Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp započinje proces odabira članova svoje administracije za drugi mandat u Beloj kući.
Tokom predsedničke kampanje, Tramp je izbegavao direktno potvrđivanje potencijalnih imenovanja, ali je često nagoveštavao ko bi mogao biti deo njegovog užeg kruga saradnika.
Očekuje se da će Trampovi izbori za pozicije u kabinetu, administraciji i savetničkim ulogama biti objavljeni u narednim danima i nedeljama, dok njegov tranzicioni tim priprema povratak republikanaca u Belu kuću u januaru. Ko su glavni kandidati?
Tehnološki milijarder Ilon Mask postao je jedan od najglasnijih Trampovih pristalica nekoliko meseci pre izbora, donirajući najmanje 119 miliona dolara Trampovoj kampanji u sedam ključnih saveznih država, piše Index.hr.
Njegova lojalnost će verovatno biti nagrađena, jer je Tramp obećao Masku ulogu na čelu novog Ministarstva za efikasnost vlade (DOGE), nazvanog po kriptovaluti Dogecoin, koju Mask često promoviše.
Prema Trampu, zadatak ovog ministarstva bio bi sprovođenje potpune finansijske i operativne revizije federalne vlade, omogućavajući Masku da pojednostavi birokratske procese koje on i Tramp smatraju preprekom za američki napredak.
Robert F. Kenedi Mlađi povukao se iz svoje nezavisne predsedničke kampanje da bi podržao Trampa u avgustu, što je izazvalo osude među članovima njegove porodice.
Tramp mu je obećao ulogu fokusiranu na zdravstvenu politiku, a Kenedi je nagovestio da bi jedna od inicijativa mogla biti uklanjanje fluorida iz javnih vodovodnih sistema.
Kenedi, sin političara Roberta F. Kenedija i nećak ubijenog predsednika Džona F. Kenedija, poznat je po skepticizmu prema vakcinama i često je širio opovrgnute tvrdnje tokom pandemije.
Trampova ćerka Ivanka i njen suprug Džared Kušner bili su ključni savetnici tokom prvog mandata. Međutim, Tramp je 2023. izjavio da ne želi da njegova deca ponovo služe u administraciji jer je to „previše bolno za porodicu“.
Ipak, Erik i Don Mlađi imali su značajne uloge u kampanji, dok je Erikova supruga Lara aktivna u politici kao kopredsedavajuća Republikanske stranke.
Bivši direktor CIA i državni sekretar, Majk Pompeo, smatra se glavnim kandidatom za ministra odbrane ili ulogu povezanu s nacionalnom bezbednošću i diplomatijom.
Pompeo je jedan od najbližih Trampovih saveznika.
Ričard Grenel, Trampov savetnik za spoljnu politiku, razmatra se za savetnika za nacionalnu bezbednost. Njegovi kontakti sa stranim liderima i oštar pristup čine ga kontroverznom figurom, ali bi mogao biti deo nove administracije.
To bi posebno moglo da ima značaja po Srbiju i Balkan, s obzirom na to da je on bio Trampov izaslanik za region u njegovom prethodnom mandatu. Ričard Grenel je nosilac Ordena srpske zastave prvog stepena, koji mu je dodelio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Pre četiri godine, na Kosovu je dobio medalju od tadašnjeg predsednika Hašima Tačija. Američki New York Times je ove godine izveštavao da je Grenel Trampu predložio posetu Hašimu Tačiju u Hagu.
Bivši direktor Nacionalnog ekonomskog saveta Lari Kudlou smatra se mogućim kandidatom za ministra finansija.
Ostali kandidati za ovu poziciju uključuju Džona Polsona, milijardera i donatora koji je prikupio više od 50 miliona dolara za Trampovu kampanju.
Senator sa Floride, Marko Rubio, koji je 2016. bio Trampov protivnik na republikanskim predizborima, razmatra se za državnog sekretara.
Rubio je bio kandidat za potpredsednika 2024. godine pre nego što je Džej Di Vens dobio tu ulogu. Bil Hagerti i Robert O’Brajan takođe su povezani sa ovom pozicijom.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare