Foto:N1

Sastanici na ekspertskom i viskopolitičkom nivou u okviru dijaloga Beograda i Prištine nastaviće se dok se ne nađu obostrano prihvatljiva rešenja za sva otvorena pitanja jednom i zauvek, poručio je portparol EU Peter Stano.

Stano je nakon pitanja briselskih dopisnika da pojasni o čemu se juče tačno razgovaralo na sastanku eksperata Beograda i Prištine, nakon kojeg su obe strane izlašle sa oprečnim izjavama, ponovio da EU kao posrednik ne želi da komentariše „svaki korak“ u procesu.

„Cilj ekspertskih razgovora da se pripremi sledeći sastanak na visokom političkom nivou koji će biti u septembru u Briselu između predsednika Srbije i premijera Kosova, ali i da se razgovara o svim otvorenim pitanjima koja moraju da se reše kako bi se napredovalo sa normalizacijom odnosa i kako bi došlo do potpisivanja pravno- obevzujućeg sporazuma gde će sav otvoran pitanja biti rešena jednom zauvek“, kaže Stano.

Portparol EU dodaje da je zadatak EU, kao glavnog posrednika u dijalogu Beograda i Prištine, da omogući i olakša obema stranama da razgovaraju jedna sa drugom, nađu rešenja za sva otvorena pitanja i dođu do sporazuma o normalizaciji odnosa.

„Evropska budućnost Srbije i Kosova vodi kroz dijalog kome posreduje EU u okviru koga se sva otvorena pitanja rešavaju. Mi pomažemo obema stranama da nađu zajednička rešenja i kompromise kako bi zatvorili ova pitanja“, kaže Stano.

Upitan za agednu sastanka lidera Srbije i Kosova 4. septembra u Vašingtonu i ulozi SAD u normalizaciji odnosa dve strane, Peter Stano ponavlja da je dijalog pod pokroviteljstvom EU „fokusiran na pravno-obavezujući sporazum“ i napredak na EU putu Srbije i Kosova.

Pojedinačni ekonomski projekti se rešavaju „uz put“.

„Šta god drugo Srbija i Kosovo rade sa drugim stranama, a služi kao podška ovom dijalogu i donosi opipljive i održive rezulate u normalizaciji, modrnizaciji i EU putu, je pozitivno“, poručio je Stano.

On naglašava da su SAD važan partner za EU i da se Brisel nada „pozitivnom rezultatu“ saradnje i na normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar