Nesumnjivo je da su 2023. godinu, nažalost, obeležile nezapamćene tragedije u školi "Vladislav Ribnikar" i u okolini Mladenovca i Smedereva. Godine, a najverovatnije i decenije biće potrebne da zacele rane svih nas koji smo gledali šta se desilo u Srbiji 3. i 4. maja u godini koja nas konačno napušta. Nakon beznađa, očaja i potpunog paralisanja institucija posle majskih tragedija održali su se najveći protesti posle 5. oktobra 2020. godine. To je jedan od najvećih političkih i društvenih događaja u 2023. godini prema oceni našeg portala.
Osim protesta, godinu iza nas obeležile su afere, skandali koji su čuli i „preko bare“, sve do Sjedinjenih Američkih Država koje su uvele sankcije visokom državnom funkcioneru.
Godinu je obeležio i oružani sukob u Banjskoj, koji je do danas ostao enigma i za koji još uvek ne znamo uzrok, povod, niti posledice.
U „moru“ dešavanja, počev od protesta različitih grupa građana, preko izbornih mahinacija i političkih turbulencija i burnih sednica Narodne skupštine izabrali smo pet događaja koji su obeležili godinu koju će mnogi želeti da zaborave.
Nameštanje tendera Šapićevog saradnika
Nenad Milanović, šef kabineta bivšeg gradonačelnika Beograda Aleksandra Šapića nudio je predstavnicima turske kompanije Kentkart da će im namestiti tender za naplatu javnog prevoza ukoliko pristanu na sporazumni raskid govora iz 2021. godine.
BIRN je objavio audio snimak u aprilu na kojem se čuje kako Milanović nudi nameštanje tendera, a Šapić je optužio novinare i direktora “Kentkarta” da su snimak predstavili „kako oni žele“ i da je direktor firme Sava Terzić „lažov“.
Protiv Milanovića je podneta krivična prijava, a on je na saslušanju 27. decembra rekao da je sve montirano.
Oružani sukob u Banjskoj za koji je odgovornost preuzeo Milan Radoičić
Krajem septembra desio se oružani sukob u Banjskoj, malom mestu na severu Kosova. Ubijeno je troje Srba od strane Albanaca, kao i kosovski policajac kojeg su ubili Srbi u noćnoj akciji.
Nakon nekoliko dana tokom kojih nije bilo previše informacija, ministar policije Kosova Đeljaj Svećlja objavio je snimak na kojem se vidi da je Milan Radoičić bio u porti manastira naoružan. On je bio okružen drugim uniformisanim ljudima, za koje se kasnije potvrdilo da su Srbi.
Nedugo nakon toga, Radoičić je preuzeo odgovornost, zbog čega je pokrenuta istraga u Srbiji koja je još uvek u početnoj fazi.
Desetine hiljada građana na protestu ispred Narodne skupštine zbog tragedija
Posle tragičnih događaja u osnovnoj školi “Vladislav Ribnikar” i mestima u okolini Mladenovca i Smedereva počeli su građanski protesti “Srbija protiv nasilja”. Prvi protest održan je 8.maja, a najveći protest bio treći po redu.
Prepun je bio plato ispred Narodne skupštine, a kolona nezadovoljnih građana reakcijom države ispunila je i Ulicu Kralja Milana, kasnije i Kneza Miloša, sve do mosta Gazela.
Brojni komentatori ocenili su da takva energija i brojnost građana poslednji put viđeni 5. oktobra 2000. godine.
Krađa izbora i protesti kao reakcija građana
Već tokom ranog popodneva na izborima 17. decembra bilo je jasno da se dešava izborni inženjering i da vlast ozbiljno utiče na izborni proces. Glasači su dovoženi iz Republike Srpske kako bi glasali u Beogradu, iako nisu ni znali gde se koja opština nalazi. Dokumentovani su bugarski vozovi, dupli birački spiskovi, ucene i pritisci na glasače. Zbog toga su građani izašli na ulice, protestovali, nakon čega je reagovala i policija koja je tukla i hapsila studente koji su protestovali ispred zgrade Skupštine Grada Beograda.
Sankcije direktoru BIA Aleksandru Vulinu
Bivši šef BIA Aleksandar Vulin stavljen je pod sankcije Sjedinjenih Američkih Država u julu. On je osumnjičen za koruptivne poslove, prvenstveno u širenju ruskog malignog uticaja u Srbiji.
Njegove postupci su, kako se navodi, unapredili korupciju u državnim institucijama u Srbiji, a pod tim se misli na zloupotrebu položaja za lične interese, a to podrazumeva i uključenost u trgovinu narkoticima.
Državni vrh je u tom trenutku stao iza Vulina, ali je kasnije on podneo ostavku na ovu funkciju.
BONUS VIDEO: Kakva je uloga vojske i bezbednosnih službi u slučaju Banjska