Aleksandar Vučić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Potpisivanje bilo kog dokumenta sa Prištinom nije popularna stvar, a 2013. Aleksandar Vučić je takvu situaciju vešto izbegao, prepuštajući tadašnjem premijeru Ivici Dačiću stavljanje potpisa na Briselski sporazum. Imajući u vidu da se sada ozbiljno radi na postizanju dogovora oko francusko-nemačkog predloga o Kosovu, postavlja se pitanje ko bi od državnih zvaničnika mogao da stavi paraf na taj sporazum.

Prošla je decenija od potpisivanja Briselskog sporazuma, koji je značajno promenio situaciju na Kosovu i Metohiji. Srpska policija i pravosuđe integrisani su u kosovski sistem, a paralelne institucije su ukinute.

U pregovorima sa Prištinom tada je kao najmoćniji političar u Srbiji učestvovao i Aleksandar Vučić, u to vreme prvi potpredsednik Vlade, ali se njegov potpis nije našao na pomenutom sporazumu. Taj dokument potpisao je tadašnji premijer Ivica Dačić.

Ivica Dačić, Ketrin Ešton, Hašim Tači.Foto: EPA/OLIVIER HOSLET

Sudeći po najnovijim izjavama sada predsednika države i šefa pregovaračkog tima Aleksandra Vučića, nije isključeno da dođe do dogovora oko francusko – nemačkog predloga o Kosovu. U tom slučaju, kako je ranije najavljeno, doći će do potpisivanja “osnovnog sporazuma Srbije i Kosova”, koji između ostalog predviđa članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, odnosno u UN.

Postavlja se pitanje ko bi od članova državnog vrha mogao da stavi potpis na taj dokument i da li će i ovog puta Vučić uspeti to da izbegne.

Slobodan Orlović, profesor ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Novom Sadu, kaže za Nova.rs da sporazume tog tipa po Bečkoj konvenciji mogu da potpisuju predsednik države, predsednik Vlade i ministar spoljnih poslova. To znači da bi se i Vučićev potpis mogao naći na tom dokumentu.

Orlović, međutim, ističe da to po Ustavu ne može da potpiše niko, osim da se “eventualno ponudi Skupštini Srbije i da to potom potvrde birači”.

Slobodan Orlović Foto:NovaS

“Taj sporazum ne bi bio u skladu sa Ustavom Srbije, a svi državni organi moraju da rade u skladu sa odredbama Ustava”, kaže sagovornik Nova.rs.

On dodaje da je i Briselski sporazum bio suprotan Ustavu, ali da nikada nije ratifikovan u Skupštini.

“Potpisao ga je Ivica Dačić, a onda ga je primila k znanju Skupština. Nikad ga nije ratifikovala. Za međunarodne sporazume postoji procedura ratifikovanja, a Briselski sporazum je ušao u primenu. Na osnovu njega su donete uredbe, ali nikad nije bio ratifikovan, odnosno zvanično nije postao deo našeg pravnog poretka”, ističe Orlović.

„Vučić želi da bude upisan u istoriju, ali…“

Politikolog Boban Stojanović kaže za “Novu” da Aleksandar Vučić neće staviti paraf na sporazum sa Prištinom, ukoliko dođe dogovora oko francusko-nemačkog predloga, bez obzira što je glavni pregovorač u briselskim pregovorima već duži niz godina.

“Mislim da je on čovek koji ima potrebu da bude upisan u istoriju, ali s obzirom da mu je dogorelo i ako bude primoran da prihvati taj dokument bez obzira na stav građana, neće sebi dozvoliti da stavi taj potpis. Ja mislim da je najmanje važno ko će to formalno da uradi. To može da uradi XY osoba, ali mislim da će javnosti i istorija znati da je odluku doneo Aleksandar Vučić. Kažemo mi s vremena na vreme da je Dačić potpisao Briselski sporazum, ali svi znamo da su SNS i Vučić najodgovorniji”, navodi Stojanović.

Boban Stojanović Foto: Nova S

On dodaje da je to stavljanje parafa na dokument kojim se indirektno priznaje Kosovo ili, po verzijama sporazuma koje smo videli, dozvoljava mu se da postane članica UN.

Sudeći po Vučićevim najavama, ako i kada budemo stavljeni pred svršen čin da prihvatimo sporazum, on zna šta će odlučiti, ali “ne u ime Srbije”. O tome će, kako je naveo, odlučivati drugi državni organi, Skupština, a možda i građani (na referendumu).

Aleksandar Vučić i Aljbin Kurti u Briselu Foto:BETAPHOTO/European Council/Olivier Matthys

“Baš lepo što se setio drugih institucija. Između ostalog, predsednik Republike ne vodi spoljnu politiku, već Vlada, i ne odlučuje ni o izgradnji puteva, trafostanica, ni o dodeli novca mladima… pa je sve to on radio u svojoj kampanji prethodnoih 10 godina. I sada on hoće da podeli odgovornost”, kaže naš sagovornik i dodaje da bi referendum bila dobra stvar, ali da je Srbija demokratija i da imamo slobodne i poštene izbore.

“Ako se dođe do referenduma u ovakvim medijskim i političkim okolnostima to će biti samo da se on sakrije iza naroda. Vučić neće rapisati referendum ukoliko bude bio siguran da će rezultat referenduma biti ono što je njemu potrebno”, zaključuje Stojanović.

BONUS VIDEO Sednica Vlade o Kosovu – prisustvovao i Aleksandar Vučić

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare