Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE/Shutterstock

Sem Bankman-Frid, osnivač jedne od najvećih berzi kriptovalutama Ef-Ti-Eks (FTX) proglašen je krivim zbog uloge koju je imao u bankrotu te kompanije, usled čega je proneverio više milijardi dolara klijenata. Proglašen je krivim po sedam tačaka optužnice za prevaru i zaveru. Ovaj 31-godišnjak je zbog velikog rasta vrednosti bitkoina postao milijarder, a krahom svoje berze izgubio je sve, uključujući i svoju slobodu.

Berza, koja je pokrenuta 2019. godine sa sedištem na Bahamima, podnela je zahtev za bankrot u novembru prošle godine. Prethodno se borila da prikupi novac kako bi sprečila kolaps, dok su trgovci žurili da povuku šest milijardi dolara sa platforme za samo 72 sata.

Tada se ispostavilo da je Bankman-Frid tajno koristio više milijardi dolara sredstava klijenata kako bi održao Ef-Ti-Eks. Takođe je optužen krivim i za prevaru zajmodavca sestrinske kompanije „Alameda Research“.

Kripto Robin Hud

Kako su mediji u početku pisali, Bankman-Frid je je postao milijarder gotovo nenamerno. Upetljao sam se u svet kriptovaluta bez jasne ideje šta je to zapravo. Cilj mu je bio da dođe što više novca kako bi, u budućnosti, mogao da ga pokloni u stilu Robina Huda, iako nije precizirao kako i kome.

Sem Bankman Frid Foto: Stefani Reynolds / AFP / Profimedia

Ironično, on zapravo ne veruje u kriptovalute. Tvrdio je da će ih se odreći ako bi mogao više da zaradi više radeći nešto drugo, čak i ako je to prodaja sokova od pomorandže.

Bankman-Frid je sin profesora prava na Univerzitetu Stenford, završio je privatnu srednju školu u kalifornijskom zalivu i 2014. godine fiziku na Masačusetskog institutu za tehnologiju (MIT). Tokom koledža, proveo je više vremena igrajući video igrice nego studirajući, i više ga je zanimao moral i etika nego nauka.

„Bilo je sjajno. Bio sam više hipik, a manje naučnik“, jednom je priznao.

Sem Bankman Frid Foto: TNS/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Nakon što je diplomirao zaposlio se u finansijskoj firmi „Džejn Strit Kapital“. Tada je Bitkoin imao prvi veliki uspon, i sa 2.500 skočio na skoro 20.000 dolara po tokenu. Sem je video priliku da te 2017. godine kupi Bitkoin u Sjedinjenim Američkim Državama i proda ga u Japanu za po 30 odsto višoj ceni.

Krajem te godine dao je otkaz, uzeo milion dolara koje je uštedeo i dobio još milion uz pozajmice od prijatelja i porodice. Sa tom investicijom osnovao je „Alameda Research“, trgovinsku kompaniju, posvećenu kreiranju strategija zasnovanih na matematičkim proračunima kako bi se identifikovale poslovne mogućnosti.

Januara 2018. osniva FTX. Tokom prvih dana, FTX je radio iz VIVork u HongKongu sa samo desetak zaposlenih. Firma je toliko brzo rasla da je ubrzo dostigla vrednost od 18 miliona dolara i prodala deo za oko 70 miliona dolara.

Sam Bankman-Fried Foto:Tanhug/AP Photo/Rebecca Blackwell

Luksuz

Kriptoberza FTX koja je krajem prošle godine bankrotirala, a protiv Bankaman-Frida otvoren je postupak za prevaru i pranje novca. Devet meseci pre bankrota kompanija je trošila ogroman novac.

Kako pokazuju sudski spisi, kompanija registrovana na Bahamima je od januara do septembra 2022. godine potrošila 40 miliona dolara na luksuzne hotele, hranu i avionske letove.

Sam Bankman-Fried Foto:Tanhug/AP Photo/Rebecca Blackwell

Više od 15 miliona dolara je potrošeno samo na luksuzne hotele i odmarališta, a 5,8 miliona dolara samo na jedan – Olbani hotel.

U ovom odmaralištu je SBF je živeo u svom apartmanu od 30 miliona dolara dok nije uhapšen. Oko 3,6 miliona dolara je potrošeno u hotelu Grand Hajat.

Neverovatno je da je za devet meseci čak sedam miliona dolara potrošeno na hranu i zabavu, a pola od toga na ketering.

Sam Bankman-Fried Foto:printscreen

Skoro četiri miliona dolara je potrošeno na avionske letove, a pola miliona dolara na isporuke pošiljki. FTX je napravio poseban dogovor sa Amazonom da im isporučuje pošiljke sa Floride na Bahame, pošto ova kompanija nije imala redovne isporuke na egzotična karipska ostrva.

Svi zaposleni imali su na raspolaganju automobile i neograničeno gorivo, kao i sve putne troškove za letove u bilo koju kancelariju kompanije na svetu.

Ipak, od svih troškova, Bankman-Frid je poželeo da kupi pacifičku ostrvsku državu Nauru kako bi izgradio bunker u slučaju apokaliptičnog događaja.

Foto: Shutterstock

Krah

Bankman-Frid je uhapšen na Bahamima, na zahtev SAD, koje su navele da ga krivično gone. Osnivač FTX pokušao je da prevari sistem tako što je u vremenu koje je prethodilo procesu funkciju izvršnog direktora prepustio Džon Rej III.

Pročitajte još...

Ipak, nije uspeo da pobegne od zakona i snosi odgovornost.

FTX ima dugovanje prema svojih 50 najvećih poverilaca od skoro 3,1 milijardu dolara.

Izricanje presude zakazano je za kraj marta 2024. godine.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar