Neke stvari se (gotovo) nikad ne menjaju, pa tako i neki predsednici opština i gradonačelnici. I nakon ovih junskih izbora, isti ljudi u istim foteljama. Neki uprkos policijskim dosijeima, raznim aferama i zakonskim kaznama.
Bivši v. d. direktor Elektroprivrede Srbije Milorad Grčić, doduše, nikada ranije nije bio predsednik opštine, već samo zamenik i pomoćnik predsednika. Međutim, nakon što je pre nekoliko dana postavljen na čelo Opštine Obrenovac ovaj tekst se zaista mora početi njime.
Čovek koji se smatra odgovornim za nekoliko uzastopnih havarija u EPS i zbog kojeg je predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao neopisivu želju da se “besi o luster”, neko vreme je bio u ilegali, zatim je postavljen za pomoćnika predsednika opštine Obrenovac, da bi sada bio imenovan za predsednika.
Kao pomoćnik predsednika opštine primao je platu od oko 150.000 dinara, 40.000 više od predsednika opštine Miroslava Čučkovića. Od imovine poseduje kuću od 110 kvadrata, petosoban stan, tri njive, građevinsko zemljište, automobil “škodu oktavija” 2021. godište i motocikl. Ima i depozit u banci.
U Čajetini ništa novo. Milan Stamatović ponovo je izabran za predsednika opštine. Ovim je počeo njegov šesti uzastopni mandat. Poslednji izveštaj Stamatovićevih prihoda i imovine zabeležen je na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije 2020. godine.
Prema ovom izveštaju, Stamatović kao predsednik opštine ima platu od od 97.000 dinara. Od nepokretnosti poseduje kuću od 300 kvadrata, građevinsko zemljište od pet i njivu od 99 ari. Nema depozit u banci, a prijavio je i automobil “škoda superb” iz 2007. godine.
U naredne četiri godine Bosilegradom će ponovo upravljati Vladimir Zaharijev, koji je predsednik te Opštine od 2001. godine. Dakle, u istoj fotelji provešće bar 27 godina. Ovo je njegov sedmi mandat zaredom.
Prema izveštaju iz 2020. Zaharijev kao predsednik opštine Bosilegrad ima platu od 97.000 dinara. Međutim, kad je imovina u pitanju to je malo teže nabrojati. Ovde postoji čak 18 stavki. Zaharijev ima kuću od 135 kvadrata, stan od 72, a zatim slede livade, njive, pašnjaci, poslovni prostori… Ima i tri automobila iz devedesetih godina prošlog veka i jedan traktor. Nema depozit u banci.
Po četvrti put za predsednika opštine Stara Pazova izabran je Đorđe Radinović.
Njegov dosije, ali ne politički, vrlo je interesantan. Prema sudskim podacima, a kako je pisao Blic, 13. novembra 1984. godine Radinović je osuđen na kaznu zatvora od jedne godine zbog teške krađe.
Samo nakon dve godine, takođe zbog krađe, Radinovića je Opštinski sud u Beogradu osudio na pet meseci.
“Nakon ravno 12 godina, 1998, Opštinski sud u velikom Gradištu kažnjava ga novčano zbog nedozvoljene trgovina. Iste godine je osuđen na kaznu zatvora od četiri meseca zbog falsifikovanja isprave. Kroz godinu dana, oktobra 1999. osuđen je na zatvor od šest meseci zbog teškog dela protiv bezbednosti saobraćaja”, piše Blic i dalje navodi:
“A onda u Radinovićevoj biografiji sledi pauza do 26. marta 2008. Tada su mu prilikom pretresa kuće oduzeti: kamion-cisterna, cisterna, pumpa marke “honda”, tri plastična creva za pumpu i mobilni telefon. Priveden je i saslušan, a posle sprovedene istrage 3. decembra podignuta je optužnica za – krijumčarenje. 5. decembra 2010. godine osuđen je od strane Osnovnog suda u Sremskoj Mitrovici na zatvor u trajanju od tri meseca zbog nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi”.
Ništa od toga vlasti nije smetalo, pa je ponovo izabran za predsednika opštine.
Prema podacima sa sajta Agencije za sprečavanje korupcije iz 2021. godine ima platu od oko 105.000 dinara. Ima kuću od 100 kvadrata i pomoćnu zgradu od 50. Tu je i građevinsko zemljište od 21 ara i tri njive. Tu je i automobil “mercedes” iz 2019. godine.
Na čelo Sremske Mitrovice ponovo se vraća Branislav Nedimović, nekadašnji ministar poljoprivrede i doskorašnji potpredsednik Fudbalskog saveza Srbije.
Očekuje se da će na ovu funkciju biti zabran na sednici 2. avgusta.
Njegova imovina vrlo je skromna. Stan nema, niti kuću. Poseduje samo „folksvagen polo“ iz 2003. godine.
Njegova prethodnica Svetlana Milovanović kao gradonačelnica Sremske Mitrovice primala je platu od oko 127.000 dinara. Za razliku od Nedimovića, ona je imala znatnu imovinu: dva stana, kuću i tri vikendice.
I u Beogradu postoje dugovečni funkcioneri. Tu se, pre svega, misli na Milana Nedeljkovića predsednika opštine Vračar.
Nedeljković je, inače, penzioner, a njegova penzija iznosi oko 158.000 dinara. Pored toga, zaradu prima na još četiri mesta.
Kao predsednik Opštine Vračar mesečno je do sad dobijao nešto manje od 47.000 dinara. S obzirom na to da je član Upravnog odbora Instituta za ortopedsko-hirurške bolesti Banjica, tu je plaćen 35.000 dinara mesečno. Zaposlen je i u Kliničkom centru Srbije, gde jednokratno dobija 636.000 dinara, dok kao profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, takođe jednokratno dobija 236.000.
Kad je o njegovoj imovini reč, poseduje kuću od 117 i garažu od 35 kvadrata, a zatim i njivu koja se prostire na šest hektara. U vlasništvu ima i hektar šume i livadu. U izveštaju agencije za sprečavanje korupcije piše da nema depozit u bankama.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare