Izrael Foto:MOHAMMED ABED / AFP / Profimedia

Masovni napad sa hiljadama Hamasovih projektila na Izrael podsetio je još jednom na to koliko je Čelična kupola, taj protiraktni štit izraelske proizvodnje koji se delimično financira iz SAD-a, važan za sigurnost zemlje.

Nakon prve informacije o 5000 raketa poslatih u prvim satima ranojutarnjeg napada u subotu, pojavile su se spekulacije o tome da li je Čelična kupola podbacila pa čak i to da se Izrael previše pouzdaje u taj sistem, prenosi Jutarnji list.

Izraelski odbrambeni sistem Iron Dome (Gvozdena kupola) kopneni je sistem koji presreće i uništava rakete i minobacače kratkog dometa. Nebo iznad Izraela već više od deset godina čuva Gvozdena kupola, koju mnogi građani ove zemlje smatraju životnim osiguranjem.

Ideja o jakom odbrambenom sistemu nastala je 2006. godine, kada se Izrael borio protiv Hezbolaha – islamističke grupe čije je sedište u Libanu.

Hezbolah je tada lansirao hiljade raketa koje su nanele veliku materijalnu štetu i ubile na desetine građana Izraela. Kako se ovakav scenario nikada više ne bi ponovio, izraelske vlasti su najavile da će državna odbrambena firma Rafael Advanced Defense Systems razviti novi protivraketni štit.

Posle nekoliko godina istraživanja i razvoja, sistem je prvi put testiran u borbi 201, kada je oboren projektil ispaljen na grad Berševu na jugu Izraela, pisala je Nova.rs prošle godine.

Kako radi Gvozdena kupola

Gvozdena kupola je deo širokog sistema odbrambenog raketnog sistema koji košta milijarde dolara. Sistem koristi radar za praćenje dolazećih projektila, a zatim ispaljuje dve rakete-presretače da bi ih oborio.

Izrael Foto:Yasser 24 / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Pokreću ga baterije za protivraketnu odbranu koje mogu braniti od minobacačkih napada i raketa poput onih lansiranih s palestinske teritorije. Baterije su mobilne, pa se mogu premestiti tamo gde su potrebne, prenosi N1.

PROČITAJTE JOŠ:

Tehnologija pravi razliku između projektila koji će verovatno pogoditi izgrađena područja i onih koji će promašiti cilj. Na ovaj način moguće je oboriti samo one projektile koji se kreću ka gradovima i naseljenim mestima. Svaki presretač košta do 150.000 američkih dolara, a u Izraelu je trenutno deset ovakvih sistema.

Izrael Foto:EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Radarska jedinica detektuje nadolazeću raketu i šalje informacije o njenoj brzini i putanji u kontrolni centar baterija. Računari kontrolnog centra računaju da li će raketa pogoditi naseljena područja. U tom slučaju ispaljuje se projektil iz lansera koji sadrži 20 presretačkih projektila.

Projektil uništava nadolazeću raketu tako da eksplodira u njenjoj blizini, a cilj je učiniti to od naseljenih područja, minimizirajući štetu na tlu, piše Vol Strit Žurnal.

Izrael Foto:Tanjug/AP Photo/Adel Hana

Gvozdena kupola svoju moć dokazala je 2021. godine, kada je sukob između Izraela i Gaze ponovo eskalirao. Prema pojedinim podacima, kupola je preserla više od 2.400 raketa koje su sa područja Gaze ispaljene na izraelske gradove, čime su mnogi životi spaseni.

BONUS VIDEO: Palestinski napadači izvlače izraelskog vojnika iz tenka

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar