Kraća od bejzbol palice i lakša od kugle za kuglanje, puška AR-15 je omiljena poluautomatska puška cele Amerike. Pristupačna je i laka za korišćenje. Meci velike brzine čine ovu pušku jednom od najsmrtonosnijih. To je ono što je čini mašinom za ubijanje i glavnim oružjem za većinu masovnih pucnjava u Americi, uključujući i današnji masakr u Mejnu.

Između 16 i 22 ljudi je ubijeno, dok je između 50 i 60 povređeno nakon što je napadač naoružan ovakvom puškom „lovio“ žrtve u restoranu i u kuglani. To je ujedno i jedna od najsmrtonosnijih masovnih pucnjava koja se desila u Americi od početka godine.

Mejn pucnjava Foto:Tanjug/Androscoggin County Sheriff’s Office via AP

Luiston i susedni gradovi stavljeni pod blokadu, jer osumnjičeni još uvek nije uhvaćen. Stoga je policija zatražila od meštana da se sklone na sigurno i zaključaju svoja vrata. Osumnjičeni je Ričard Kard (40).

Sinonim za masovna ubistva?

Prema analizi Vašington posta, pre početka 2023. godine deset od 17 najsmrtonosnijih masovnih pucnjava u Sjedinjenim Američkim Državama, od 2012. godine, izvršeno je puškom AR-15.

Foto:Tanjug/AP Photo/Rich Pedroncelli

Ubica koji je pucao na koncertu u Las Vegasu 2017. godine, bio je naoružan ovom puškom, kao i napadač iz osnovne škole „Sendi Huk“, 2012. godine. Naoružani napadač iz osnovne škole „Rob“, 18-godišnji Salvador Ramos, isto je koristio AR-15. Samo u tim pucnjavama ubijeno je više od 100 osoba.

Međutim, ni to nije bio dovoljan razlog da se zabrani korišćenje ove puške. Nacionalna fondacija za streljaštvo, trgovinska grupa za industriju vatrenog oružja, naziva AR-15 – „sportskom puškom“.

Oni naglašavaju da je u pitanju poluautomatsko oružje koje ispaljuje samo jedan metak svakim povlačenjem okidača, za razliku od potpuno automatskog koji konstantno ispaljuje metke.

Mejn pucnjava Foto:Tanjug/AP Photo/Steven Senne

Iskusni revolveraš koji koristi AR-15 može da ispali između 45 do 100 metaka u minuti.

U masakru u Las Vegasu, Stefan Padok je modifikovao svoj AR-15 sa „bamp kundakom“, zbog kojeg je puška ispaljivala metke brzinom mitraljeza – 64-godišnji ubica je ispalio najmanje 90 metaka za samo 10 sekundi.

Mejn pucnjava Foto:EPA-EFE/CJ GUNTHER

AR-15 ima metak relativno malog kalibra, ali sa velikim pogonom. Kada su ispaljeni, ovi meci putuju tri puta većom brzinom od metaka koji su ispaljeni iz pištolja. Kada meci pogode metu, stvaraju udarni talas koji prodire kroz vitalne organe i razbija kosti. Jedan metak je dovoljan da raznese lobanju.

Rana koju napravi ovo oružje nekad može da bude veličine bejzbol loptice, što izaziva obilno krvarenje.

Prema medinicksim izveštajima, osoba može da iskrvari za samo pet minuta.

Mejn pucnjava Foto:Tanjug/AP Photo/Robert F. Bukaty

Originalni AR-15 razvila je američka firma „ArmaLite“, 1950-ih. Inicijali AR označavaju „ArmaLite“ pušku, a broj 15 označava model.

Proizvođač vatrenog oružja „Colt“ kupio je pomenuti patent 1959. godine i počeo da proizvodi pištolj za vojnu i civilnu upotrebu. Početkom 1960-ih, AR-15 je postao favorit Pentagona tokom Vijetnamskog rata.

Kasnije je AR-15 modifokovana u vojnu automatsku pušku M16, koju i danas koriste američki vojnici, piše Dejli mejl.

masovna pucnjava mejn kombo
masovna pucnjava mejn kombo

„Colt“ i dalje drži zaštitni znak za proizvodnju AR-15, ali kada je patent istekao 1977. godine, konkurenti kao što su „Remington“, „Smith & Vesson“ i „Ruger“ počeli su da prave sopstvene verzije puške. Prodati su milioni.

Biznis od milijardu dolara

Industrija oružja se nekoliko godina borila sa stagnirajućom prodajom puške, kada je 2004. istekla savezna zabrana jurišnog oružja.

Zakon, koji je 1994. godine potpisao predsednik Bil Klinton, zabranjuje proizvodnju određenog poluautomatskog vatrenog oružja, uključujući AR-15.

Pročitajte još...

Kada su Kongres i administracija predsednika Džordža V. Buša odbili da obnove zabranu, pojavila se nova prilika za proizvođače oružja.

Puške AR-15 su 1994. godine činile samo 2,2 odsto oružja proizvedenih u Americi.

Istraga Odbora za nadzor Predstavničkog doma iz 2022. godine utvrdila je da je pet velikih proizvođača oružja – „Daniel Defense“, „Bushmaster“, „Sig Sauer“, „Smith & Vesson“ i „Sturm, Ruger & Co“ – ostvarilo prihod od milijardu dolara tokom 10 godina prodaje samo AR-15.