Evergrande Foto:Costfoto / ddp USA / Profimedia

Jedna od najuspešnijih kineskih kompanija „Evergrande“ nalazila se pred vratima bankrota, ali je u poslednjem trenutku uspela da se spase time što je uspela da se dogovori sa vlasnicima obveznica o izmirenju obaveze plaćanja kamata u iznosu od 100 miliona dolara na svoju obveznicu.

Pročitajte još:

Kineska centralna banka je, takođe, „ubrizgala“ 90 milijardi juana (14 milijardi dolara) u bankarski sistem kao znak podrške, a kineska finansijska tržišta ponovo su se otvorila i stabilizovala nakon dvodnevne pauze tokom Festivala sredine jeseni, prenosi agencija Rojters.

Kompanija „Hengda Ril Estejt Grup“, glavna podružnica „Evergrande Grupe“, navela je u saopštenju da će isplatiti kamatni kupon na obveznicu sa rokom dospeća u septembru 2025. godine, dodajući da je ta obveznica „već rešena kroz privatne pregovore“.

Kompanija treba da plati 232 miliona juana (36 miliona dolara) kamate na obveznicu.

„Evergrande“ međutim nije pomenuo isplatu kamate na dolarsku obveznicu u iznosu od 83,5 miliona dolara, koja takođe sutra dospeva na naplatu, ili 47,5 miliona dolara koji dospevaju na naplatu već sledeće nedelje.

Ova kompanija, koja se bavi izgradnjom nekretnina, stadiona, spotskih sala i parkova, broji 200.000 zapolslenih i duguje najmanje 300 milijardi dolara. Ekonomisti su strahovali da bi ovaj slučaj mogao da izazove takozvani „efekat leptira“, čije bi se posledice osetile u čitavom svetu, te su mnogi pred očima imali sa bankrot nekada četvrte po veličini banke braće Leman 2008. godine, koji je kasnije doveo do pada Njujorške berze i opšte ekonomske katastrofe.

„Ovo će uticati i na celokupni bankarski sistem Kine, jer ‚Evergrande‘ duguje novac 171 domaćoj banci i 121 preduzeću“, rekla je Mati Bekink iz „Economist Intelligence Unit“.

Da nije uspela da izvrši izvrši obaveze, banke i drugi zajmodavci bi bili primorani da daju manje pozajmice drugim firmama, zbog nedostatka sredstava. To bi onda dovelo do kreditne krize, koja se javlja kada se kompanije bore da pozajme novac po pristupačnim kamatama. Kreditna kriza bila bi veoma loša vest za drugu po veličini svetsku ekonomiju, jer kompanije koje ne mogu da se zadužuju teško rastu, a u nekim slučajevima nisu u mogućnosti da nastave sa radom.

Zašto je „Evergrande“ veliki igrač?

„Evergrande“ se nalazi na spisku najuspešnijih kompanija na svetu, Global 500. Njeno središte je u gradu Šenžen. Pored 200.000 zaposlenih, indirektno pomaže u održavanju više od 3,8 miliona radnih mesta svake godine. Osnovao ju je kineski milijarder Ksu Jiain, svojevremeno najbogatiji Kinez.

Na početku „Evergrande“ se bavila izgradnjom stambenih kompleksa. Izgradili su više od 1.300 projekata u 280 gradova širom Kine, ali su apetiti vremenom rasli. Kompanija je počela da ulaže i u električna vozila, sportske i tematske parkove.

Pre jedanaest godina, 2010. godine kupili su i fudbalski tim koji se zove „Guangdžou Evergrande“. Sa godinama su sve više ulagali u klub, a danas pored kluba poseduju i najveću svetsku školu fudbala čija se vrednost procenjuje na 185 miliona dolara.

Tu se ne završava investiranje u sport, trenutno grade najveći fudbalski stadion na svetu. Očekivalo se da će radovi biti završeni do kraja sledeće godine. Gradi se na lokaciji vrednoj 1,7 milijardi dolara, a prema projektu, stadion će izgledati kao džinovski cvet lotosa i moći će da primi 100.000 gledalaca.

Vlasnici su i poznate turističke atrakcije, tematskog parka „Evergrande Ferilend“ koja se nalazi u Hainanu, tropskoj provinciji u Kini koja se obično naziva „kineski Havaji“. U pitanju je veštačko ostrvo sa tržnim centrima, muzejima i zabavnim parkovima.

Gde nastaje problem?

Spisak projekata „Evergrande“ prilično je dugačak, ali čini se da je tu i nastao problem. Kako je kompanija povećavala investicije, tako su rasla i zaduženja. Malo po malo, dug narasta do 300 milona, a projekti počinju da stagniraju. Sa rastom duga, smanjuje se njihova privlačnost na tržištu, pa su tako protekle nedelje otkrili da na berzi imaju problema s pronalaženjem kupaca za deo svoje imovine.

Ipak, oni koji su posedovali deonice firme nisu se mnogo potresli. Naime, vredost akcija pala je od početka godine za 80 odsto, pa su se i oni povlačili u skladu sa tim. Međutim, očekuje se izvestan uticaj na samo tržište nekretnina u Kini, ali i na kreditno i tržište obveznica, sami tim i širu ekonomiju.

BONUS VIDEO: Katastrofa na La Palmi – užarena lava guta sve pred sobom

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar