Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs; Tanjug/Rade Prelić; Jovan Marković

Sednica skupštinskog Odbora za spoljne poslove na kojoj je trebalo da se raspravlja o usklađivanju sa spoljnom politikom Evropske unije i uvođenju sankcija Rusiji odložena je krajem decembra prošle godine, jer nije stigao izveštaj Ministarstva spoljnih poslova. Za tim izveštajem se traga duže od mesec dana kasnije, jer se "zagubio" negde na putu između Ministarstva spoljnih poslova i Vlade Srbije. Poptpredsednik Stranke slobode i pravde i predsednik pomenutog odbora Borko Stefanović za Nova.rs da je očigledno da SNS i SPS ne žele da raspravljaju o predlogu koji podrazumeva usklađivanje spoljne politike sa EU i uvođenje sankcija Rusiji.

„Činjenica je da i pored deklarativne spremnosti za dijalog o ovoj temi, SNS i SPS očigledno ne žele da se raspravlja o predlogu rezolucije kojom se traži usklađivanje naše spoljne politike sa EU i uvođenje sankcija Rusiji. Naravno da ću nastaviti da insistiram na izveštaju Ministarstva spoljnih poslova i da ćemo na ovu temu imati sednicu Odbora za spoljne poslove Skupštine, kao i da će to biti prilika da se stranke izjasne i debatuju o ovom važnom pitanju za naše državne interese“, poručuje Stefanović.

Stefanović dodaje da će na sednici biti i predlozi drugih rezolucija koje je, kako kaže, predložila ekstremna desnica. On upozorava odustajanjem od budućnosti u EU se dovodi u pitanje ekonomski i bezbedonosni interesi.

Pročitajte još...

„Time se odvajamo i od lakše odbrane Kosova i Metohije. Bolje je bilo da smo ovo davno uradili,  jer bi nam i oko KiM pozicija bila lakša. Međutim, vlastima je bilo važnije da još malo izbegavaju očigledno otvorena vrata za nas i našu poziciju, obmanjujući građane da je moguće biti politički neutralan i van svog okruženja. Vreme je da se Srbija izbavi od laži i izolacije i prigrabi svoju budućnost i interes“, podvlači Stefanović.

Podsetimo, potpredsednik SSP je praktično odmah po konstituisanju novog parlamenta i izbora na čelo Odbora za spoljnu poslove, najavio da će se po pitanju uvođenja sankcija Rusiji raspravljati na jednoj od sednica. Ona je zvanično zakazana za 28. decembar, a ono što se tog dana desilo teško je bilo za razumeti.

Najpre se sat i po vremena raspravljalo o tome da li je sednica otvorena za javnost ili je zatvorena. Predsednik odbora Borko Stefanović izvestio je javnost da su zatvaranje sednice svojim potpisima tražili poslanici Srpske napredne stranke. Kako je rekao, SNS je želela da sednicu zadrži u uskim okvirima i da građani nemaju uvid u to šta su predstavnici građana rekli.

To je demantovala potpredsednica odbora iz redova SNS Marina Raguš.

„Ne može niko uoči sednice na koju se tajnost odnosi da odluči o zatvranju iste sednice, o tome se odlučuje neposredno pre sednice i o tome odlučuje Odbor, moram da konstatujem da je Stefanović obmanuo vas i javnost. SNS sa svojim koalicionim partnerima je više nego zainteresovana za ovu raspravu. Svi predstavnici koji nemaju članove u Odboru, sve poslaničke grupe se obavešrtavaju o svakoj sednici Odbora, toliko o tome da li SNS sa partnerima želi bilo šta da sakrije. Poogovo što su stavovi vladajuće većine dobro poznati, pridržavaćemo se utvrđene državne politike. Kao što su poznati stavovi o usklađivanju politike sa politkom EU“, rekla je Raguš.

Posle 90 minuta rasprave Raguš je, međutim, zatražila da se dnevni red dopuni glasanjem o odlaganju sednice, zato što nije stigao izveštaj Ministarstva spoljnih poslova.

Kada je to usvojeno, dnevni red je „pao u vodu“ i sednica je odložena.

A onda je krenula potraga za dopisom. Ministarstvo spoljnih poslova navodno je poslalo dopis Vladi Srbije, ali tamo tvrde da ga nisu dobili. I kao da je teško utvrditi ko je, kad i kome poslao mejl i da li su dokumenta stigla u zgradu vlade, gotovo mesec dana kasnije i dalje se navodno ne zna gde su.

Isto toliko je odložena i „neprijatna“ situacija u kojoj će deo poslanika u Skupštini Srbije morati da se izjasni o tome da li podržavaju rat u Ukrajini.

U razgovoru za Nova.rs, Stefanović zaključuje da se tokom ove priče vlast ponaša kao da je pod pritiskom jedne strane, a taoc druge strane.

„A građani ispaštaju, pozicija u ekonomiji je sve teža, kao i naša pozicija po pitanju odbrane KiM“, zaključio je on.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar