Kir Stramer Foto: i-Images / Eyevine / Profimedia

Vlade centra i levice širom Zapada sve više se oslanjaju na britanskog premijera Kira Starmera, tražeći liderstvo nakon reizbora Donalda Trampa.

Dok populizam raste širom sveta, Starmer se ističe kao ključna nada progresivnih političara. Njegova pobeda na britanskim izborima u julu nije samo rezultat njegovih političkih veština, već i velikog sloma desnice. Iako možda deluje kao neočekivani lider globalnog otpora, Starmer trenutno predvodi najmoćniju vladu centra-levice na svetu.

Na samitu G20 u Rio de Žaneiru, Starmer će se suočiti s temama poput podrške Ukrajini, klimatskih promena i priprema za Trampov povratak u Belu kuću. Ovaj sastanak dolazi u trenutku kada se mnogi progresivni lideri povlače: nemačka vlada se raspala, desnica jača u Francuskoj, a vlade centra-levice u Kanadi i Australiji gube podršku, piše Politiko

PROČITAJTE JOŠ:

Poslednja nada liberalne demokratije

Starmer se nalazi pod pritiskom da obuzda Trampove najkontroverznije poteze, dok pokušava da očuva britansko-američke odnose. „Liberalna demokratija je u velikoj opasnosti,“ upozorava Met Benet iz organizacije Third Way. Starmer je jedan od retkih lidera moćnih država koji ostaje posvećen demokratskim vrednostima, što ga stavlja u tešku i usamljenu poziciju.

Njegova pobeda u Britaniji došla je zahvaljujući nezadovoljstvu građana Konzervativnom partijom, ali i podelama unutar desnice. Međutim, talas populizma koji ugrožava njegove globalne saveznike mogao bi uskoro zahvatiti i njega.

Donald Tramp Foto: EPA-EFE/ALLISON ROBBERT

Kako se suprotstaviti Trampu?

Na samitu G20 Starmer planira da pozove saveznike na veću podršku Ukrajini i oštrije mere protiv klimatskih promena, ističući da će neuspeh imati „nezamislive posledice“. Takođe, radi na jačanju saradnje s Bajdenovom administracijom dok Tramp ne preuzme dužnost.

Ali suočavanje sa Trampom zahteva delikatnu diplomatiju. Tramp je nepopularan u Britaniji — većina građana ga ne podržava, a njegovi raniji poseti izazvali su masovne proteste. Ipak, Starmer će morati da održava dijalog s Vašingtonom, čak i uz neslaganje javnosti.

Pragmatični savezi

Starmer ne može sam. Pokušaće da pronađe saveznike i među liderima koji nisu prirodni partneri Laburističke partije. Na primer, italijanska premijerka Đorđa Meloni mogla bi biti saveznik u rešavanju problema migracija, dok predsednik Argentine Havijer Milei, podržava Ukrajinu uprkos svojim ekstremno desničarskim stavovima.

Takođe, Starmer će raditi na jačanju odnosa sa Evropom, pokušavajući da popravi štetu nanetu Bregzitom, i priprema plan za povećanje britanske odbrambene potrošnje kako bi umirio Trampa i NATO saveznike.

Budućnost liberalnih vrednosti

Starmer balansira između očuvanja svojih progresivnih principa i praktične politike potrebne za saradnju s liderima poput Trampa. Njegov zadatak je ogroman: obuzdati Trampa, podržati Ukrajinu, zaštititi klimu i zadržati međunarodni ugled Britanije.

Dok se svet suočava s izazovima populizma i autoritarnosti, Starmer ima priliku da postane simbol otpora i lider koji će pokazati kako se demokratske vrednosti mogu odbraniti čak i u najtežim okolnostima.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare