Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je danas da je poziv glavnog tužioca Višeg javnog tužilašta u Beogradu Nenada Stefanovića upućen građanima da prijavljuju korupciju, licemeran i lažan, jer je, kako je rekao, tužilaštvo već 12 godina poslušni servis individualnih interesa moćnika bliskih vlasti.
Aleksić je u intervjuu za agenciju Beta kazao da bi Stefanović, umesto javnog poziva građanima, trebalo da zatraži od policije, Uprave za sprečavanje pranja novca, Agencije za sprečavanje korupcije, i osnovnih tužilaštava da mu dostave sve prijave koje su građani i opozicija godinama unazad podnosili protiv predstavnika vlasti s dokazima o korupciji.
„Tužilac Stefanović je godinama glavni stub odbrane predstavnika vlasti koji su umešani u najveće koruptivne slučajeve u zemlji. Njegov zadatak od početka nije bio da sprečava korupciju, već da štiti one koji u njoj učestvuju. On sam je neko ko je ogrezao u korupciju i samim tim taj poziv je u najmanju ruku licemeran, lažan i deo najavljene Vučićeve (Aleksandar) nove predstave i navodne borbe protiv korupcije“, istakao je Aleksić i naveo nekoliko primera nepostupanja tužilaštva po prijavama za korupciju.
„Šta je uradio za dve i po godine u vezi sa službenom beleškom inspektora (Slobodana) Milenkovića koja je dostavljena tužilaštvu? Da li je pozvao na saslušanje Vladimira Đukanovića ili Aleksandra Papića i pitao da li su nudili mito da se zataška ‘slučaj Jovanjica’? Pa zar mu treba bolja prijava nego kada policajac prijavi da mu predstavnici vlasti nude mito? E, zato je taj poziv farsa. Uostalom, zar im je trebalo 12 godina da shvate da je njihov posao da se bore protiv korupcije i kriminala i da ih za to narod plaća?“, dodao je on.
Na pitanje da li postoje primeri sumnje na korupciju koje bi on prijavio tužilaštvu, Aleksić je kazao da godinama unazad s kolegama iz NPS-a podnosi prijave tužilaštvu i obaveštava javnost o saznanjima na korupciju, ali da nikada nije dobio ni odgovor, niti ga je neko od nadležnih pozvao na razgovor zbog podnetih prijava.
„Podneo sam prijave za kriminalnu privatizaciju PKB-a u koju su direktno bili uključeni Aleksandar Vučić, Zorana Mihajlović i drugi, za ‘Milenijum tim’ i poslove koje dobijaju od države, za izvlačenje novca iz ‘Telekoma’ kojima su kupljene televizije Prva i B92. Protiv Ane Brnabić, Zorane Mihajlović i Irene Vujović za kršenje zakona u vezi s projektom ‘Jadar’ i Rio Tintom, kao i protiv Siniše Malog, Aleksandra Papića i drugih umešanih u izgradnju puta Ruma-Šabac-Loznica zbog navoda u Papićevom pismu da su neki radovi plaćeni 50 odsto više od realnih cena, a taj novac je završavao u Srpskoj naprednoj stranci (SNS) i u njihovim džepovima“, naveo je.
Aleksić je podsetio da i „slučaj Savamala“ nije rešen. „A i tada su neki ‘lojalisti’ partije predvođeni Sinišom Malim vezivali građane i rušili privatne objekte dok policija nije odgovarala na pozive uznemirenih ljudi, niti je izlazila na teren. Nisu postupali ni po prijavama za zloupotrebu subvencija za poljoprivrednike koja je organizovana za vreme ministra Nedimovića (Branislav). Kao što vidite, dugačka je lista“, naglasio je on.
Komentarišući odnos tužilaštva prema sistemskoj korupciji, Aleksić je kazao da tužilaštvo ne radi u cilju interesa naroda, države i građana već razgrađuje instituciju i razvija nepoverenje.
Prema njegovim rečima, delovanje tužilaštva bi trebalo da bude obeleženo uvažavanjem slobode i jednakosti svakog pojedinca, a odluke koje donose ispravne i nepristrasne, usmerene na zaštitu javnog interesa, pravde i prava građana.
„Tužilaštvo je poslušni servis individualnih interesa moćnika bliskih vlasti, a ne nezavisna institucija. Propusti tužilaštva čine osnovu iz koje se rađa njihova krivica za razoreno društvo. Bezbrojni propusti, interesno prilagođavanje, jeftino pravdanje i negovanje nepravde, stvaranje ambijenta koji onemogućava jasno viđenje stvari i vrlo često otvoreni politički stavovi su njihova koncepcija pravde. To je razlog zašto nema poverenja u tu instituciju, što je neophodno promeniti“, objasnio je.
Na pitanje šta očekuje od „najžešće borbe protiv korupcije do 31. marta“ koju je najavio predsednik Srbije Vučić, Aleksić je rekao da je ta najava pokušaj skretanja pažnje s protesta studenata i građana čiji je povod upravo korupcija.
Istakao je da je apsurdno da Vučić, „koji je generator korupcije već 12 godina“, sada najavljuje borbu protiv nje.
„Njegovi najbliži saradnici su postali multimilioneri krađom državnog novca uz njegov blagoslov, što je i sam nedavno priznao na televiziji. Nažalost, pojedinci u tužilaštvu štite takvu njegovu moć koja je iznad zakona, zloupotrebljavaju bezbednosne i policijske strukture u interesu vladajuće stranke ili moćnih pojedinaca. Zato je ova najava još jedna u nizu predstava poput one pre deset godina kada je uhapsio (Miroslava) Miškovića, a građani mu poverovali. Epilog je da ćemo svi Miškoviću platiti milionsku odštetu, a njemu je tada skočio rejting“, ocenio je poslanik i predsednik NPS-a.
Dodao je da će pravu borbu protiv korupcije sprovesti nezavisne institucije posle promene vlasti.
„Narodni pokret Srbije se obavezao na usvajanje petogodišnje strategije za iskorenjivanje korupcije, koja podrazumeva procesuiranje svih afera u poslednjim godinama, donošenje novih antikoruptivnih zakona i mera i garanciju građanima da će Srbija postati društvo zasnovano na vladavini prava“, naveo je.
Moramo izvršiti proveru i kontrolu svih nosilaca funkcija u pravosuđu, kazao je Aleksić, dodajući da je uz to neophodno formirati posebno javno tužilaštvo za borbu protiv korupcije i po uzoru na neke susedne i evropske zemlje, koje se efikasno bore protiv te pošasti, i formirati tužilačko-pravosudnu policiju.
„S tim alatom u svojim rukama, gde tužilaštvo ima realnu, a ne samo formalno proklamovanu kontrolu nad radom policije, borba protiv korupcije će biti stvarna, a ne fasadna, jer će dobiti na zamahu, pokazujući da niko nije nedodirljiv, pa ni mi sami. Spremni smo da se reformisanjem tužilačke organizacije u nezavisnu organizaciju odreknemo te poluge moći, koja je vladajućim elitama u decenijama iza nas oduvek služila za učvršćivanje i održavanje na vlasti“, naglasio je.
Komentarišući to što brat predsednika Republike Andrej Vučić organizuje „lojalistički pokret“ unutar SNS-a, Aleksić je kazao da su naprednjaci uzurpatori koji žele totalnu vlast u ime fiktivne većine.
Cilj njihove vladavine je, smatra on, isključivo lična moć, zato su razorili institucije poput policije i pravosuđa.
„Ako institucije počnu da rade oni će izgubiti moć, zato su im potrebne nadzakonske sile poput ‘lojalista’ kao rezervni potencijal za amortizaciju gubitka kontrole nad institucijama. Takođe, deluje da će ta grupa, ako uopšte postoji, imati i zadatak da zastrašuje njihovo članstvo i funkcionere koji polako napuštaju brod koji sigurno tone. To je još jedan znak da Vučić odavno ne drži stvari pod kontrolom, da je shvatio da je pitanje vremena kada će se svi okrenuti protiv njega, ali i da ne veruje ni bezbednosnim strukturama“, ocenio je.
Upitan da li su tužilaštvo i BIA trebali da reaguju na formiranje grupacije čiji članovi se navodno u crkvi zaklinju krvlju da će braniti vlast Aleksandra Vučića, Aleksić je kazao da bi u normalnoj zemlji te institucije odmah reagovale i pre svega saslušale predsednika koji je to najavio.
„Ali oni su zarobljeni i služe njegovoj partiji da proganjaju studente, poljoprivrednike, profesore, opozicionare, nezavisne novinare. Ne može se od (Vladimira) Orlića očekivati da brine za građane i državu“, rekao je.
Upitan da li je Andrej Vučić kao navodno vođa „lojalista zakletih na krv“ već trebalo da bude saslušan, Aleksić je kazao da je trebalo još davno da bude saslušan za druge slučajeve, „ali i ovog puta odmah posle brata, kao i ostali koji se pominju da će biti deo te paraformacije mimo zakona“.
Na pitanje da li su tzv „lojalisti“ SNS-a spremni da proliju krv zarad opstanka na vlasti Aleksandra Vučića, Aleksić je ocenio da se radi velikim kukavicama i slabićima.
„Ne verujem u to, oni su svi pre svega velike kukavice i slabići, jaki su samo kada su u čoporu i kada ih je više. Ja svakako ne želim da dođe do prolivanja bilo čije krvi, dosta tragedija smo imali u poslednjih deset godina i žrtava ove vlasti. Ako postoje takve namere režima, to mogu sprečiti hrabri i časni pojedinci, profesionalci koji postoje i u policiji, pravosuđu, vojsci i koji će, ako dođe takav trenutak, verujem stati u zaštitu svog naroda što im je i posao“, istakao je.
Upitan da li postoji realna opasnost da braća Vučići izazovu građanski rat u Srbiji, Aleksić je kazao da je to retorika vrha države.
„Vrh vlasti konstantno širi strah i paniku pominjući građanske ratove upravo da bi napali slobodu govora, slobodu okupljanja i da bi targetirali građane koji ne pristaju da ćute i trpe nepravdu. Oni vide opasnost u Srbiji od slobode govora i okupljanja. Njihova kampanja podela, širenja straha i panike se vodi da bi ubedili ljude da je opravdano targetirati građane, da se razvija nesigurnost, strah od promena i širi autocenzura“, rekao je.
S jedne strane su oni koji stalno proizvode krize, šire strah i nasilje, dodao je, a s druge su studenti, đaci, njihovi profesori i nastavnici, poljoprivrednici, medicinari, advokati, jednom rečju narod koji se drži solidarno, građani koji čuvaju jedni drugima leđa i samo žele da žive u normalnoj zemlji.
„Znamo da su spremni na sve samo da ostanu na vlasti, ali u ovom nadmudrivanju mislim da je jasno koja strana odnosi prevagu“, zaključio je Aleksić.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare