Šta se tačno dogodilo na prvoj rundi sastanka između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Avdulaha Hotija, odnosno delegacija Beograda i Prištine u Beloj kući, nemoguće je reći sa sigurnošću. Koplja su se, međutim, u medijima i u izjavama srpskog tima lomila oko misteriozne "tačke 10 sporazuma".
Pišu: Nataša Latković i Mihailo Jovićević
Obe strane obavezuju se na međusobno priznanje i zaštitu etničkih manjina – piše u tački 10 dokumenta koji je danas predstavljen predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, rečeno je Tanjugu u delegaciji Beograda u Vašingtonu.
Pun citat, kako ga je objavila novinarka Ksenija Pavlović Mekatir na svom Tviter nalogu, glasi ovako:
„Obe strane obavezuju se na međusobno priznanje i zaštitu etničkih manjina i restituciju imovine, rešavanje statusa lica bez državljanstva i pristaju na otvaranje kancelarija zaduženih za zaštitu i godišnje izveštavanje o pravima manjina“.
TRUE: No.10 in the document states: Both parties commit to MUTUAL RECOGNITION and protection of ethnic minorities, restitution of propriety, resolving of the status of stateles individuals, and agree to open offices in charge of protecting and reporting annualy on minority rights https://t.co/N9bgWv2ePo
— Ksenija Pavlovic McAteer (@ksenijapavlovic) September 3, 2020
Isto to rekao je ministar finansija Siniša Mali, koji je izjavu da novinarima ispred Bele kuće, dok je sastanka još bio u toku. Tom prilikom je dodao da se na predsednika Vučića vrši ogroman pritisak da prihvati taj sporazum sa spornom tačkom.
Ipak, specijalni savetnik za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel je na Tviteru u svom maniru odgovorio pomenutoj novinarki, negirajući da je pitanje međusobnog priznanja bilo na stolu.
Isto za Novu.rs nezvanično potvrđuju izvori uključeni neposredno u organizaciju ovog sastanka na visokom nivou, koji su nas uputili na Grenelov tvit kao „potvrdu“ ovog stava američke strane u razgovorima.
Ipak, predsednik Vučić je i sam novinarima rekao da je dokument sa ovom tačkom bio na stolu, da je u međuvremenu „sporna“ tačka odbačena, te da se pregovori o finalnom ekonomskom sporazumu i dalje nastavljaju. On je takođe rekao da Grenel „nije mislio baš tako“ kada je demantovao da je bilo razgovora o međusobnom priznanju.
Ko govori istinu u ovom trenutku nemoguće je reći, jer i sam predsednik (ali i premijer Hoti) kaže da nije moguće iznositi detalje dokumenata dok su oni još u fazi dogovora. Čini se, ipak, da je ovde u pitanju igra interpretiranja formulacije, koja bi mogla ali ne i morala da znači međusobno priznanje (mutual recognition), kako se direktno navodi u citatu.
Da li se misli na međusobno priznanje statusa manjina Srbima i Albancima (što bi bio uži kontekst formulacije) ili država (onaj na koji ukazuje srpska delegacija), nemoguće je reći.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare