Apelacioni sud u Novom Sadu usvojio je žalbu Ranke Kašiković, službenice Gerontološkog centra u Subotici, koja je direktorku te ustanove Brankicu Tešanović tužila za mobing.
Odlukom Apelacionog suda ukinuta je prvostepena presuda Višeg suda u Subotici iz marta meseca, kojom je tužba Ranke Kašiković odbijena. Podsetimo, ona je novembra 2021. godine odbila da ide na skup Srpske napredne stranke, nakon čega je, prema njenim tvrdnjama, na poslu trpela pritiske i odmazdu direktorke, zbog čega je imala i posledice po zdravlje.
Kašiković za N1 kaže da joj je odluka novosadskog suda vratila „ogromnu veru u pravdu, u institucije i u postojanje stručnosti, ličnog i profesionalnog integriteta“.
„Po mom mišljenju drugačija odluka suda ne bi bila ni moguća, jer je prvostepena presuda velika sramota za srpsko pravosuđe, s obzirom da su napravljene ogromne greške postupajuće sudije u Subotici u primeni zakona Republike Srbije“, rekla je za N1 Ranka Kašiković.
Apelacioni sud u Novom Sadu vratio je njenu tužbu na ponovno odlučivanje uz obrazloženje da je „činjenično stanje nepotpuno utvrđeno“, te da je Kašiković svoje tvrdnje o mobingu potkrepila materijalnim dokazima:
„Kada su u pitanju opisane radnje zlostavljanja na radu za koje tužilja tereti odgovorno lice, nepravilan je zaključak prvostepenog suda da ovakve tvrdnje tužilje nisu potkrepljene rezultatima navedenih dokaza i da tužilja ovakve svoje tvrdnje nije učinila verovatnim. S tim u vezi, u situaciji kada tužilja učini verovatnim svoje tvrdnje da je u spornom periodu bila žrtva šikane i mobinga, tada tuženi mora da dokazuje suprotno, a što je u konkretnom slučaju izostalo. Zato je činjenično utvrđivanje prvostepenog suda nepotpuno, a što je moglo uticati na donošenje zakonite odluke u ovoj pravnoj stvari“ navodi se u rešenju Apelacionog suda u Novom Sadu.
Sve je počelo u novembru 2021. godine kada je Ranka Kašiković, pravna saradnica u Gerontološkom centru Subotica, dobila poziv na svečanu akademiju povodom 13 godina od osnivanja Srpske napredne stranke. Taj poziv je stigao posredno od koleginice iz Gerontološkog centra, a po nalogu direktorke Brankice Tešanović, ispričala je tada Ranka za Nova.rs.
“Zamolila sam je da me više ne obaveštava o takvim stvarima, jer nisam zainteresovana za to. Ona mi je samo odgovorila da ona to ne radi zato što to voli ili želi. Zamolila sam je da ipak prenese moju poruku, tamo gde treba, da ne želim prisustvujem političkim skupovima”, ispričala je tada Ranka i dodala da već sledećeg dana dobija mejl od direktorke u kom je obaveštena da se menja način njenog rada i njene obaveze.
Počeli su da joj se gomilaju poslovi, dobila je dodatna zaduženja u Gerontološkom centru u kom je radila deset godina, izopštavana je sa sastanaka, uskraćena joj je mogućnost odlaska na obuke i seminare.
“Svako jutro sam se budila sa mučninom, sa nagonom za povraćanje, vrtoglavicom i nesnosnom glavoboljom. Ona je bila toliko jaka, da lekovi više nisu pomagali, već sam došla dotle da sam glavobolju umirivala trodonima. Kad dođem kući s posla, ja jednostavno nisam mogla da funkcionišem, a imam dvoje maloletne dece”, navodi Ranka.
Ovakve okolnosti na radnom mestu nanele su štetu njenom zdravstvenom stanju, pa je bila prinuđena i da potraži pomoć psihijatra.
U međuvremenu je sa pozicije pravne saradnice u Gerontološkom centru prebačena u Gerontološki klub, na poziciju “domaćice kluba”.
Ona je u martu 2022. godine protiv direktorke Gerontološkog centra Brankice Tešanović podnela tužbu za mobing i zlostavljanje na radu. Uoči jednog od pripremnih ročišta, koja su više puta odlagana, Ranku je na razgovor pozvao, kako je rekla Istinomeru, Nenad Ivanišević, pokrajinski sekretar za privredu i turizam i potpredsednik Socijaldemokratske partije Srbije, čiji je član i direktorka Tešanović.
„Kada su nam zakazali pripremno ročište, ja sam pozvana na medijaciju od strane pokrajinskog sekretara Nenada Ivaniševića koji se upleo u slučaj iako nije direktor Gerontološkog centra. Hteli su da reše mirnim putem taj spor, sve u cilju da ja ne izlazim u javnost. Evo, ovo što ja danas radim njima nikako ne odgovara. Hteli su na sve moguće načine da pokušaju da mi nađemo neko rešenje, pokušaj mirnog rešenja spora, da meni oni isplate taj odštetni zahtev, da ja kažem šta tu meni odgovara, da prosto ja više ne istupam javno“, navodi Kašiković i naglašava da nije pristala na medijaciju, pošto je za nju „sud jedini relevantan“.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare