Oglas

epa12651537 US Secretary of Homeland Security Kristi Noem arrives to speak to the media at the White House in Washington, DC, USA, 15 January 2026.  EPA/WILL OLIVER
Kristi Noum Foto: EPA/WILL OLIVER
Kristi Noum Foto: EPA/WILL OLIVER

Tramp presekao: Kristi Noem uklonjena iz ključnih operacija posle pucnjave u Minesoti

27. jan. 2026. 15:06

Donald Tramp je smanjio ovlašćenja sekretarke za unutrašnju bezbednost Kristi Noem nakon napetog sastanka u Beloj kući, održanog posle smrtonosne pucnjave u Minesoti u kojoj je učestvovao agent za imigraciju. Sastanak je nadgledala šefica kabineta Suzi Vajls.

Oglas

Pritisak na Noem pojačan je nakon ubistva 37-godišnjeg medicinskog tehničara Aleksa Pretija u Mineapolisu. Noem je taj događaj nazvala činom domaćeg terorizma, što je izazvalo brojne kritike i pitanja o načinu na koji su savezni agenti reagovali.

Prema izveštajima, Tramp je tokom kasnonoćnog sastanka oštro ispitivao Noem o njenom postupanju i početnoj reakciji na incident. Sastanku u Ovalnom kabinetu prisustvovao je i njen savetnik i bliski saradnik Kori Levandovski. Na kraju sastanka Tramp je naredio Noem da se povuče iz unutrašnjih imigracionih operacija i da se fokusira isključivo na obezbeđivanje južne granice SAD.

U isto vreme, njen dugogodišnji rival Tom Homan, zadužen za pitanja granice u Beloj kući, trebalo bi da preuzme kontrolu nad operacijama u Mineapolisu.

Iako joj je uticaj smanjen, Noem za sada ostaje na funkciji glavnog predsednikovog zvaničnika za imigraciju, prenosi Dejli Mejl.

Povučeni su i njeni saradnici na terenu, uključujući komandanta Granične patrole Gregorija Bovinoa i veći broj agenata. Bovino je ranije bio zadužen za velike imigracione racije u gradovima poput Los Anđelesa, Čikaga i Mineapolisa, što je izazvalo nezadovoljstvo među agentima ICE-a, jer su te akcije tradicionalno bile u njihovoj nadležnosti. Bovino je u ponedeljak vraćen u Kaliforniju, a oduzet mu je i pristup zvaničnim vladinim nalozima na društvenim mrežama.

Tom Homan je tokom ponedeljka boravio u Beloj kući, a zatim je otputovao u Mineapolis kako bi preuzeo rukovođenje operacijama.

Tramp računa na to da će Homan postići dogovor sa guvernerom Minesote Timom Volcom, prema kojem bi lokalna policija sarađivala sa saveznim imigracionim službama, uz postepeno povlačenje agenata iz oblasti Mineapolisa i Sent Pola.

Na sastanku u Beloj kući bili su i portparolka Karolin Levit i direktor komunikacija Stiven Čang.

Noem je ranije nazvala Aleksa Pretija „domaćim teroristom“, ali se Tramp javno distancirao od te izjave. „Ne volim nikakvu pucnjavu“, rekao je predsednik za Wall Street Journal.

Portparolka Bele kuće izjavila je da predsednik nikada nije Pretija nazvao domaćim teroristom.

U međuvremenu, demokrate u Predstavničkom domu pokrenule su istragu protiv Kristi Noem, dok je 140 poslanika potpisalo predlog za njen opoziv.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare