i sposobnost artiljerijskog raketnog sistema“.

U međuvremenu, susedna Poljska je pokrenula to pitanje još u maju, kada je ministar odbrane Mariuš Blaščak izjavio da Varšava traži stotine lansera HIMARS iz Sjedinjenih Država. Do danas nije dobio nikakav javni odgovor.

Umesto toga, Poljska je tokom prošlog meseca pronašla zamenu za HIMARS. Potpisala je ugovor s Južnom Korejom o nabavci čak 288 samohodnih višecievnih bacača raketa (MLR) koje mogu ispaliti nekoliko različitih vođenih ili nevođenih topničkih projektila. Reč je o K239 Chunmoo, pandanu američkom sistemu M270.

Ukrajina Rusija rat Foto:Tanjug/Tony Overman/The Olympian via AP

Inače, čini se da je interesovanje za raketni sistem u istočnoj Evropi poraslo od napada Rusije na Ukrajinu u februaru, što je takođe podstaklo Vašington i dugu listu saveznika da pošalju milijarde dolara u oružju kao podršku vladi u Kijevu.

Zašto svi žele HIMARS?

Ovaj raketni sistem visoke pokretljivosti montiran je na kamion i može da nosi kontejner sa šest raketa. Sistem može da lansira raketu srednjeg dometa, ali je takođe sposoban da ispaljuje projektile većeg dometa.

Pročitajte još:

To znači da ovo oružje može da ispali šest „MFOM“ projektila sa dovoljnom preciznošću da pogodi automobil udaljen i do 70 kilometara udaljenosti, što je mnogo dalje od dometa haubice i mnogo preciznije od sovjetskih i ruskih raketnih bacača.

Uz to, HIMARS vozila su blindirana, i ne može ih probiti čak ni geler, ni malokalibarsko oružje, ali su i dalje dovoljno lagana da se mogu preneti avionom.

Stoga je jasno zbog čega je ovaj raketni sistem značajan Ukrajini, i zašto sve ostale zemlje žude za njim.

BONUS VIDEO Rusija objavila snimke uništavanja HIMARS i HARPUN sistema Ukrajinske vojske

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar