Ime saudijskog prestolonaslednika Mohameda bin Salmana već godinama se povezuje sa brojnim optužbama za zloupotrebu, zastrašivanja i ubistva. Nekada vizionar i reformista, sada je na glasu kao „princ krvavih ruku“.
Hteo da ubije kralja?
Saudijski prestolonaslednik planirao je da ubije kralja Abdulaha 2014. godine otrovnim prstenom koji je dobio iz Rusije, tvrdi Saad Al-Džabri, bivši saudijski obaveštajac koji živi u egzilu u Kanadi. Al-Džabri takođe tvrdi da je i sam bio meta princa, pa čak i da su po bin Salmanovom nalogu njegova deca u zatočeništvu u Saudisjkoj Arabiji.
Uz niz ekspozivnih optužbi koje je izneo u intervjuu za američki CNN, Al-Džabri je princa poznatog i kao MBS, nazvao „psihopatom koji predstavlja pretnju svom narodu, Amerikancima i planeti“.
Bivši obaveštajac, koji je godinama blisko sarađivao sa bin Salmanom kao obaveštajni zvaničnik broj dva u kraljevstvu, tvrdi da je je princ 2014. godine tokom sastanka sa svojim rođakom Mohamedom bin Najefom rekao da želi da ubije tadašnjeg kralja Abdulaha.
„Dobio sam otrovni prsten iz Rusije. Dovoljno je samo da se rukujem sa njim i biće sve gotovo“, citirao je Al-Džabri navodne prinčeve reči i dodao: „Da li se samo hvalio ili ne, ali rekao je to i mi smo to shvatili ozbiljno“.
U intervjuu za CNN Al-Džabri je ponovio tvrdnje koje je izneo tri godine ranije za „CBS“ – da je princ pokušavao i njega da ga ubije. Kako tvrdi, MBS je planirao da pošalje tim ubica u Kanadu 2018. godine, nekoliko dana nakon što je svet obišla vest o brutalnom ubistvu saudijskog novinara Džamala Kašogija čije je telo raskomadano u saudijskom konzulatu u Istanbulu.
Al-Džabri je dobio poruku upozorenja i to mu je spasilo život.
„Nemoj biti u blizini bilo koje saudijske misije u Kanadi. Ne idi u konzulat. Ne idi u ambasadu. Raskomadili su tipa, ubili su ga. Ti si na vrhu liste“, glasila je poruka koju je dobio.
Kao ni u slučaju Kašogi, bin Salman nije se oglašavao u vezi ovih optužbi, ali očigledno ne planira da ostavi Al-Džabrija na miru. Grupa saudijskih kompanija u vlasništvu državnog fonda kraljevstva koji princ kontroliše, tuži Al-Džabrija u SAD i Kanadi, tvrdeći da je ukrao novac iz budžeta namenjen za borbu protiv terorizma. Al-Džabri demantuje te tvrdnje.
Kao motiv da sada progovori, bivši obaveštajac navodi svoje dvoje dece, za koje kaže da su zarobljeni u njihovoj rodnoj zemlji.
„Apelujem na američki narod i američku administraciju da mi pomognu da oslobodim decu i da im vratim život“, rekao je Al-Džabri.
Brutalno ubistvo Džamala Kašogija
Al-Džabri je umakao sudijskom timu ubica, ali novinar i kolumnista „Vašington posta“ Džamal Kašogi nije. On je ubijen 2. oktobra 2018. godine u zgradi saudijskog konzulata u Turskoj gde je došao da traži dozvolu za venčanje sa dugogišnjom verenicom. Kašogi je ušao u zgradu konzulata, ali nikada iz nje nije izašao, a nije ni pronađeno njegovo telo.
Tek 15. oktobra iste godine tim turskih istražitelja ušao je u konzulat gde su pronađeni tragovi da je Kašogi ubijen. Veruje se da je tim ubica poslat iz Saudijske Arabije isekao Kašogijevo telo motornim testerama, a potom su ostatke tela uništili kiselinom. Saudijska Arabija tek tada je priznala da je jedan od najglasnijih kritičara princa ubijen, iako je do tada tvrdila da je „samo nestao“.
Iz Rijada su negirali bilo kakvu vezu sa ubistvom, ali u narednim mesecima na optuženičku klupu tajnog suđenja u Saudijskoj Arabiji izvedeno je 11 ljudi, svi bliski najvišim obaveštanjim krugovima u zemlji. Osmorica optuženih osuđeni su na doživotne kazne, ali bin Salmanovo ime nigde se nije pominjalo. Ipak, ostatak sveta smatrao je da je princ naredio ubistvo, što potvrđuju podaci i izveštaji američkih obaveštajnih službi sa kojih je skinuta oznaka tajnosti prošle godine. Saudijska Arabija je demantovala pomenuti izveštaj.
Hapšenje konkurencije
Pre ubistva koje više liči na scenario za film nego na realnost, bin Salman važio je za vizionara i reformatora.
Pod tim plaštom, u novembru 2017. godine, nekoliko meseci nakon što je postao prestolonaslednik, priveo je oko 200 prinčeva, bivših ministara, nekadašnjih zvaničnika i preduzetnika u akciji protiv korupcije. Uhapšeni su pritvoreni u hotelu sa pet zvezdica „Ric-Karlton“ u Rijadu. Pojedini su zadržani mesecima u tom luksuznom pritvoru.
Kako je otkriveno kasnije, mnogi od pritvorenih bogataša platili su ogromne sume da bi bili pušteni na slobodu. Nije bilo suđenja, advokata ni dokumenata već da je sve išlo po principu: „Plati i slobodan si“. To je izazvalo veliku paniku među saudijskim milionerima, koji su sklanjali novac po stranim bankama.
Bin Salaman je ovom „akcija protiv korupcije“ zapravo samo osigurao svoju poziciju i uklonio potencijalnu konkurenciju, smatraju analitičari.
„Prestolonaslednik i de facto vladar Saudijske Arabije predložio je da se pokojni kralj Abdulah ubije ‘otrovnim prstenom'“, rekao je bivši vodeći saudijski obaveštajac. Sad al-Džabri je rekao da je Mohamed bin Salman rekao svom rođaku 2014. da želi to da učini kako bi svom ocu oslobodio tron.
Saudijska vlada je Džabrija nazvala bivšim diskreditovanim operativcem s dugom istorijom izmišljanja. Džarbi tvrdi da je princ na sastanku 2014. predložio svom rođaku, princu Mohammedu bin Najefu, tadašnjem ministru unutrašnjih poslova, da organizuje ubistvo kralja Abdulaha.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: