Interpol Foto:Ozan KOSE / AFP / Profimedia

Srpske vlasti su u saradnji sa Interpolom izručile bahreinskog disidenta Ahmeda Džafara Mohameda Alija, uprkos zabrani Evropskog suda za ljudska prava (European Court of Human Rights, ECHR). Ali je u rodnoj zemlji optužen za dva dela vezana za terorizam, a ECHR je ranije upozoravao da postoji veliki rizik da će Ali biti mučen u zatvoru, ukoliko dođe do isporučenja Bahreinu.

Ali je uhapšen u Beogradu u novembru 2015. godine na osnovu crvene poternice Interpola, na zahtev Bahreina. On je pre hapšenja tražio azil u Srbiji, strahujući da će biti mučen po povratku u rodnu zemlju, što je lično opisao u izveštaju „Huma Rights Watch“ iz 2010. godine. Kako je tada tvrdio Ali, vlasti Bahreina često koriste metode torture na zatvorenicima.

Pročitajte još:

Ovaj 48-godišnjak je 2013. godine u odsustvu osuđen na doživotnu kaznu zatvora zbog navodnih terorističkih aktivnosti, uključujući pravljenje bombe. Grupe za ljudska prava optužile su vlasti Bahreina da koriste slične optužbe protiv antivladinih demonstranata kako bi suzbile nerede nakon masovnih protesta koji su održani u Bahreinu 2011. godine.

Uporedo, Ali se našao na listi deset optuženih u odvojenom slučaju za ubistvo emiratskog policajca. Tri osobe koje su se našle na listi optuženih su streljane.

Uprkos brojnim upozorenjima ECHR, ali i međunarodnih organizacija koje se bave ljudskim pravima, portparol bahreinske Vlade tvrdi da ne postoji rizik da će Ali biti maltretiran u zatvoru.

Bahrain Foto:EPA-EFE/ABED AL HASHLAMOUN

„Kao i svim zatvorenicima u Bahreinu, njemu će biti zagarantovana zakonska prava i biće u mogućnosti da vodi postupak u skladu sa odgovarajućim pravnim postupkom“, saopšteno je iz Vlade.

Srbija pristala na izručenje

Vlasti u Beogradu odobrile su izručenje Alija ranije ove nedelje. Neposredno pre toga, Evropski sud za ljudska prava je izdao zabranu u kojoj se navodi da bi izručenje trebalo da bude odloženo do 25. februara, kako bi se srpskim vlastima dalo vremena da dostave više informacija sudu, koji je prihvatio zahtev Beogradskog centra za ljudska prava da razmotri Alijev slučaj.

Alijevi advokati tvrde da je sudija u Beogradu prošle nedelje obavestio srpske vlasti i Interpol o presudi. On je izručen Bahreinu u ranim jutarnjim satima u ponedeljak ujutru čarter letom „Rojal džeta“, privatne emiratske avio-kompanije.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Bahreina pozdravilo je Alijevu deportaciju kao „zajedničku operaciju zemalja članica Međunarodne organizacije kriminalne policije (Interpol)“ i saopštilo da je on „uhapšen nakon koordinacije i komunikacije sa prijateljskom zemljom“.

Ministarstvo pravde Srbije, koje je odobrilo ekstradiciju, i Rojal džet nisu odgovorili na pitanja „Gardijana“ o izučenju Alija.

Selektivna pravda

Srbija se na tapetu međunarodnih sudova našla i 2017. godine, kada je tadašnja ministarka pravde Nela Kuburović odobrila izručenje Dževdeta Ajaza Turskoj.

Ajaz je lokalni kurdski političar koji je ranije bio mučen od strane Erdoganovog režima.

„To je logor gde su svi Erdoganovi protivnici na jednom mestu“ – tako je zatvor Silivri nadomak Istanbula opisao čuveni novinar Džan Dundar, nekada glavni urednik opozicionog Džumhurijeta koji je od optužbi za navodni terorizam pobegao u Nemačku.

BONUS VIDEO Pink panteri – balkanski pljačkaši koji ne poznaju granice 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar