Oglas

A building burns after shelling in Kyiv, Ukraine, Thursday, March 3, 2022. Russia has launched a wide-ranging attack on Ukraine, hitting cities and bases with airstrikes or shelling. (AP Photo/Efrem Lukatsky)
Foto:Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky/EPA-EFE/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN
Foto:Tanjug/AP Photo/Efrem Lukatsky/EPA-EFE/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE/EPA-EFE/MIKHAIL KLIMENTYEV / KREMLIN

EU: Putin svet ucenjuje hranom; Zelenski: Severodonjeck i Lisičansk su mrtvi

06. jun. 2022. 07:11
>
07. jun. 2022. 09:43

Danas je 103. dan rat u Ukrajini. Sva najnovija dešavanja mogli ste da pratite na našem blogu UŽIVO.

Oglas

Šta znamo do sada

38 Objava

06.06. 22:50

Evropski zastupnici: Putin svet ucenjuje hranom

Zastupnici Evropskog parlamenta ocenili su da ruski predsednik Vladimir Putin svet ucenjuje hranom. +

Kažu da to radi tako što želi da spreči pristup žitaricama.

06.06. 22:47

Zelenski: Severodonjeck i Lisičansk su mrtvi gradovi

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je danas na konferenciji za novinare da su Severodonjeck i Lisičansk, gradovi na istoku Ukrajine koje ruske snage uništavaju nedeljama i pokušavaju da ih osvoje kako bi preuzele potpunu kontrolu nad regionom Luganska, „mrtvi gradovi“.

Ukrajinske snage se i dalje drže u Severodonjecku uprkos brojčanoj nadmoći Rusa, rekao je Zelenski. U tom gradu, potvrdilo je danas nekoliko ukrajinskih zvaničnika, vode se žestoke ulične borbe.

1651584525-2022-05-03T124630Z_355797258_RC2OZT9WN2YZ_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS.JPG
Volodimir Zelenski Foto:Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS | Volodimir Zelenski Foto:Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS

"Severodonjeck i obližnji Lisičansk postali su mrtvi gradovi zbog intenziteta borbi“, rekao je Zelenski.

„Ostajemo u Severodonjecku i imamo šansu da pobedimo Ruse“, dodao je ukrajinski predsednik.

U Severodonjecku se i dalje nalazi između 10.000 i 15.000 civila, rekao je Zelenski.

06.06. 22:28

Gradonačelnik: Nastavljene žestoke ulične borbe u Severodonjecku

U Severodonjecku se nastavljaju žestoke ulične borbe, rekao gradonačelnik Oleksandr Stjuk.

Russian invasion of Ukraine - Severodonetsk
Foto: EPA-EFE/STR | Severodonjeck Foto: EPA-EFE/STR

"Ukrajinske trupe neće napustiti strateški važan istočni grad", rekao je on, citirala je novinska agencija UNIAN, javlja BBC.

"Situacija se menja svakog sata", dodaje Stjuk i tvrdi da ima "dovoljno snaga i sredstava" da se grad u potpunosti vrati od Rusa.

06.06. 22:27

Rusija uvela sankcije za više od 60 američkih zvaničnika

Rusija je uvela individualne sankcije 61 američkom zvaničniku, uključujući američku ministarku finansija Dženet Jelen i sekretarku za energetiku DŽenifer Grenholm kao i vodeće rukovodioce odbrane i medija, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.  Ministarstvo je navelo da je uvelo individualne sankcije kao odgovor za stalno širenje američkih sankcija protiv ruskih političkih i javnih ličnosti, kao i predstavnika domaćeg biznisa, preneo je Rojters.

06.06. 21:10

Vučić: Nisam iznenađen otkazivanjem posete Lsvrova, ovakvu histeriju dugo nisam video

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nije iznenađen što poseta šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova Srbiji neće biti realizovana, kao i da takvu vrstu histerije i organizovanog napada na malu zemlju kakva je Srbija, dugo nije video.

Aleksandar Vučić, Dnevnik RTS Foto: Printscreen/RTS
Aleksandar Vučić Foto: Printscreen/RTS | Aleksandar Vučić Foto: Printscreen/RTS

„Nisam iznenađen. Ja sam još pre nekoliko dana rekao da očekujem komplikacije. Mi smo iz dana u dan pratili situaciju i pokušaj menjanja rute sve više zemalja koje su zabranjivale prelet avionu ruskog ministra. Naravno da morate da izrazite nezadovoljstvo pokušajem zabrane razgovora“,  rekao je Vučić za RTS.

06.06. 21:07

Desetine tela branilaca Azovstal poslati u Kijev

Desetine tela ukrajinskih vojnika poginulih tokom odbrane čeličane Azovstal u Mariupolju vraćeno je u Kijev, javio je Asošiejted pres.

Ostaci branilaca Azovstalja se sada identifikuju analizom DNK, rekao je za AP ukrajinski vojni komandant Maksim Žorin.

Mine clearing operation at Azovstal Iron and Steel Works in Mariupol
Foto:Alexander Garmayev / TASS / Profimedia | Foto:Alexander Garmayev / TASS / Profimedia

Podsetimo, ukrajinski branioci su mesecima odolevali napadima ruskih snaga na čeličanu Azovstal. Na kraju su se predali i prepustili kontrolu nad ogromnom čeličanom ruskim snagama.

06.06. 21:02

Dodik: Podneo sam prijave protiv diplomata koje podržavaju sankcije Rusiji

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je danas da BiH nije uvela sankcije Rusiji jer je protiv toga Republika Srpska koja želi da ostane neutralna.

Foto: Printscreen FoNet/Video
Foto: Printscreen FoNet/Video | Foto: Printscreen FoNet/Video

Dodik je rekao i da je zbog toga podneo krivičnu prijavu protiv svih diplomata koji podržavaju sankcije Rusiji jer su, kaže, time „zloupotrebili položaj, poput Svena Alkalaja i Bisere Turković“.

06.06. 20:09

Putin: Porodicama poginulih vojnika isplatiti po 5 miliona rubalja

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je danas ukaz kojim se predviđa isplata pet miliona rubalja porodicama poginulih pripadnika Nacionalne garde Rusije (Rosgardije) u Ukrajini i Siriji, prenosi agencija Hina.

1651762540-h_57639696-scaled.jpg
Vladimir Putin Foto: EPA-EFE/VLADIMIR ASTAPKOVICH / KREMLIN POOL / SPUTNIK | Vladimir Putin Foto: EPA-EFE/VLADIMIR ASTAPKOVICH / KREMLIN POOL / SPUTNIK

Putin je ukazom zvanično priznao da su među poginulima u agresiji na Ukrajinu, koju Moskva opisuje kao specijalnu vojnu operaciju, bili pripadnici Rosgardije.

To je formacija koja je direktno odgovorna Putinu, a osnovana je 2016. za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala. Uglavnom se ranije koristio za suzbijanje antivladinih protesta.

06.06. 20:00

Crnogorsko ministarstvo: Zabrana leta Lavrovu u skladu sa odlukom o sankcijama

Ministarstvo inostranih poslova Crne Gore saopštilo je da je odluka o zabrani preletanja aviona ruske Vlade, kojim je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov trebalo da duputuje u Srbiju, doneta na osnovu odluke kojom se Crna Gora pridružila sankcijama EU protiv Rusije zbog agresije na Ukraijinu.

„U Skladu sa ovom Odlukom (o uvođenju sankcija Rusiji), a imajući u vidu da se Crna Gora 100 odsto usaglašava sa Zajedničkom vanjskom i bezbednosnom politikom EU, Crna Gora ne dozvoljava prelete ruskih vazduhoplova preko svoje teritorije, osim u tačno navedenim izuzecima koji se nisu mogli uzeti u obzir u ovom slučaju“, navedeno je u saopštenju.

06.06. 18:16

Situacija u Mariupolju "gora nego ikad" - izveštaji ukazuju na mogućunost izbijanja kolere

Situacija u Mariupolju je "gora nego ikad", rekao je portparol lokalnog gradonačelnika za Skaj njuz i dodao da je moguće izbijanje kolere u ključnom lučkom gradu.

Vitalij Falkovski je rekao da je upoznat sa izveštajima. On je dalje objasnio da je jedan od razloga što se situacija u gradu pogoršava zbog toga što je „mnogo leševa“ još uvek napolju.

Ranije danas, savetnik gradonačelnika Petra Andrjuščenko rekao je TV Junajted njuz da Rusi zatvaraju grad i da se „među okupatorskim vlastima pominje reč kolera“.

❗️ Russia tries to close Mariupol in preparation for a possible cholera outbreak

The Russians block the exit from the temporarily occupied Mariupol due to the threat of cholera, leaving people inside the city.

— Svidomi (@Svidomi_En) June 6, 2022

Kolera se širi se unosom kontaminirane hrane ili vode i može ubiti u roku od nekoliko sati ako se ne leči.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare