Foto: Handout / AFP / Profimedia

U spornom regionu Nagorno-Karabaha jutros je ponovo izbio sukob Jermenije i Azerbejdžana, a jermensko Ministarstvo odbrane saopštilo je da su oborena dva azerbejdžanska helikoptera.

Portparolka ministarstva Šušan Stepanjan rekla je da su jermenske snage pogodile tri azerbejdžanska tenka.

Nagorno-Karabah je etnički jermenska enklava u sastavu Azerbejdžana koja je van kontrole Azerbejdžana od kraja rata 1994. godine. Obe strane imaju jako vojno prisustvo duž demilitarizovane zone koja odvaja region od ostatka Azerbejdžana.

Stepanjan je rekla da je današnji sukob počeo azerbejdžanskim napadom, ali Azerbejdžan je saopštio da je jermenska strana napala i da je Azerbejdžan krenuo u kontraofanzivu.

Azerbejdžan preduzima kontraofanzivne mere na osnovu prava na samoodbranu i u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom, saopštilo je azerbejdžansko ministarstvo spoljnih poslova posle novih sukoba u Nagorno-Karabahu.

Turska je ošto reagovala na vest o sukobu.

Portparol turske vladajuće stranke Omer Čelik oštro je osudio napad Jermenije na Azerbejdžan.

On je objavio na Tviteru da će Turska stajati uz Azerbejdžan i rekao da se „Jermenija igra vatrom i ugrožava regionalni mir“.

Portparol turskog predsednika Ibrahim Kalin takodje se oglasio na Tviteru, osudjujući Jermeniju.

„Jermenija je prekršila prekid vatre napadajući civilna naselja … medjunarodna zajednica mora odmah da reaguje i zaustavi ovu opasnu provokaciju“.

Foto: Self-Proclaimed Artsakh Defence Army Handout/Reuters TV via REUTERS

Jermenski premijer Nikol Pašinjan pozvao je međunarodnu zajednicu da spreči tursko mešanje u sukob između Jermenije i Azerbejdžana.

Predsednik Francuske Emanuel Makron izrazio je zabrinutost zbog rastućih tenzija u oblasti Nagorno-Karabah tokom telefonskog razgovora sa predsjednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim, saopšteno je iz pres-službe kancelarije azerbejdžanskog lidera.

Moskva poziva sve unutrašnje i spoljne aktere da pokažu maksimalnu uzdržanost u vezi sa situacijom u Nagorno-Karabahu, rekao je zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Andrej Rudenko. „Pozivamo sve unutrašnje i spoljne aktere da pokažu maksimum uzdržanosti, posebno u smislu retorike“, rekao je Rudenko.

Sukob Jermenije i Azerbejdžana počeo je februara 1988. godine, kada je autonomni region Nagorno-Karabah proglasio otcepljenje od Azerbejdžana.

Za vreme sukoba od 1992. do 1994. godine, Azerbejdžan je izgubio kontrolu nad Nagorno-Karabahom i sedam susednih regiona. Od 1992. godine održavaju se pregovori o mirnom rešenju sukoba u okviru OEBS Minsk grupe, kojom predsedavaju Rusija, SAD i Francuska.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram