Jorgovanka Tabaković Foto: Shutterstock, Profimedia, Vesna Lalić/Nova.rs

Narodna banka Srbije našla se na listi koju je objavila američka advokatska kancelarija Stretto, a koja je na neki način povezana sa poslovanjem američke kompanije za trgovinu kriptovalutama Celzijus. Da li je NBS trgovala kriptovalutama ne može se do kraja dokučiti iz ovog dokumenta, ali je zanimljivo da je gotovo istog trenutka kada je spisak objavljen Narodna banka Srbije to demantovala. Međutim, njihovo objašnjenje o čemu se zapravo radi i na kakvom se to spisku NBS našla bazira se samo na njihovim pretpostavkama, pravog obrazloženja nema...

Američka advokatska kancelarija Stretto objavila je spisak, na kojem su se prema prvim tumačenjima našle kompanije koje se povezuju sa trgovinom kriptovaluta preko komanije Celzijus. Na njemu se našla i Narodna banka Srbije. Prema saoštenju Stretto, mailovi su upućeni svim kompanijama sa spiska 29. jula 2022. godine, ali i još stotinama hiljada poverilaca koji nisu na spisku.

Foto:Screenshot/cases.stretto.com
Foto:Privatna arhiva

Objašnjenje NBS na Tviteru

Narodna banka je ubrzo nakon što je ova lista objavljena na internet stranici Stretto, demantovala da je trgovala kriptovalutama.

„Informacije koje su iznete na Tviteru, a tiču se pominjanja NBS u dokumentu koji je objavljen na internet prezentaciji američke advokatske kancelarije Stretto, su potpuno netačne i predstavljaju neznalačko i zlonamerno izvrtanje činjenica“, piše u saopštenju Narodne banke ovim povodom.

Da zanemarimo na trenutak to što se NBS od ovih ozbiljnih optužbi brani na Tviteru, evo šta dalje u tom saopštenju piše:

„NBS kao i gotovo sve centralne banke u svetu, ne ulaže devizne rezerve krajnje volativnu imovinu, kakve su kriptovalute, a u poslednjih desetak godina kontinuirano ukazuje javnosti na rizike od ulaganja u kriptoimovinu. NBS se pojavljuje u dokumentu koji je objavljen na internet prezentaciji američke advokatske kancelarije Stretto, koji se odnosi na stečajni postupak kompanije Celsius Network LLC i drugih kompanija koje su pružale usluge u vezi sa virtuelnim valutama, u kom se Narodna banka Srbije navodi na listi lica/institucija kojima je Stretto kao punomoćnik, uputio putem pošte Obaveštenje o stečaju navedenih kompanija – obaveštavamo vas da se nijedna od navedenih kompanija nije obraćala Narodnoj banci Srbije radi pokretanja postupka licenciranja za pružanje usluga povezanih s virtuelnim valutama, niti je Narodna banka Srbije imala bilo kakvu komunikaciju ili saradnju s navedenim kompanijama tim ili nekim drugim povodom“, navode iz NBS.

Zatim navode pretpostavke o drugim mogućim razlozima zbog kojih su se našli na ovom spisku.

„Takođe, Obaveštenje o stečaju koje je, prema navedenom dokumentu, upućeno između ostalog i Narodnoj banci Srbije, nikada nam nije dostavljeno. Jedna od pretpostavki je i da se Narodna banka Srbije, kao i neke druge institucije, nalaze na spisku onih kojima su upućena obaveštenja kao nadzorni organi u oblasti digitalne imovine, jer pojedina lica koja su posedovala digitalnu imovinu preko navedene platforme imaju veze sa Republikom Srbijom. Narodna banka Srbije je u svakom slučaju od navedene američke advokatske kancelarije zatražila pojašnjenje zašto se nalazi na navedenoj listi“, zaključuju u NBS.

Inače, kako je pisao Fajnenšel tajms, Aleks Mašinski (56), osnivač i direktor američke firme Celzijus (Celsius) za pozajmljivanje kripto valuta, u julu se suočio sa najvećom krizom od nastanka ove kompanije nakon što je 13. juna njegova firma blokirala svim svojim korisnicima, kojih ima 1,7 miliona, pristup kripto novčanicima Celzijusa u kojima klijenti drže svoj kripto novac.

Njegova kompanija počela je sa radom pre pet godina i nudila je klijentima visoku kamatu na kripto uloge, pa je privukla 1.7 miliona klijenata kroz slogan “odbančite se”.

Ako je tačno, to je kockanje našim parama

Ekonomista i profesor FEFA Goran Radosavljević za Nova.rs kaže da spisak nije jasan, ali da NBS duguje javnosti adekvatno obrazloženje.

Goran Radosavljević Foto: Newsmax Adria

„Deluje da je ovo informacija o pokretanju stečaja koju je ta advokatska kancelarija uputila zainteresovanima i poveriocima. Na njihovom sajtu može da se nađe spisak dosada prijavljenih poverilaca, ali reč je samo o fizičkim licima. NBS tu nema, ali ne znamo da li se možda nalazi na spisku pravnih lica koji nije objavljen. Meni je zaista teško da poverujem da bi NBS trgovala kriptovalutama, jer je to protivzakonito. To bi značilo da se država kocka našim parama, to je kao da ste došli u kockarnicu. To bi značilo da se tako nešto radilo po nalogu guvernera, a moj utisak je da NBS još koliko-toliko drži do sebe i nadam se da to zaista nisu u uradili“, kaže Radosavljević.       

Ipak, smatra on, NBS duguje objašnjenje.

„Koliko vidimo njima je mail ove advokatske firme stigao u julu. Dakle, imali su vremena da se informišu o kakvom se tačno spisku radi i zašto se na njemu nalaze. Ovaj njihov izgovor koji su dali je vrlo neozbiljan“, zaključuje Radosavljević.

BONUS VIDEO: Deset godina Jorgovanke Tabaković

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare