Foto: Narodna stranka

Nosilac liste „Narodna stranka – Siguran izbor. Ozbiljni ljudi“ Vuk Jeremić izjavio je da je Srbiji neophodan „kvantni skok u ekonomiji“ koji je moguće ostvariti dovođenjem visokih tehnologija, a ne davanjem subvencija stranim kompanijama i do 144.000 evra po radnom mestu za proizvodnju sapuna, šampona, čokolada i za motanje kablova.

„Proizvodnja čipova u Srbiji donela bi prihode od poreza 100 puta veće od poreza koji plaćaju strane fabrike kablova i čokolade. Da bi se to dogodilo, proizvodnja čipova može se organizovati samo u državi vladavine prava, a ne u državi u kojoj je pljačka osnovni princip i zato je neophodno suzbiti korupciju i sprovoditi zakone“, rekao je Jeremić na predizbornoj konvenciji u Novom Sadu.

Jeremić je dodao da se danas 90 odsto čipova proizvodi na Tajvanu, a da se u narednih pet godina planira izmeštanje proizvodnje na dvadesetak lokacija u svetu zbog opasnosti od rata u istočnoj Aziji i da je nekoliko mesta za proizvodnju planirano u evropskim državama van EU.

Pročitajte još

„To je velika prilika za Srbiju da dovedemo visoku tehnologiju. Narodna stranka ima kontakte u svetu i zna kako da dovede takve investicije u Srbiju. Mi nismo protiv stranih investitora, mi smo za strane investicije ali one koje će doneti visoke plate, a ne one koje ljudima donose male plate tako da žive na ivici egzistencije“, rekao je Jeremić.

Jeremić je istakao da je glavni cilj ekonomske politike Narodne stranke da narod živi bolje, dok je glavni cilj režima zgrtanje bogatstva malog broja ljudi na vlasti.

„Čak 90 odsto svakog uspešnog programa čini borba protiv korupcije, a 10 odsto čini sve ostalo. Neophodno je uspostaviti suverenitet nad nacionalnom ekonomijom, a to počinje uspostavljanjem suvereniteta nad finansijskim sistemom, jer ko upravlja finansijama, taj upravlja državom“, rekao je Jeremić.

„Danas srpskim finansijama upravljaju stranci zato što su sve banke u Srbiji strane. Narodnom bankom Srbije danas, nažalost, ne upravlja srpski nacionalni interes, nego se njom upravlja iz inostranstva. Prvi korak mora biti otvaranje Državne razvojne banke koja bi pomagala domaćoj privredi i poljoprivredi, a potom i otvaranje domaćih komercijalnih banaka“, rekao je Jeremić.

registar stvarnih vlasnika
Foto: Filip Krajinčanić/Nova.rs / Narodna banka Srbije

Jeremić je naveo da Narodna banka Srbije kao centralna banka mora dobiti ovlašćenja da kreditira domaću privredu i poljoprivredu, što je slučaj u 90 odsto uspešnih država, ali uslov za to je da Srbija ne bude kolonija i da za takvu vrstu odlučivanje ne pita Brisel ili MMF.

„Mora da prestane zaduživanje u stranoj valuti, jer ćemo upasti u dužničko ropstvo, pa će stranci doći da na ime duga plene zemlju, šume, reke i jezera zato što dugovi moraju da se vrate i od toga nema bežanja“, rekao je Jeremić.

„Narodna stranka predlaže sistemska rešenja za suzbijanje inflacije – smanjivanje PDV-a na osnovne životne namirnice sa 10 odsto na jedan odsto, ograničavanje trgovinskih marži velikim trgovinskim lancima, ukidanje akciza na struju i značajno smanjenje akciza na gorivo“, dodao je Jeremić.

Pročitajte još

Jeremić je naveo da se Narodna stranka zalaže za zabranu prodaje javnih preduzeća, prvenstveno EPS-a i Telekoma i da „dalja rasprodaja državne imovine ne dolazi u obzir“.

„Predlažemo i osnivanje Državnog računovodstvenog suda kao posebnog odeljenja Specijalnog suda, koji će morati da donese presude u roku od godinu dana za proneveru narodnog novca, a Državna revizorska institucija će biti savetodavno telo tog suda“, naveo je Jeremić.

Jeremić je rekao da bi Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji trebalo ponuditi saradnju po ugledu na model Beneluksa.

„Otvoreni Balkan – ne, jer je tu najveći problem što imamo teško otvoreno pitanje sa Albanijom o Kosovu i Metohiji. Ne može se predsedniku albanske vlade Edi Rama prostirati crveni tepih u Beogradu i glasati za Albaniju da postane članica Saveta bezbednosti UN dok on govori da mu je cilj ’Velika Albanija’ i da neće biti mira na Balkanu dok Srbija ne prizna ’Kosovo’“, zaključio je Jeremić.

BONUS VIDEO Vuk Jeremić o tome kako je došlo do sukoba s Aleksićem i šta mu je sve ponudio nakon smene s čela Izvršnog odbora

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar