Parlamentarna skupština Saveta Evrope ocenila je u svom izveštaju da su na izborima 17. decembra zabeležene brojne nepravilnosti među kojima su migracije birača, fantomski glasači i aktivno učestvovanje predsednika države u kampanji vladajuće stranke. Prema navodima iz izveštaja, Aleksandar Vučić je dominirao u kampanji SNS, a zamerke su izrečene i zbog pristrasnog medijskog izveštavanja što je išlo u korist režimu.
U dokumentu se najpre navodi da predizborna delegacija bila je u Beogradu 23. i 24. novembra 2023.godine zbog procene predizborne klime u Srbiji. Tada su održani sastanci sa velikim brojem sagovornika i vodećim akterima na izborima.
Delegacija je tada pozdravila efikasnu pripremu izbora i visok nivo poverenja u izbornu administraciju. Ipak, primećena je i veoma polarizovana kampanja uoči vanrednih parlamentarnih izbora, koju su obeležili “neviđeni nivo negativne kampanje i izazivanje straha, napadi na opoziciju i novinare, ali i stanje u medijima”.
Šef posmatračke misije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) Stefan Šenah naveo je u izveštaju da su zabeležene brojne nepravilnosti tokom izborne kampanje.
“Kampanju je obeležila konstantna polarizacija, agresivna retorika, lična diskreditacija, verbalno zlostavljanje i zapaljivi jezik. Zabeleženi su slučajevi pritisaka na zaposlene u javnom sektoru, zloupotrebe javnih resursa i šeme za podsticanja birača izazvali su veliku zabrinutost”, navodi se u izveštaju.
Pored toga, pominje se da je “zamagljena” linija između “države i partije”, što je u suprotnosti sa svim međunarodnim standardima. U kampanji je dominirao predsednik Vučić, veoma se angažovao na događajima, televizijiskim nastupima i na bilbodrima čime je aktivno pružio podršku svojoj partiji na izborima”, navodi se dalje.
“Brojni opozicionari izrazili su zabrinutost zbog toga što je lista SNS nazvana po predsedniku Vučiću, što je narušilo ustavni princip da predsednik izražavai jedinstvo države”, piše dalje.
U izveštaju se dodaje da su zabeleženi slučajevi narušavanja principa tajnosti glasanja, što je u suprotnosti sa izveštajem ODIR-a i Venecijanskom komisijom. Poručuju da je u devet slučajeva zabeležena kupovina glasova, fotografisanje glasačkih listića (22 puta), prisustvo neovlašćenih lica koje prate izlaznost birača (14 slučajeva) i 20 pokušaja da se utiče na izbor birača.
“Neovlašćena lica bila su prisutna na biračkim mestima na 3 odsto mesto koja smo posmatrali. Na 9 odsto mesta koje su analizirana bilo raspored biračkih mesto bio je neadekvatan zbog veličine prostorija. Oko 60 odsto mesta nije imalo nezavisan prilaz licima sa invaliditetom”, piše dalje.
Konačno, međunarodna posmatračka misija zaključila je su izbori “tehnički dobro vođeni”, ali da je dominirao uticaj predsednika države što je stvorilo nepravedne uslove.
“Izborni dan protekao je nesmetano, ali su ga obeležili brojni proceduralni nedostaci, česti slučajevi gužvi na biračkim mestima, kršenja tajnosti glasanja i brojni slučajevi grupnog glasanja. Učestalost vanrednih izbora dodatno je narušila poverenje javnosti u funkcionisanje demokratskih institucija. Većini medija sa nacionalnom frekvencijom nedostajala je istinska analitičnost u izveštavanju”, stoji dalje i dodaje se:
“Pristrasno medijsko izveštavanje i ukupna medijska situacija u Srbiji ozbiljno su otežali sposobnost svih političkih partija da prenesu svoje poruke na samo tokom kampanje”, podvlači se.
Na kraju kažu da je Delegacija Parlamentarne skupštine Saveta Evrope obaveštena je o verodostojnim navodima o manipulacijama tokom glasanja, uključujući i migraciju birača posebno građana Republike Srpske i BiH.
“Oko takvih sumnji i navoda o nepravilnostima moraju se ispitati na transparentna način. Potrebno je da srpske vlasti pokažu snažnu političku volju da se pozabave ključnim problematičnim aspektima izbornog procesa i da se implementiraju za dalje unapređenje izbornog procesa”, zaključuje se.
Sednici Saveta Evrope prisustvovala je i poslanica Stranke slobode i pravde (SSP) Tatjana Pašić koja je poručila da 17. decembra nisu bili izbori, već da smo svedočili završetku izborne krađe po ko zna koji put od 2012. godine.
Pašić je navela da se „krađa u Srbiji odvija na četiri polja“.
„Prvo polje su mediji. Predsednik Aleksandar Vučić je 300 puta u 365 dana bio gost na nacionalnim frekvencijama, pre izborne kampanje. Opozicija, u istom formatu, nijednom. Da biste bolje razumeli, daću vam primer od pre dva dana. Od 18 do 20 časova Aleksandar Vučić je na svim televizijama sa nacionalnom frekvencijom prikazivao svoj nazovi plan za Srbiju do 2027. Ta kampanja u subotu je simultano prenošena na 48 kanala na nacionalnom telekomunikacionom operateru – Telekomu. U stvarnosti, to je samo deo kampanje koja u Srbiji nikada ne staj“, rekla je Pašić.