KFOR
Foto: PJF Military Collection / Alamy / Alamy / Profimedia

Uprkos zahtevima kosovskih institucija upućenih KFOR-u – da se vazdušni prostor iznad Kosova zatvori za ruske avione, on će, ipak, ostati otvoren. To je potvrdio portparol KFOR-a, Danijel Riđo u izjavi za Kosova Press.

Da je Priština zatražila zatvaranje neba iznad Kosova danas je izjavila kosovska ministarka spoljnih poslova, Donika Gervala, navodeći da im je iz KFOR-a rečeno da će, zajedno sa NATO-om ozbiljno razmatrati njihov zahtev.

U međuvremenu je, međutim, pozivajući se na zvaničnike NATO-a, portparol KFOR-a izjavio da vazdušni prostor ipak ostaje otvoren.

U odgovoru za Kosova Press se navodi i da „komandant KFOR-a zadržava primarnu nadležnost nad korišćenjem vazdušnog prostora iznad Kosova, u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta Bezbednosti Ujedinjenih Nacija iz 1999“.

PROČITAJTE JOŠ:

KFOR, kako se dodaje, ostaje u potpunosti fokusiran na svakodnevnu implementaciju svog mandata UN-a kako bi obezbedio sigurno i bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice koje žive na Kosovu.

Da nebo iznad Kosova ostaje otvoreno, krajem prošle nedelje kazao je i zvaničnik NATO-a za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Kako je ovaj medij tada podsetio, za bezbednost vazdušnog prostora Kosova odgovoran je komandant Misije KFOR-a, odnosno NATO, u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN-a i Vojno-tehničkim sporazumom iz 1999. godine.

Niskim vazdušnim prostorom Kosova upravlja Kosovska agencija za vazdušne navigacijske usluge, koja pruža usluge civilnim letovima iznad vazdušnog prostora Kosova tokom sletanja i poletanja sa prištinskog aerodroma.

Visoki vazdušni prostor iznad 6.250 metara je otvoren za civilne letove 2014. godine i pod kontrolom je Mađarske, odnosno HungaroControla, koji pruža tehničke usluge za kontrolu saobraćaja na toj visini.

HungaroControl je najpre imao petogodišnji sporazum za kontrolu visokog vazdušnog prostora Kosova, a s obzirom da Kosovo u međuvremenu nije uspelo da ispuni uslove, taj sporazum je produžen na neodređeni period, u dogovoru sa NATO-om.

Bonus video: Sedenje na dve stolice odlazi u istoriju – gosti Boško Jakšić i Srđan Majstorović

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar