Britanski Skaj njuz objavio je analizu svog urednika spoljne politike Dominika Vagorna koju prenosimo u nastavku teksta.
Rusija zapravo već efektivno sprovodi vanredno stanje u regijama koje je ukrala od Ukrajine, započinje Vagorn.
Cenzura, pritvaranje, deportacija, ograničeno pravo okupljanja, zaplena imovine, prisilni rad – šta god vam padne na pamet događa se u Donjecku, Lugansku, Zaporožju i Hersonu.
Zapravo je i mnogo gore od toga. Uzmite samo deportaciju. Američka vlada procenjuje da je između 900.000 i 1.5 miliona Ukrajinaca nestalo kroz filtracijske kampove i u Rusiju, a njihovo boravište nije poznato. Ili pritvaranje. Ukrajina tvrdi da su hiljade ljudi zatočeni, mučeni ili nestali tokom ruske nezakonite okupacije, prenosi Index.hr.
Zašto je Putin nametnuo ratno stanje
Pa zašto nametati ratno stanje?
Vladimir Putin je predsednik koji pod svaku cenu mora izgledati jak nakon svakog udarca svojoj reputaciji. Kao i kod svih diktatora, slabost bi mogla biti terminalna.
Nakon ruskog povlačenja preko Donbasa, najavio je aneksiju upravo tih teritorija koje je gubio. Kad su Ukrajinci digli u vazduh njegov obožavani Krimski most, on je osvetnički udario dronovima terorišući ljude u Kijevu i drugim gradovima.
Sada Ukrajinci jačaju na jugu. Toliko da je sinoć u televizijskom intervjuu novi Putinov zapovednik u Ukrajini, general Surovikin priznao da je tamošnja situacija napeta za Rusiju i da će uskoro „trebati doneti teške odluke“.
Proglašenje vanrednog stanja pomaže Putinu da izgleda jak barem svojoj domaćoj publici. On je zapovednik „koji pokušava rešiti teške velike izazove ruske budućnosti“, kako je rekao. Mnogi Rusi koji večeras gledaju državnu televiziju videće ga kao nekoga ko donosi teške odluke i deluje odlučno.
Dva Putinova problema
Ali on ima dva problema. Jedan je suprotni utisak. Manje lakoverni u Rusiji vide vođu koji se hvata za slamku, ali mu ponestaje opcija jer njegove snage nastavljaju gubiti ono što Rusi još uvek po zakonu moraju nazivati “specijalnom vojnom operacijom“.
Ali što je još važnije, današnji potez takođe ponovno razotkriva istinu iza te operacije. Ono što je bila invazija koju su sproveli profesionalni vojnici i plaćenici usisalo je stotine hiljada novomobilisanih regruta.
A sada se prvi put u Rusiji nameću zakoni koji su se čuvali samo za vreme rata.
Šarada Putinove specijalne vojne operacije se raspada za Ruse. Ovo je mnogo veće od onoga što im je prodao kad je počelo i svakim danom ono što se činilo da je negde daleko sve je bliže njihovim domovima.
BONUS VIDEO: Dronovi nad Kijevom
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare