Profesor Fakulteta političkih nauka Zoran Stojiljković smatra da se opozicija trenutno nalazi u nekoj vrsti pat pozicije i da "očito da vlast nije imala nameru da ispuni zahteve protesta... pristala je na izbore, verujući da od trenutka kad se raspišu izbori, pa dok se mi zabavimo listama i kolonama, pa do samih izbora neće proći više od dve nedelje, i da će opet imati tu neku vrstu medijskog monopola".
„Opozicija je ušla u rizik. Kako može da ga smanjuje – može tako što će izgubiti gubitnički imidž da ne mogu ni o čemu da se dogovore i da im je jedina zajednička tačka da su protiv (predsednika Srbije Aleksandra) Vučića, i tako što će ostvariti sinergetski efekat čuveni… Ako ga nema, ili je negativan, bolje da idemo razdvojeno“, navodi Stojiljković u Novom danu na TV N1.
Smatra da opozicija očito može da se grupiše u dve, eventualno tri programske kolone i to oko onih pitanja koja ih dele – stava prema Evropi i rešavanja pitanja Kosova.
Dodaje da, međutim, ni stav vlasti nije baš jasan po tim pitanjima.
Takođe, ističe da te dve opozicione grupe može da poveže kontrola izbora i sprečavanje koruptivnih radnji kojih smo na dosadašnjim izborima bili svedoci.
Dakle, ukazuje da je važno da pojačaju ono što im je zajedničko, jer, kako ocenjuje, „nemate nijednog izrazitog lidera koji bi vukao ostale“, odnosno nekoga ko bi imao dvocifrenu podršku.
„Imate veliki broj liderčića u opoziciji“, navodi.
Ukazuje i da Srbija, „ako u nekom trenutku neće da bude izrazito nesrećno društvo, mora da ima konsenzus oko elementarnih stvari, bez obzira ko je na vlasti.
„Mi smo polarizovano društvo koje gotovo ni oko čega nema natpolovično jedinstvo“, kaže Stojiljković.
Dodaje da je važna priča o izbornim uslovima, imajući u vidu količinu novca koja se daje za oglašavanje, „važnost medijskog pluralizma i kakve takve ravnopravnosti je ogromna“.
Važni su i uslovi koji regulišu ponašanje medija, izborno zakonodavstvo je važno, ali je još važnija njegova primena u praksi, „i zato je važna medijska pismenost“.
Pojašnjava da medijska pismenost podrazumeva „da sam sposoban da kritički analiziram ono što sam pročitao ili čuo, da tražim tip argumentacije, i da umem da imam veštine da se na socijalnim mrežama samoorganizujem i uputim kao pokret ili stranka ili sindikat poruku izbornim akterima i javnosti“.
Dodaje da mi „jako loše stojimo sa tim“, navodeći i da sebe smatra medijski priučenim.
„Uvek se možete pozivati na nešto što je zakonska norma ili izborno pravilo, ali vam to neće spasiti stvar. Pogledajte samo prisustvo Vučića i opozicije na nacionalnim frekvencijama“, navodi.
BONUS VIDEO Vukosava Crnjanski iz CRTE: U stanju smo neizvesnosti i bavimo se izborima za koje ne znamo da li će ih uopšte biti