kombo zastava kine, tajvana i sad, džo bajden, si đinping, američki borbeni avion
Foto: Shutterstock,EPA-EFE/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT, EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS, Shao Jing / Zuma Press / Profimedia

Kina od početka sukoba između Rusije i Ukrajine ima pasivnu ulogu u istom, ali od njenog eventualnog direktnog mešanja strahuje čitav svet. Čini se da zasad, po ovom pitanju, Kina još uvek želi da zadrži neutralni narativ, ali i istovremeno okrene leđa Zapadu. Na to je najdirektnije dosad ukazala zapaljiva izjava novog kineskog ministra spoljnih poslova Ćina Ganga.

Naime, šef kineske diplomatije je izjavio kako se čini da ukrajinsku krizu vodi neka „nevidljiva ruka“ koja se zalaže za odugovlačenje i eskalaciju sukoba, piše Gardijan.

„Sukob, sankcije i pritisci neće rešiti problem. Proces mirovnih pregovora treba da počne što je pre moguće uz poštovanje legitimnih bezbednosnih problema svih strana“, rekao je Ćin.

Analitičari smatraju da je aludirao na Zapad.

Odmah nakon indirektne prozivke iskoristio je priliku da ukaže na dosadašnju neutralnost Pekinga.

Naime, kineski ministar je saopštio da njegova zemlja nije isporučivala oružje ni jednoj strani u sukobu, u trenutku kada američki zvaničnici govore o neodređenim „posledicama“ po Peking, ako pošalje pomoć u naoružanju Rusiji.

„Nismo u sukobu i ne obezbeđujemo oružje ni jednoj strani. Dakle, na osnovu čega diskusija o krivici, sankcijama i pretnjama Kini? Ovo je apsolutno neprihvatljivo“, naglasio je Ćin.

Zapad želi sukob i sa Kinom?

Prema njegovom mišljenju, neprihvatljiva je i „politika Vašingtona prema Kini“ i potpuno odstupa od racionalnog i zdravog puta.

„Ako SAD ne pritisnu kočnicu, već nastave da idu pogrešnim putem, nikakva zaštitna barijera ne može da spreči iskakanje iz šina i sigurno će doći do sukoba i konfrontacije“, rekao je kineski ministar .

Dodao je da je „takvo rivalstvo bezobzirno kockanje, pri čemu su ulozi fundamentalni interesi dva naroda, pa čak i budućnost čovečanstva“.

Bolne tačke – Tajvan i špijunski balon

Dotakao se i nedavne drame koju je uzrokovao kineski špijunski balon u vazdušnom prostoru Sjedinjenih Država.

Naveo je da je taj incident „uzrokovan višom silom“ i da je Vašington „preterano reagovao, zloupotrebio silu i dramatizovao situaciju, stvarajući diplomatsku krizu koja je mogla da bude izbegnuta“.

Foto: Profimedia, Grafika: Slađana Đermanović

U delu obraćanja koje se odnosi na Tajvan, ostrvo koje Peking smatra svojom teritorijom, Ćin je ovo pitanje nazvao prvom crvenom linijom koja se ne sme preći u odnosima SAD i Kine.

Kako je rekao, SAD se ponašaju licemerno kada brane suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, ali ne i pretenzije Kine na Tajvan, kao i kada su optužile Kinu da razmišlja o naoružavanju Rusije, a Amerika naoružava Tajvan.

Kina jasno stavila do znanja da želi ujedinjenje

Podsetimo, pre nekoliko dana na godišnjoj sednici kineskog parlamenta na ovo je ukazao i premijer Li Kećijang koji je rekao da se zalaže za „mirno ponovno ujedinjenje“ Kine sa Tajvanom.

Pročitajte još:

Ova izjava dolazi nakon što su SAD su saopštile da su odobrile veću prodaju oružja Tajvanu, uključujući municiju u vrednosti od 619 miliona dolara za projektile i opremu za borbene avione F-16.

Kako se navodi, to uključuje rakete protiv zračenja AGM-88, kao i rakete vazduh-vazduh i lansere.

Inače, od sredine 2022. tenzije između Kine i SAD su na najvišem nivou u poslednjih nekoliko godina zbog američke podrške Tajvanu, koji Kina smatra svojom teritorijom, uključujući posete visokorangiranih političara, i niz drugih problema.

BONUS VIDEO Pucanje balona američko-kineskih odnosa