Veliki Vaskršnji sabor Srbije i Republike Srpske planiran je za 5. i 6. maj to je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Iako nije poznato mnogo detalja, najavljeno je da će na ovom skupu biti donete važne odluke o opstanku srpskog naroda na njihovim ognjištima. A ovakva najava, prema mišljenju sagovornika novina "Nova" neodoljivo podseća na devedesete i vreme Slobodana Mioševića.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i patrijarh Porfije zaključili su da 5. i 6. maja treba organizovati u Beogradu i drugim delovima Srbije veliki Vaskršnji sabor Republike Srbije i Republike Srpske.
Za sada je poznato da će na saboru biti donete važne odluke o opsanku srpskog naroda na njihovim ognjištima, ekonomskom napretku, očuvanju srpskog jezika, ćiriličnog pisma i zajedničke kulturne baštine.
Ali ništa više od toga.
Mnoge je ova odluka iznenadila, neke podsetila na prethodna vremena. Među njima je i novinar Boško Jakšić koji kaže za portal Nova.rs da ga najava o saboru podseća na Miloševićevo vreme.
“Kada je Milošević tražeći što širu bazu za svoje političke projekte uključio crkvu u politički život. Sada to može da se tumači i na drugi način, da Vučić gubi široku podršku, da SNS nije ono što je bila i da mu je sada potrebno da se osloni na vernike. Da svojim biračima pridoda i njih, te tako stvori jednu širu bazu koja je u sklopu ove njegove ideje o pokretu. To je jedno opasno poigravanje sa verskim osećanjima ljudi i zloupotreba vernika, njihova čista politizacija i stavljanje u jedan širi kontekst nacionalnog pokreta. Kada se u njega uključi i Milorad Dodik to dobija sve atribute srpskog sveta”, rekao je Jakšić za naš portal.
S druge strane, postoje i skeptici koji ne veruju u najave.
“Ako se dobro sećam bilo je i ranijih godina najava nekih sabora ili tome slično. Međutim, oni se nisu održali ili su bili perifernog značaja. Ne vidim da to može nešto značiti ni u sadašnjem momentu. Koliko znam, nije ni ustavna ni zakonska ni politička kategorija, to je nešto iz arsenala van svega toga, arsenala srpskog sveta, a to danas Srbiji nije potrebno. Ona ima drugih važnijih puteva i zadataka”, kaže bivši diplomata Srećko Đukić.
Iako su mišljenja različita kada je reč o velikom Vaskršnjem saboru, nesumnjivo je da održanje takvog događaja može izazvati reakcije međunarodnih aktera.
“Budući da se radi o nekom okupljanju koje je van svih ustavnih i drugih dokumenata, to van Srbije i Republike Srpske može da se vidi kao pokušaj destabilizacije regiona Zapadnog Balkana. Verovatno će tako reagovati i Brisel i Vašington i drugi centri u svetu, jer mi nikako da učvrstimo našu evropsku perspektivu i uvek govorimo o nekim mesecima koji stoje pred nama kao iskušenja. Evo ti meseci čak i godine prođoše, a nije bilo nekih iskušenja. Jer, vi kada pričate o nekim iskušenjima govorite o nečemu što dolazi spolja“ kaže Đukić.
Jakšić kaže da bi sabor mogao da pošalje dobru poruku Moskvi.
“Putin ima iste takve inicijative i ja se pitam da li ih je Vučić kopirao od njega, ali to su jako loši signali koji se šalju na zapad. I to je za jednu zemlju koja je kandidat za EU nedopustivo i samo ostaje pitanje koju ćemo cenu mi platiti u vremenu koje dolazi zbog ovakvih inicijativa“ objašnjava Jakšić.
Ali ne bi poslalo dobru poruku srpskom društvu.
“Vučić je i do sada do kolosalno doprineo podeli u društvu. Mislim da će i ovo sada, iako po formi izgleda kao sabornost suštinski doprneti produbljavanju svih podela” zaključuje Jakšić.
Interesantno je da su ovu odluku Vučić, Dodik i Porfirije doneli u vinariji Šapat, čiji je vlasnik Milenijum tim jedna od omiljenih firmi vlasti u Srbiji.
Na istu lokaciji pre dve i po godine predsednik Vučić odveo je i predsednika Mađarske Viktora Orbana.
A suvlasnik Milenijum tima Ivan Bošnjak sastao se na istom mestu sa američkim ambasadorom Kristoferom Hilom početkom godine.
Pored toga što je, po svemu sudeći, vinarija Milenijum tima jedno od omiljenih mesta susreta domaćih i stranih državnika, ova firma je jedna od omiljenih firmi vlasti u Srbiji.
Godinama je „Milenijum tim“ dobijao unosne poslove od države, a kruna svega odluka države da ugledni Institut Jaroslav Černi proda po početnoj ceni od 2,58 miliona evra Milenijum timu i konzorcijumu u kojem je sedam direktora tog instituta.
Da postoji određena veza između SNS i Milenijum tima potvrđuje i slučaj gde je suvlasnik firme, Ivan Bošnjak delio poklone sa logoom SNS starijim sugrađanima i to u prostojima SNS na Banjici.
Insajder je ranije otkrio da je Milenijum tim dobijao poslove bez tendera na izgradnji manjih distributivnih gasovoda, a angažovana je na projektu „Beograd na vodi“ od samog početka. Krajem 2018. godine dobili poslove gradnje stanova za pripadnike službi bezbednosti u Nišu i Vranju.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare