Goran Vesic
Goran Vesić Foto:Nemanja Jovanović/Nova.rs

Biti zamenik gradonačelnika jeste ozbiljna funkcija, a u Beogradu je godinama obavlja Goran Vesić, čovek koji je na nebrojeno mnogo načina obesmišljava. Dok gori Vinča i Beograđani dišu otrove, zgrade po Beogradu padaju zbog nepropisne novogradnje i ljudi ostaju bez krova nad glavom, dok se ulice rade mesecima, pa i godinama, a onda nebrojeno puta krpe i prepravljaju, dok hodamo po pesku, preskačemo barikade i hvatamo se za glavu od cena kojima plaćamo spomenike, fontane i rekonstrukcije - Vesić je u nekom svom imaginarnom svetu. Na Tik toku, Fejsbuku... Pravi palačinke u Skupštini grada, hvali se da uči kineski i da je savladao pisanje svog imena, pije vodu iz bazena, slika se sa lemurom na glavi. Sve kako bi pridobio simpatije Beograđana. Bezuspešno. Beograd zaslužuje bolje. I on to zna.

Iako Gorana Vesića prati epitet večitog zamenika, suštinski, on je pravi gradonačelnik Beograda. Onog koji zaista obavlja ovu funkciju, doktora Zorana Radojičića, mali broj građana bi prepoznao na ulici.

Vesić je, pak, više nego prepoznatljiv. I sad sve izgleda kao da se sa Beograđanima konstantno sprda. Dok prestonica izgleda kao da je na izdisaju i preživljava još jednu havariju, izazvanu požarom na deponiji Vinča, zamenik gradonačelnika tik-tokuje i pravi palačinke.

Nepodobno. Ali nije ni prvi, ni poslednji put.

Ovisnik o mrežama

Vesić voli društvene mreže. Na njima nas obaveštava o svemu onome što nas suštinski ne interesuje.

Goran Vesic Goran Vesic
Goran Vesic Goran Vesic
Goran Vesic Goran Vesic

Na primer, da je počeo da uči kineski i da mu je objavljena knjiga na ovom jeziku, da voli grašak svoje mame Ljiljane i da ga obično jede nedeljom. Počasti nas fotografijama na kojima mazi pse, igra basket… Videli smo i kako u Stublinama kraj Obrenovca pije vodu iz šake dok domaćica iza njega drži poslužavnik sa čašama. Pio je iz šake i vodu iz bazena na Banjici. U Zoološkom vrtu slikao se sa lemurom na glavi. Za funkciju koju obavlja, mnogi bi rekli – neprikladno.

Ali, Vesić ne mari. Kao ni za sve ono po čemu će ga Beograd dugo pamtiti. A spisak je dugačak.

Rušenja, bušenja i tajne nabavke

Pre svega Savamala i noćno rušenje objekata u Hercegovačkoj ulici. Sve oči bile su uprte u tadašnjeg gradonačelnika Sinišu Malog, ali ne treba zaboraviti ni da je Vesić i tada bio na visokoj funkciji u gradskoj vlasti, te da se i on spominjao u kontekstu odgovornosti. Na to je ukazao i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je rekao da je za rušenje odgovoran vrh gradske vlasti. Međutim, do dana današnjeg nismo čuli ko je to tačno.

Za vreme mandata Gorana Vesića dobili smo i pevajuću fontanu na Slaviji u vrednosti od 1,8 miliona evra, što je za čitavih 300.000 evra skuplje od zvanično najskuplje i najveće multimedijalne fontane u Evropi. Neobičnu Vesićevu ljubav prema fontanama ilustruje njegova najava da će ih Beograd dobiti 54. Međutim, one koje su se postavljale, često su se i kvarile.

Foto:N1

Dobili smo i spomenik Stefanu Nemanji, za koji ne znamo koliko nas je koštao, jer je cena pod oznakom tajnosti do 2023.

“Cena spomenika nije nikakva tajna. Zahtev vajara je bio da se cena spomenika ne otkrije“, kazao je Vesić, ali ni ruski vajar Aleksandar Rukavišnjikov kasnije nije znao kolika je cena njegovog dela.

savski trg železnička stanica
Spomenik Stefan Nemanja Aleksandra Rukavišnjikova Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

N1 Televizija, međutim, imala je uvid u dokumenta sa carine u kojima je prikazano da je spomenik plaćen devet miliona evra.

Beogradski hod po mukama

Trg republike rekonstruisao se godinama, čuvene “Vesićeve kocke” su postavljane, pa preslagane, centar grada ličio je na ratnu zonu, a sve to prema nekim grubim procenama koštalo nas je oko 6,4 miliona evra.

Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Na Vesićevu dušu stavlja se i rekonstrukcija Ulice cara Dušana koja je umesto planiranih 200 dana nekoliko puta umnožila. Rekonstrukcija četiri bulevara u Beogradu pretvorila se u zidanje Skadra, građani su upozoravali da im je ugrožena bezbednost, a gradska vlast je od njih tražila strpljenje.

(Ne)legalna gradnja

Nikako ne smemo zaboraviti ni rušenje zgrade u Vidovdanskoj ulici na Vračaru, ni fotografije Vesića koji gleda u rupu u kojoj je lako neko mogao stradati i njegove izjave:

Goran Vesić. Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

“Grad ni na koji način nije odgovoran za urušavanje zgrade u Vidovdanskoj ulici u beogradskom naselju Vračar. U toku je krivični postupak i tužilaštvo će podneti prijave protiv odgovornih zbog čijih je propusta došlo do urušavanja zgrade”.

Grad nije odgovoran ni za divlju gradnju koja prosto cveta unazad nekoliko godina. Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić na jednoj od svojih konferencija, za to je optužila upravo Gorana Vesića i braću Nemanju i Novaka Stajića.

“Najpoznatiji u lancu jesu Vesićevi partneri i saradnici bratija Stajić – Nemanja i Novak. Nemanja je prvi čovek u gradu u Sekretarijatu za ozakonjenje nelegalnih objekata, Novak je privatni stečajni upravnik”, rekla je tada Tepić.

Nismo vas trovali, majke mi

Na posletku, ali možda najvažnije, stoji Vinča i otrovni vazduh koji zbog požara na ovoj deponiji udišemo danima. Vesić je tim povodom rekao da smrdljivi vazduh zbog kojeg danima nismo puštali decu napolje “jeste gušio, ali nije trovao”.

Zato, dajte narodu palačinke.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare