Politički analitičar Rahman Pačarizi u izjavi za Kosovo Onlajn kaže da ni srpska ni kosovska delegacija neće izaći kao “pobednici” nakon sastanka u Vašingtonu. On tvrdi da će krajnji dogovor Kosova i Srbije biti po ugledu na egipatsko-izraelski mirovni sporazum iz 1977. godine, koji je takođe potpisan u Vašingtonu.
“Ja ne mislim da će biti pobednika u tom dijalogu, odnosno neće pobediti samo jedna strana. Međusobno priznavanje Kosova i Srbije je realna opcija, s tim što će kosovske institucije raditi više na Zajednici srpskih opština, nakon čega će se pokrenuti i ostala pitanja. Na primer pitanje razmena teritorija koje će se relativizovati ako se ekonomski program pokaže uspešnim”, kaže Pačarizi.
On podseća da je nakon sinoćnjeg sastanka u Vašington rečeno je da je predstavljeno više mogućih varijanti eventualnog dogovora između delegacija Kosova i Srbije.
“U prvoj varijanti je bila ta tačka oko međusobnog priznavanja Kosova i Srbije za potpunu normalizaciju odnosa, ali ta varijanta je skinuta privremeno sa dnevnog reda i delegacije su nastavile razgovore sa dve preostale”, kaže Pačarizi.
On dodaje da je na stolu ostala ekonomska varijanta o kojoj će se delegacije dogovarati na današnjem sastanku i ona će biti predmet diskusije dveju delegacija ponovo 10. ili 11. septembra, nakon njihovog povratka iz Brisela.
Pačarizi naglašava da je spornu tačku, zbog koje je reagovala srpska delegacija, zapravo predsednik Srbije Aleksandar Vučić iskoristio da predstavi kao svoj uspeh.
“Ta tačka deset bila je prisutna u nekoj varijanti na stolu, ali su Vučić i srpska delegacija poznati po tome da puštaju neke probne balone da bi kasnije predstavili to kao uspeh srpske delegacije koja nije prihvatila da razgovora o priznavanju Kosova”, smatra Pačarizi.
Inače, nakon Vašingtona Vučić i Hoti će se sastati i u Briselu, u ponedeljak 7. septembra, kako bi održali još jednu rundu dijaloga na najvišem političkom nivou, posredstvom EU.
U Briselu se, prema rečima Pačarizija, neće postići politički dogovor, jer su teme tog sastanka tehničke prirode. On očekuje da će delegacije Kosova i Srbije konačni dogovor postići i potpisati u Vašingtonu, najverovatnije 10. ili 11. septembra.
Pačarizi na kraju podvlači da će se postignuti sporazum teško ratifikovati u kosovskoj Skupštini, jer je kosovska Vlada na neki način manjinska.
“Na Kosovu postoje dve veoma jake opozicione političke partije koje neće olako prihvatiti bilo koji dogovor, posebno se Pokret Samoopredeljenje neće složiti sa tim, osim ukoliko bude međusobnog priznanja, u šta ne verujem. Za Vučića je lakše, on nema jaku opoziciju u Skupštini Srbije”, zaključuje Pačarizi, prenosi Kosovo onlajn.