Verica Kalanović, Lazar Krstić, Ivan Mrkić, Vladan Vukosavljević, Dragan Glamončić ili Slobodan Cvetković. Slučajnom prolazniku u Knez Mihailovoj ulici ili na šetalištu na Kalemegdanu ova imena najverovatnije neće značiti previše, ali u pitanju je samo pet od ukupno 84 ministara koji su prostrujali Vladom Srbije od 2012. godine. Neki poput gorenavedenih funkcionera nisu ostavili dubok trag, naprotiv, uglavnom su zaboravljeni, dok drugi poput Aleksandra Vulina, Bratislava Gašića i Nikole Selakovića krstare od Vlade do Vlade, bez značajnog rezultata, ali uz partijsku knjižicu koja više vrednuje lojalnost, a manje CV i prethodne rezultate. Iako poznati po aferama, to im nije predstavljalo teret da još jednom sednu u funkcionersku fotelju u kojoj su češće nego što su van nje.

Za 12 godina vlasti SNS i SPS kroz Nemanjinu 11, u kojoj se nalazi sedište Vlade Srbije, prošlo je ukupno 84 ministara među kojima ima i onih kojih se više ne sećaju ni najbliži koalicioni partneri, a u javnosti se pojavljuju retko, gotovo nikada.

I zaista kada bismo pravili detaljnu analizu mogli bismo da podelimo prethodne Vlade na one u kojima su dominirali ministri karijeristi, bez kojih ne može da prođe nijedno čitanje ekspozea, ali i na one koji su jednom pojavili, „zablistali“ i nestali sa političke i medijske scene.

Aleksandar Vučić i Miloš Vučević Foto:FoNet/Slobodan Miljević

Odmah nakon što je formirana prva Vlada Srpske napredne stranke, posle pada vlasti čiju okosnicu je činio DS, u izvršnu vlast koju je predvodio Ivica Dačić ušli su kadrovi kojih se danas sećaju samo pasionirani pratioci političke scene ili ljudi koji pišu o prošlim vremenima, a kao građu koriste istorijski arhiv.

Premalo je onih koji se danas sećaju recimo Ivana Mrkića, ministra inostranih poslova u prvoj Vladi SNS i SPS ili Dragana Glamončića, čoveka koji je pre 10 godina brinuo o resoru poljoprivrede. Šira javnost se kroz gustu maglu seća i ekonomskog vunderkinda, kako su ga predstavili, Lazara Krstića koji je obavljao funkciju ministra finansija.

Lazar Krstić Foto: EPA/DRAGAN TATIC

Sa oreolom ekonomiste koji je postavljen da povuče bolne rezove u srpskim finansijama, Krstić se kratko zadržao jer je imao neslaganja sa tadašnjim premijerom Aleksandrom Vučićem. Odlaskom iz Vlade, Krstić je nestao iz politike, medija, a njegovih reformi i rezova danas se slabo ko seća.

Ako se duboko zamislite, setićete se da je ministar bio i Saša Radulović, koji je predstavljen kao ekspert koji bi trebalo da uvede red u privredu, ali je posle nekoliko meseci napustio ministarstvo i otišao u opozicione vode.

Saša Radulović Foto:TANJUG/ ZORAN ZESTIC/

Njegov resor je ubrzo pokrio Željko Sertić, kojeg posle ministrovanja nismo videli u javnosti.

Sećanja blede i kada je reč o nekadašnjem ministru Milanu Bačeviću, čoveka koji je predlagao da se napravi kanal do Soluna ili Žarka Obradovića koji je ostao upamćen kao ministar čiji mandat su obeležile afere oko prijemnih ispita.

Državnu upravu nije uspela da ubrza i reformiše ni Kori Udovički, ministarka ekspertkinja koja je brzo napustila Vladu. Epizodne i neupečatljive ulogu imali su i Nela Kuburović, bivša ministarka pravde, Vladan Vukosavljević kao ministar kulture i Ratko Dmitrović na čelu Ministarstva za brigu o porodici. On je ostao upamćen jedino po tome što su u toku njegovog mandata otkrivene i objavljene brojne malverzacije oko dodeljivanja višemilionskih projekata na konkursima.

Ratko Dmitrović Foto:BETAPHOTO/SASA DJORDJEVIC

Oni stariji se sećaju rezultata u šahu Alise Marić, ali baš bi morali da se zamisle ako bi bili prinuđeni da se sete da je u jednom trenutku obavljala funkciju ministarke sporta. Ne treba zaboraviti ni da je u Vladi SNS bio i Mlađan Dinkić, nekadašnji ministar ekonomije i lider URS-a. Njegov rad bio je prihvatljiv i koaliciji naprednjaka i socijalista.

U prethodnim vladama bila je i Jadranka Joksimović, koje je bila zadužena za evrointegracije u kojima Srbije godinama stagnira.

Jadranka Joksimović sednica Predsedništva SNS Foto:F.S./ATAImages

Uoči konferencije za medije 2022 . godine, na kojoj je tadašnji predsednik SNS Aleksandar Vučić trebalo da predstavi ko će biti novi ministri u Vladi, Joksimović je odbila da prihvati funkciju koja joj je ponuđena, pa je čak ušla i u verbalnu raspravu sa ppredstavnicima vrha stranke.

Epizodu bez velikog rezultata imao je i Mladen Šarčević, bivši ministar prosvete, koji je trebalo da uvede red u sistem obrazovanja. Umesto reda i iskoraka u pravcu boljeg obrazovanja za mlade, njegov mandat obeležile su afere sa prijemnim ispitima, ali i najveći studentski protesti protiv iseljenja iz studentskih domova tokom pandemije koronavirusa.

Foto: TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC/an

Nisu zabeleženi značajni iskoraci ni na testiranju učenika, niti na Šangajskog listi najpriznatijih fakulteta širom sveta.

Krstare iz Vlade u Vladu, bez rezultata, ali sa gomilom afera

U vladama posle 2012. godine osim epizodnih ministara, bilo je i onih “karijernih”. Njihove biografije uglavnom su bile prazne pre dolaska na poziciju ministra, ali je članska karta pojedinih stranaka omogućila da se penju na političkoj lestvici i jačaju svoj uticaj. Uporedo, dok su jačali svoju poziciju, njihovih rezultata slabo ko se seća.

Jedan od takvih primera je Nikola Selaković, koji je po novoj naprednjačkoj “sistematizaciji” postavljen na poziciju ministra kulture. Godine pred nama pokazaće da li je sada pogodio pravo mesto, budući da najpre nije imao uspeha u Ministarstu pravde, spoljnih poslova ili u radu, zapošljavanju, boračkim i socijalim pitanjima. Kratku epizodu imao je i na poziciji šefa kabineta predsednika Aleksandra Vučića, ali je brzo otišao.

Nikola Selaković sednica Predsedništva SNS Foto:TANJUG/ RADE PRELIĆ

Definitivno će njegov mandat obeležiti što je u trenutku rušenja u Savamali bio na poziciji prvog čoveka pravosuđa, u trenutku kada se rušio ustavni poredak države.

Svoje “krstarenje” Vladom nastavlja i Aleksandar Vulin, koji posle kratkog predaha od aktivnog bavljenja politikom, karijeru nastavlja na poziciji potpredsednika Vlade. Lider Pokreta socijalista bio je u policiji, vojsci, socijali,bio je čak i na čelu BIA, ali iza sebe nije ostavio značajne reforme ili rezultate kojih bi sa ponosom mogli da se sete zaposleni ili građani.

Aleksandar Vulin Foto: Antonio Ahel/ATAImages

Štaviše, u trenutku kada je obavljao funkciju direktora Bezbednosno-informativne agencije (BIA) stavljen je na listu sankcija SAD i to zbog brojnih koruptivnih radnji.

Na relaciji vojska-policija nalazio se i dvojac ispred SNS – Nebojša Stefanović i Bratislav Gašić. Prvi je praktično sklonjen iz vlasti nakon afere sa navodnim prisluškivanjem predsednika Aleksandra Vučića, da bi nedavno KRIK objavio detalje iz Skaj prepiski u kojima se vidi da je imao kodno ime koje je dovođeno u vezu sa brojnim pripadnicima kriminalnih struktura.

Od tada se Stefanović nalazi na „ledu“ u izvršnoj vlasti, ali obavlja stranačke zadatke i stoji u redu za potencijalno neko novo nameštenje.

Sednica Vlade Republike Srbije kojom predsedava premijer Miloš Vučević. Foto:TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIĆ

Sa druge strane, njegov dvojnik po funkcijama, jer je bio i u vojsci i policiji Bratislav Gašić ostaće upamćen po seksističkom komentaru i skandalu sa novinarkom, ali i skrivanjem od odgovornosti prilikom pada vojnog helikoptera u kojem je stradalo šest ljudi, uključujući i bebu.

Mediji su pisali da je pilot pokušao sletanje na drugi aerodrom, ali mu je javljeno da je u Surčinu organizovan prihvat bebe. Nakon ove tragične nesreće, danima se spekulisalo da je to učinjeno zbog političke promocije.

Odgovornost nije preuzeo niko.

Ko je sve bio u SNS vladama od 2012. godine:

  1. Ivica Dačić

2. Aleksandar Vučić

3. Jovan Krkobabić

4. Rasim Ljajić

5. Suzana Grubješić

6. Ivan Mrkić

7. Nebojša Rodić

  1. Mlađan Dinkić

9. Lazar Krstić

10. Saša Radulović

11. Nikola Selaković

12. Zorana Mihajlović

13. Goran Knežević

14. Dragan Glamončić

15. Milan Bačević

16. Bratislav Petković

17. Ivan Tasovac

18. Alisa Marić

19. Vanja Udovičić

20. Žarko Obradović

21. Tomislav Jovanović

22. Slavica Đukić Dejanović

23. Milutin Mrkonjić

24. Aleksandar Antić

25. Velimir Ilić

26. Verica Kalanović

27. Igor Mirović

28. Branko Ružić

29. Vulin Aleksandar

30. Sulejman Ugljanin 

31. Kori Udovički

32. Bratislav Gašić

33. Dušan Vujović

34. Zoran Đorđević

35. Nebojša Stefanović

36. Željko Sertić

37. Snežana Bogosavljević Bošković

38. Jadranka Joksimović

39. Ana Brnabić

40. Nela Kuburović

41. Branislav Nedimović

42. Vladan Vukosavljević

43. Mladen Šarčević

44. Milan Krkobabić

45. Goran Trivan

46. Nenad Popović

47. Gordana Čomić

48. Ratko Dmitrović

49. Maja Gojković

50. Darija Kisić Tepavčević

51. Tatjana Matić

52. Tomislav Momirović

53. Siniša Mali

54. Anđelka Atanacković

55. Irena Vujović

56. Maja Popović

57. Marija Obradović

58. Novica Tončev

59. Miloš Vučević

60. Jelena Tanasković

61. Dubravka Đedović

62. Rade Basta

63. Slobodan Cvetković

64. Goran Vesić

65. Husein Memić

66. Aleksandar Martinović

67. Tomislav Žigmanov

68. Tanja Miščević

69. Danica Grujičić

70. Zoran Gajić

71. Jelena Begović

72. Mihailo Jovanović

73. Marko Blagojević

74. Đorđe Milićević

75. Edin Đerlek

76. Marko Đurić

77. Andrijana Mesarović

78. Milica Đurđević Stamenkovski

79. Nemanja Starović

80. Darko Glišić

81. Tatjana Macura

82. Usame Zukorlić

83. Dejan Ristić

84. Jelena Žarić Kovačević

BONUS VIDEO: Nova Vlada – a lica već dobro poznata

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare