Oglas
Nakon odluke Gasproma da obustavi isporuku gasa Poljskoj i Bugarskoj jer nije primio aprilske uplate u rubljama, izvala je burne rekacije u Evropi, ali i potres na tržištu jer za samo nekoliko sati cena „plave nafte“ skočila je za 23 odsto. Sva najnovija dešavanja u vezi gasne krize u Evropi pratite na Nova.rs.
Nema problema u elektroenergetskom sistemu, a remonti se obavljaju po planu, naveli su predstavnici Elektromreže Srbije i Elektrodistribucije Srbije na današnjoj sednici Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima.
Na sednici je rečeno i da prestanak isporuka gasa Bugarskoj ne utiče na snabdevanje srpskog tržišta ovim energentom, a koje se odvija nesmetano.
"Količine gasa su dovoljne za potrebe svih potrošača, a ostatak se utiskuje u podzemno skladište gasa u Banatskom Dvoru. Takođe, spremne su sve opcije u slučaju da dođe do prekida isporuke preko Bugarske", rečeno je na sastanku radne grupe.
Predsednik Nemačke Frank-Valter Štajnmajer ocenio je da je obustava isporuke gasa Poljskoj i Bugarskoj pokušaj ucene.
"Time je Rusija prekršila pravila, to je pokušaj ucene", podvukao je Štajnmajer u razgovoru sa slovačkom predsednicom Zuzanom Čaputovom u Košicama i naglasio da se takva ucena ne sme prihvatiti.
"Kada se približe rokovi plaćanja, ako neki potrošači odbiju da plate po novom sistemu, onda će se, naravno, primeniti ukaz predsednika", rekao je danas Dimitrij Peskov.
Upitan da li je Rusija spremna na budžetske gubitke koje bi mogla da pretrpi ako evropske zemlje odbiju da plaćaju gas u rubljama, Peskov je odgovorio: "Sve je proračunato, svi rizici su prognozirani i preduzete neophodne mere".
Stručnjaci kažu da Srbija ne treba da brine zbog gasa, bar ne za sad. Gas u Srbiju stiže preko Balkanskog toka na osnovu ugovornih obaveza koje imamo sa Gaspromom, ali i Bugarskom kojoj plaćamo tranzit.
Međutim, problem za Srbiju može da nastane ako Bugarska počne da krade gas i Rusija odluči da zbog toga potpuno isključi isporuku tim tokom. Ipak, ukoliko se i to dogodi kao opcija ostaje Mađarska, ali u tom slučaju gas bi mogao da nude basnoslovno skup. Opširnije pročitajte u posebnoj vesti.
"Rusija ne samo da je izvela brutalni, ubilački napad na Ukrajinu već je napala i energetsku bezbednost Evrope. To je direktan napad na Poljsku... Pozabavićemo se ovom ucenom, ovim pištoljem u glavu, na način da ne utiče na Poljake. Poljskoj neće biti potreban ruski gas", rekao je danas premijer Mateuš Moravjecki u Donjem domu poljskog parlamenta.
Poljske kompanije iskoristiće zakonske mogućnosti da dobiju nadoknadu za prekid isporuke ruskog gasa, rekao je poljski predsednik Andžej Duda na sastanku sa češkim kolegom Milošem Zemanom u Pragu.
"Naravno, poljske firme koje su sa Rusijom sklopile ugovore o isporuci gasa, a uslovi su potpuno prekršeni, preduzeće odgovarajuće pravne korake“, rekao je.
Predsednik Skupštine Udruženja za gas u Srbiji Vojislav Vuletić rekao je danas da će Bugarska, koja je odbila da rubljom plati ruski gas koji se doprema Balkanskim gasovodom, a koji istovremeno snabdeva i Srbiju, ipak platiti taj energent.
"Platiće Bugarska gas u rubljama kako zahteva ruska kompanija Gasprom jer nema drugog načina da obezbedi gas", rekao je Vuletić i dodao da je tehnički moguće ukinuti gas samo Bugarskoj, ali ne i drugim zemljama koje se snabdevaju tim tranzitnim gasovodom kao Srbija i Mađarska, jer poseban cevovod snabdeva tu zemlju.
Kremlj je negirao da je koristi ukidanje sanbdevanja prirodnim gasom kao instrument ucene.
"Rusija je pouzdan snabdevač energijom i ne bavi se ucenama", rekao je danas Dmitrij Peskov, ali je odbio da kaže koliko je zemalja pristalo da pređe na plaćanje gasa u rubljama u skladu sa dekretom koji je prošlog meseca izdao ruski predsednik Vladimir Putin.
Deset evropskih kupaca ruskog gasa otvorilo je račune kod Gasprom banke, a četiri su već platila gas u rubljama, piše "Blumberg" pozivajući se na upućene izvore.
Austrija i Nemačka saopštile su da se od jutros isporuke gasa nastavljaju prema planu i bez prekida.
Ruski mediji objavili su jutros da je Beč pristao da plaća gas u rubljama, međutim, austrijski kancelar Karl Nehamer demantovao je te navode i nazvao ih "fejk vestima ruske propagande". Nehamer tvrdi da Austrija, koja uvozi oko 80 odsto gasa iz Rusije, i dalje plaćanja vrši u evrima.
Nemačka, jedan od najvećih uvoznika ruskog gasa u EU, takođe i dalje plaća gas u evrima, piše BBC.
Grčka će ponuditi pomoć Bugarskoj nakon što je Rusija prekinula snabdevanje gasom, rekao je premijer Kirijakos Micotakis tokom današnjeg razgovora sa premijerom Bugarske Kirilom Petkovim.
📞 Discussed with @kmitsotakis the Gazprom situation. 🇧🇬 and 🇬🇷 will continue to work together for #energy security and #diversification - of strategic importance for both countries and the region.
— Kiril Petkov (@KirilPetkov) April 27, 2022
We both are confident for the successful completion of the #IGB on time.
Grčka državna televizija je saopštila da će ta zemlja izvršiti pet isporuka tečnog prirodnog gasa Bugarskoj tokom sledećeg meseca.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović kaže da se snabdevanje gasa u Srbiji odvija neometano i da naša zemlja dobija gas preko Bugarske, kao i do sada. Objasnila je da je Bugarska tranzitna država i da se gas iz Gasproma preko te zemlje i isporučuje Srbiji.
"Gas iz Gasproma tranzitira se ka Srbiji u ne manjim količinama nego obično - oko šest miliona kubnih metara gasa", rekla je Mihajlovićeva.
Mađarska je jedina evropska zemlja koja je pristala da plaća gas u rubljama, što Rusija zahteva. Dotok ruskog gasa u Mađarsku, koja oko 85 odsto svojih potreba za ovim enegregntom zadovoljava iz ruskog uvoza, od jutros obavlja se bez prekida, potvrdio je ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.
Bugarski ministar energetike Aleksandar Nikolov pokušao je da uveri javnost da zemlja ima dovoljno gasa, uključujući i za bolnice.
"Obezbedili smo alternativne količine u dovoljno predvidljivom periodu", rekao je.
Nikolov je na brifingu koji je jutros održam u Sofiji rekao objasnio odluku Bugarske da ne koristi novi platni sistem Gasproma koji podrazumeva da zemlje plaćaju u dolarima i evrima, a da nakon toga Gasprom konvertuje taj novac u rublje.
"Dvostepeni postupak plaćanja koji je predložila Rusija predstavlja značajne rizike. U praksi bismo izgubili kontrolu nad svojim novcem kada plaćamo u američkim dolarima - pošto je ruska banka odgovorna za konverziju u rublje. Nema jasnoće o kursu", rekao je.
Norveška kompanija „Vaar Energi“, jedan od najvećih snabdevača EU prirodnim gasom, saopštila je da trenutno proizvodi onoliko prirodnog gasa kolio može i ne previđa povećanje proizvodnje u skorijem roku.
Odluka Rusije da prestane da isporučuje gas kupcima u Evropi je „instrument ucene“, rekla je šefica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Taj potez je „neopravdan i neprihvatljiv“ i pokazuje nepouzdanost Rusije kao snabdevača gasom, dodaje ona.
Fon der Lajen tvrdi da zemlje članice EU imaju planove za vanredne situacije za ovaj scenario i da je Evropska komisija u bliskom kontaktu sa njima kako bi osigurala alternativne isporuke i najbolje moguće nivoe skladištenja širom bloka.
BONUS VIDEO Mogu li države da trguju kripto valutom i tako plaćaju ruski gas
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare