Situacija na Severu Kosova i odnosi Beograda i Prištine bili su u fokusu današnjeg sastanka ministra spoljnih poslova Severne Makedonije, Bujara Osmanija sa šefovima misija OEBS-a u Beogradu, Prištini i Severnoj Makedoniji, Janom Bratuom, Majklom Devenportom i Kilijanom Valom.
„Bilo je ohrabrujuće čuti njihova mišljenja o mogućim izgledima plana za deeskalaciju od 9 tačaka koji sam predstavio kao predsedavajući OEBS-a“, naveo je Osmani u objavi na Fejsbuku.
Kaže da ovaj plan neguje atmosferu dijaloga i saradnje.
Osmani je ujedno predstavio ambasadorima OEBS-a prioritete tokom njegovog predsedavanja organizacijom, a koji se, kako kaže, fokusiraju na Jugoistočnu Evropu u cilju izgradnje poverenja, borbe protiv korupcije i klimatske aktivnosti, piše Kossev.
„Pomirenje je od posebnog značaja kao ključni korak ka postizanju trajnog mira i saradnje u regionu“, naveo je Osmani.
Zahvalio se ambasadorima OEBS-a na njihovom, kako je kazao, neprocjenjivom radu i posvećenosti naporima za stabilnost i prosperitet.
Bujar Osmani, u ulozi predsedavajućeg OEBS-a, preuzeo je aktivnu ulogu u rešavanju krize na Severu Kosova koja traje duže od mesec dana.
On je u više navrata pozivao strane na okretanje dijalogu, dok je čak početkom juna meseca predstavio plan za rešavanje krize.
Reč je o mapi puta ove organizacije koja predviđa devet koraka za deskalaciju i normalizaciju odnosa, tj. „postizanje trajnog mira i stabilnosti na Kosovu“.
Jedan od koraka s ciljem „povratka i učešća Srba sa Kosova u demokratskim procesima“, predviđa da Beograd i Priština ponovo potvrde privrženost osnovnom sporazumu i Ohridskom protokolu.
Ovim planom se od Prištine traži da povuče snage specijalne policije, a da redovni službenici uz pomoć KFOR-a i EULEX-a brinu o kopnenoj bezbednosti, dok se od Beograda traži – da smanji borbenu gotovost Vojske.
Traži se otkazivanje protesta, kao i da se ponovo uspostave opštinske funkcije i usluge. Sa druge strane, novoizabrani gradonačelnici bi trebalo da podnesu ostavke na leto, a vanredni opštinski izbori se održe „ove godine“.
Predsedavajući OEBS-a takođe navodi da bi ova misija trebalo da podrži izborni proces „jačajući poverenje među zajednicama“.
Osmi korak predviđa uključenje mladih u programe i procese pomirenja, a deveti – da OEBS podrži „dobronamernu primenu dogovorenih odredbi i nastavak smislenog dijaloga“.
Osmani je dva dana nakon predstavljanja plana potvrdio da je njegov predlog predat misijama OEBS-a u Beogradu i Prištini „koje treba da ga iskomuniciraju i operacionalizuju“.
Precizirao je da nije reč o planu OEBS-a već Republike Severne Makedonije i njega samog kao predsedavajućeg ove organizacije.
***
BONUS VIDEO: Mesec dana od izbijanja krize na Kosovu: Beograd i Priština i dalje bez promenjenih stavova