Potpis Miloša Jovanovića iz Novog DSS jedini je nedostajao kako bi se zakazala sednica skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove na kojoj bi se razmatrao Izveštaj MUP o učešću policije u nezakonitim radnjama prisluškivanja građana za period od oktobra 2023. do decembra 2024. godine, a zbog izveštaja organizacija iz oblasti ljudskih prava koje su dokazale da je i srpski MUP učestvovao u tome. Jovanović za "Novu" objašnjava zašto nije dao podršku kolegama iz opozicije.
U decembru je kao bomba odjeknula vest koju je objavila Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel (Amnesty International) u izveštaju „Digitalni zatvor: Nadzor i suzbijanje civilnog društva u Srbiji“.
U forenzičkoj analizi se navodi da u Srbiji policija i obaveštajne službe, na čelu sa Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA), koriste telefonski špijunski softver kako bi protivzakonito pratile novinare i političke i ekološke aktiviste.
Nekoliko dana nakon što je ovaj izveštaj objavljen u javnosti, na adresu Narodne skupštine Srbije stigao je zahtev opozicije da se zakaže sednica Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, na kojoj bi se razmatrali detalji pomenutog izveštaja.
Da bi sednica uopšte bila zakazana, neophodno je da trećina članova odbora da svoj potpis, što je ukupno šestoro njih.
Potpisalo je pet članova i to: Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije, Zdravko Ponoš iz pokreta SRCE, Aleksandar Pavić iz „Mi snaga naroda“, Đorđo Đorđić, narodni poslanik koji je napustio poslanički klub SSP i Bogdan Radovanović iz Zeleno levog fronta.
Da predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Miroslav Drecun zakaže sednicu, nedostajao je još potpis Miloša Jovanovića iz novog DSS-a.
U izjavi za Novu, Jovanović kaže da je krajnje štetno učestvovati u raspravama koje daju legitmitet vlasti zbog akutelne situacije u društvu.
„U kontekstu pobune i vaninstitucionalne borbe koju treba podržati, u njoj učestvovati i pojačavati je, ne samo da je besmisleno već je i krajnje štetno učestvovati u institucionalnim okvirima i raspravama koje samo daju legitimitet vlastima“, rekao je Jovanović.
Upravo je to i bio razlog zašto je izostao njegov potpis.
„Iz tog razloga je poslanička grupa Novi DSS – Poks – Nada za Srbiju odlučila da ne daje potpise za održavanje sednica NSRS ili njenih odbora. Mnogo svrsishodnije i efikasnije bi bilo blokirati rad parlamenta i na tome ćemo raditi, sami ili sa ostatkom opozicije“, kaže sagovornik Nove.
Podsetimo, Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesti internešenel (Amnesty International) objavila je da policija i BIA U Srbiji koriste softver pod imenom „Novispaj“ (NoviSpy) uz određene forenzičke alate izraelske tehnološke kompanije „Selebrit“ (Cellebrite) kako bi iz telefona osoba koje prati izvlačila podatke.
Ovakvo protivzakonito praćenje objašnjava se kao taktika digitalne represije, odnosno veća kontrola države nad civilnim sektorom i rad protiv njega, navodi se u izveštaju.
Obaveštajna služba može da instalira softver za praćenje određene osobe u njen telefon pri pozivu na informativni razgovor, odakle se vidi i saradnja sa policijom.
Ovaj vid prisluškivanja predstavlja ozbiljnu pretnju za bezbednost i privatnost aktivista ukoliko se koristi van strogog nadzora i okvira zakona.
BIA se, povodom izveštaja Amnestija, oglasila saopštenjem u kome je naznačeno da se njegov sadržaj svodi na, kako se navodi, trivijalni senzacionalizam, kao i da se iz njega vidi da Amnesti radi u interesu grupa za pritisak.
Iz BIA su dodali da upravo zbog toga nisu u stanju da komentarišu besmislene navode iz ovog izveštaja.
MUP se povodom ovoga takođe oglasio i odbacio optužbe za otključavanje telefona i prisluškivanje. Odatle se navodi da se ovi forenzički alati koriste isključivo u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku Republike Srbije.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare