Juče su, u manje od 24 sata, dva kineska proizvođača aviona predstavila dizajne novih "nevidljivih" borbenih aviona, koji bi mogli biti među najsofisticiranijim borbenim letelicama s ljudskom posadom u istoriji, piše Forbs. Novi modeli dolaze od kompanija "Čengdu" i "Šenjang".
Kineska vojska često otkriva nove tehnologije krajem godine ili početkom sledeće, kao što je bio slučaj s prvim fotografijama nevidljivog borbenog aviona J-20 u januaru 2011. Danas, 13 godina kasnije, smatra se da kinesko ratno vazduhoplovstvo ima na stotine J-20 u upotrebi.
Jučerašnji događaj bio je izuzetno značajan za kinesku vojsku, jer su na internetu istovremeno objavljeni snimci dva različita „nevidljiva“ borbena aviona s posadom. Čengduov model bio je u pratnji J-20, dok je Šenjangov leteo sa modifikovanim klonom Suhoja Su-27. Oba modela imaju tzv. delta krila bez repa, što može smanjiti radarski odraz aviona. Ipak, ovaj dizajn dolazi uz izazove, jer takve letelice zahtevaju veoma složene kontrole leta.
Kina koristi sličan pristup kao kod razvoja prve generacije nevidljivih aviona. Dok je Čengduov J-20 uspeo i masovno se proizvodi, Šenjangov lakši J-35 bio je alternativa u slučaju neuspeha i možda će tek postati mornarički lovac.
Ovi novi modeli označavaju značajan korak napred za kinesku avio-industriju i njene ambicije da predvodi razvoj šeste generacije borbenih aviona. Uz mogućnosti dugog dometa, povećane stelt karakteristike i integraciju sa dronovima, ovi avioni bi mogli značajno da promene ravnotežu snaga u Pacifiku.
Govoreći za The War Zone, kineski stručnjak za avijaciju Andreas Rupreht rekao je da su borbeni avioni iz Šenjanga i Čengdua konceptom bliži lovcima nego bombarderima. „Korišćenje opisa šeste generacije može biti malo preuranjeno, ali mislim da smo sada na tački kada možemo reći da su Kinezi prvi put pokazali svoju viziju vazdušnih borbi i lovaca sledeće generacije“, rekao je Rupreht.
Šta će se dalje desiti zavisi od toga koliko dobro se novi lovci zaista ponašaju pod stresom konkretne upotrebe u stvarnom kontekstu, ali i koliko je milijardi dolara Peking spreman da uloži u jedan ili oba dizajna.
Jedan ili oba modela mogla bi da postanu višenamenski lovci sa ozbiljnim mogućnostima vazduh-vazduh. Ali mogli bi da funkcionišu i kao „nevidljivi” jurišni avioni. „PLAF razvija nove stelt bombardere srednjeg i dugog dometa za napad na regionalne i globalne ciljeve“, naveo je Pentagon u poslednjem izdanju svog godišnjeg izveštaja o kineskoj vojsci.
Daleki „stelt“ bombarder Ksi’an H-20 je još uvek u razvoju i možda se neće pojaviti u javnosti nekoliko godina. „Stelt“ bombarder srednjeg dometa, takozvani JH-KSKS, ostaje misterija.
Da li bi prototipovi koji su juče otkriveni mogli da se razviju u bombardere? Moguće je, zaključuje Forbs.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar