Oglas

Beograd 03.04.2024. Izjave, izjava, opozicija, konferencija za novinare, kzn, kzš. Opozicija i vlast. Razgovor opozicije i vlasti o izborima u Domu Narodne skupštine, Kolegijum parlamenta koji je sazvala predsednica Skupštine Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs
Opozicija / Amir Hamzagić Nova.rs

Opozicioni poslanici s Venecijanskom komisijom o Pravosudnoj akademiji

autor:
30. apr. 2026. 18:32

Predstavnici opozicionih poslaničkih grupa su kritike i primedbe na nacrt novog zakona o Pravosudnoj akademiji danas izneli na onlajn sastanku s predstavnicima savetodavnog tela Saveta Evrope - Venecijanske komisije, prenela je Skupština Srbije u saopštenju.

Oglas

Predsednica poslaničke grupe Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić je prenela da o tom nacrtu zakona nije bilo javne rasprave koja je bila nužna i bez koje je nedopustivo da dalje teče proces njegovog usvajanja.

Ona je, kako se navodi u saopštenju, izrazila bojazan da će usvajanjem takvog zakonskog rešenja Pravosudna akademija postati jedini put za izbor sudija i tužilaca, pa time i "izvor uticaja izvršne vlasti na pravosudni sistem, posebno ukoliko se donosi van paketa ostalih pravosudnih zakona".

Tepić je dodala da ostaje sporan i nadzor nad radom Akademije i da je u telu koje vrši nadzor ne treba da bude resorni ministar.

Predsednik poslaničke grupe Mi - Glas iz naroda Branko Pavlović je ocenio da je osnovni nedostatak nacrta zakona njegov koncept, odnosno, da se stručnost i osposobljenost kandidata utvrđuju na osnovu sertifikata Akademije i time onemogućavaju Visoki savet sudstva (VSS) i Visoki savet tužilaštva (VST) da biraju sudije i tužioce.

On smatra da Pravosudna akademija nije opravdala svoju ulogu, a stručna javnost smatra da bi ona trebalo da se obavi kontinuiranim obrazovanjem sudija i tužilaca, a ne njihovim izborom.

I Pavlović je ukazao na to da je nedopustivo učešće ministra pravde u Upravnom odboru Akademije. Ima primedbu i  na zakonitost u radu Akademije, kao i na ideju donošenja ovog zakonskog rešenja pre usvajanja zakona o VSS, o VST i o sudijama, kao prethodnih zakonskih rešenja koja bi omogućila normiranje Akademije.

Pavlović je rekao da Akademija nema nijedan pozitivan rezultat u radu da bi se sada na nju stavljao akcenat i da mišljenja je da taj nacrt treba povući.

Poslanica stranke Srbija centar (SRCE) Verica Milanović se saglasila s kolegama u kritikama zbog nedostatka javne rasprave o nacrtu zakona i nadležnosti koje bi Pravosudna akademija dobila, a što bi "vodilo urušavanju pravosuđa i smanjivanju kvaliteta rada".

Ona je ocenila da je diskutabilan sastav Upravnog odbora u kojem bi bio ministar pravde, kao i činjenica da nacrt ne propisuje uslove za predavače.

I ona je iznela stav da ovaj zakon ne treba sada doneti.

Poslanica Narodnog pokreta Srbije (NPS) Ana Jakovljević se takođe složila s kolegama u pogledu iznetih primedbi i dodala da je u sistemu Srbije problem način funkcionisanja institucija i primena propisa, "jer nemamo stručnost, već politički uticaj".

Ona je navela da su institucije krhke, da Srbija ima "režim koji ide ka autokratiji" i da bi taj zakon, ukoliko bi bio donet, "samo naneo štetu pravosudnom sistemu".

I ona je ocenila da je nedopustivo da Pravosudna akademija postane jedini kanal za izbor sudija i tužilaca i ukazala da to nije ni u skladu sa Ustavom Srbije.

Svi poslanici koji su učestovali na onlajn sastanku sa predstavnicima Venecijanske komisije, kako se navodi u saopštenju, složili su se da težište rada Pravosudne akademije treba da bude na obrazovnom procesu i obuci izabranih sudija i tužilaca, a ne uslov za njihov izbor na funkciju, kao i da nacrt zakona treba da se povuče iz procedure.

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare