Predstavnica Svetske organizacije za zaštitu prirode WWF Adria Iva Svilar rekla je danas da su podaci poslednjeg izveštaja te organizacije o životu na planeti pokazali da su u poslednjih 50 godina populacije sisara, ptica, riba, vodozemaca i gmizavaca smanjene za čak 68 odsto.
Uzroci smanjenja biodiverziteta su mnogobrojni i uključuju degradaciju prirodnih staništa, prekomerno korišćenje prirodnih resursa, klimatske promene i nezakonitu trgovinu i ubijanje divljih vrsta, saopštio WWF.
„U prirodi je sve povezano i nestanak jedne vrste imao bi ogroman negativan uticaj na druge vrste, ali i na život ljudi, stoga je važno da brinemo o divljem svetu i njihovim staništima odnosno da živimo u skladu sa prirodom“, ocenila je Svilar.
Prema njenim rečima, jedna od najvećih pretnji divljim vrstama su svakako zločini protiv prirode, koji uključuju nezakonit lov i ribolov, ubijanje zaštićenih vrsta, nezakonitu trgovinu i krijumčarenje, i nezakonito hvatanje i posedovanje divljih vrsta.
„Naš region često je ciljno tržište i mesto tranzita divljih vrsta, a lokalne i strane vrste ugrožene su zbog ljudskih aktivnosti“, upozorila je ona navodeći primer nedavnog slučaja odbeglog mladunca lava u Budvi, koji je danima bio izgubljen u šumama Crne Gore.
Svilar navodi i primer od pre nekoliko meseci kada je nezakonito transportovan odrasli tigar trajektom u Hrvatskoj u uslovima neprihvatljivim za držanje i prevoz divlje životinje.
„Kroz projekat ‘Uspešno suzbijanje kažnjivih dela protiv divljih vrsta u Evropi’ WWF radi na obeshrabrivanju i smanjenju broja kažnjivih dela protiv divljih vrsta kroz poboljšanu saradnju relevantnih institucija i bolje sprovođenje nacionalnih i međunarodnih propisa o zaštiti životne sredine“, naglasila je Svilar ističući da na taj način projekat doprinosi i oporavku ugroženih evropskih vrsta i poboljšanju zdravlja ekosistema.
Bonus video – Pojedinim životinjskim vrstama preti izumiranje zbog klimatskih promena
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Twitter
Instagram