Zdravko Ponoš, Zoran Lutovac, U Skupštini Srbije počeo je Kolegijum Narodne skupštine koji je sazvala predsednica parlamenta Foto:TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Sastanak vlasti i opozicije povod implementacije preporuka ODIHR-a i održavanja narednih izbora je završen, a kako saznaje Nova.rs opozicionari su predstavnicima vladajuće koalicije predali zahteve uz napomenu da se do srede izjasne o njima.

U 9 časova jutros počeo je sednica kolegijuma u Narodnoj skupštini, a jedina tačka dnevnog reda su konsultacije oko daljeg rada na primeni preporuka Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (ODIHR) o izbornim uslovima.

PROČITAJTE JOŠ...

Kao što je i najavila opozicija je predsednici Narodne skupštine Ani Brnabić predala tri zahteva za poboljšanje izbornih uslova, a to su: revizija biračkog spiska, ravnopravan pristup RTS-u i održavanje svih izbora zajedno.

Kako ranije objavio portal Nova.rs, prva dva zahteva vezana za birački spisak i medije prihvaćen je odmah, ali treći zahtev je odbijen. Nakon toga otpočeli su pregovori vezani i za taj zahtev. Nakon završetka sastanka, predsednik Demokratske stranke i jedan od učesnika dijaloga, Zoran Lutovac, dao je kratku izjavu:

„Predali smo im zahteve i dali rok do srede da se izjasne“, navodi on.

S druge strane, Miloš Jovanović, lider Novog DSS, ističe da je u sredu novi sastanak.

„Sve ćemo videti u sredu kada se nastavlja sastanak i kada se očekuju odgovori vlasti na krajnje opravdane zahteve opozicije. Mi smo izneli tri zaista elementarna zahteve koji treba da obezbede koliko toliko normalan izborni proces. Za sada ne deluje da je vlast spremna da razgovora o sva tri zahteva. Vremena je sve manje ali kao što rekoh, više će se znati u sredu“, kaže on.

Šta piše u zahtevima?

Ana Branbić U Skupštini Srbije počeo je Kolegijum Narodne skupštine koji je sazvala predsednica parlamenta Foto:TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

1. Da se pre održavanja bilo kojih izbora formira komisija od predstavnika vlasti, opozicie i relevantnih organizacia civilnog sektora koja će, između ostalog, imati izvršna ovlašćenja, nadležnost da vrši kontinuirani nadzor nad biračkim spiskom, stalnu kontrolu i reviziju biračkog spisak i cilju njegovog usaglašavanja sa stvarnim stanjem.

2. Da pre održavanja bilo kojih izbora javni servisi započnu sa profesionalnim i odgovornim izveštavanjem, kao i emitovanjem programa u kojem bi učesnici izbora imali priliku da budu ravnopravno predstavljeni. Takođe, u udarnim terminima u informativnom programu potrebno je da javni servisi istinito i nepristrasno izveštavaju o aktivnosti svih učesnika izbornog procesa. Javni servisi će istinito izvestiti o izveštajima ODIHR-a, CRTE i ostalih aktera koji su svedočili o nepravilnostima uočenim na izborima održanim 17. decembra 2023.

3. Održavanje svih lokalnih izbora u onim opštinama i gradovima gde po Zakonu bi trebalo da se raspišu, a nisu održani u decembru 2023. u isto vreme zajedno sa izborima za Skupštinu grada Beograda.

U dokumentu se navodi da će opozicija insistirati na ispunjenju svih preporuka iz konačnog izveštaja ODIHR-a.

„Smatramo da bez ispunjenja ovih minimalnih zahteva izbori neće biti ni slobodni, ni pošteni i u tom slučaju ne smeju da budu održani“, zaključak je dokumenta koji je opozicija predala predstavnicima vlasti.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare