Prirodnjački muzej se u poslednjih pola godine u dva navrata našao u centru pažnje javnosti - prvi put kada je najavljeno donošenje plana koji predviđa rušenje ili nadogradnju zgrade tog muzeja, a drugi put juče kada je obelodanjeno da će Prirodnjački muzej izgubiti status samostalne ustanove kulture. Malo je verovatno da je sve to slučajnost, pogotovo posle današnje objave Ministarstva kulture da će ovaj muzej biti preseljen na Novi Beograd. Sve ukazuje na to da su vlasti "pikirale" upravo velelepnu zgradu u koju se Prirodnjački muzej uselio pre više od osam decenija.
U septembru prošle godine odjeknula je vest da je prema izrađenom Nacrtu plana deteljne regulacije na potezu između Smiljanićeve, Krunske, Kneginje Zorke i Njegoševe ulice na Vračaru predviđeno rušenje niza objekata među kojima brojni uživaju status prethodne zaštite.
Kako je najavljeno, na tom području bilo je planirano da niknu novi poslovni i stambeni kvadrati na površini od 8.350 kvadrata, pa bi za stanovanje biti namenjeno ukupno 17.000 kvadrata, a za poslovanje 2.500.
Na tom području nalazi se i jedna od najlepših zgrada u Beogradu, u koju se još 1938. godine uselio Prirodnjački muzej. Kako su preneli mediji, u pomenutom planu pisalo je da se objekti Prirodnjačkog muzeja, kao prvoj celini planskog rešenja, mogu nadograditi ili pak zameniti novim objektom.
U nameri da taj plan bude i usvojen gradske vlasti su, prema proceduri, ali usred epidemije, najavile rani javni uvid, ali je nakon negativnih reakcija javnosti zamenik gradonačelnika Goran Vesić najavio da se od tog plana odustaje.
„Prihvatio sam predlog Udruženja građana sa Vračara i Gradske opštine Vračar da se zaustavi izrada urbanističkih planova. Zajedno sa gradskim urbanistom Markom Stojčićem naložio sam da se odmah obustavi izrada planova detaljne regulacije na teritoriji Vračara do završetka izrade Plana generalne regulacije grada Beograda koji je u izradi, a koji će biti usvojen do kraja 2021. godine“, objavio je na svoj zvaničnom Fejsbuk profilu zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.
Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs
Zatišje oko Prirodnjačkog muzeja trajalo je do juče, kada je taj muzej saopštio da će uskoro izgubit svoj 125-godišnji status značajne samostalne nacionalne ustanove kulture, te da će postati radna jedinica Zavoda za zaštitu prirode Srbije.
„Utisak je da je ovakva zamisao doneta naprečac, bez dobre namere i dobrog promišljanja, a očigledno i bez zakonske pripreme… Pokušaji uspostavljanja dijaloga od strane Prirodnjačkog muzeja, na žalost, nisu nailazili na odziv nadležnih u Ministarstvu kulture“, poručili su iz te ustanove.
I stručna javnost, političke stranke, ali i obični građani istog dana javno su se usprotivili ovim namerama, a pokrenuta je i onlajn peticija, u čijem obrazloženju je navedeno da se takav „anticivilizacijski čin“ ne sme dozvoliti.
„Izmišljotine, nova zgrada za Muzej na Novom Beogradu“
Nakon ovakvih reakcija, danas se oglasilo Ministarstvo kulture, tvrdeći da gašenja Muzeja neće biti, da su juče „izmišljotine provejavale u javnosti“, ali dodaju da će za tu ustanovu biti napravljena nova zgrada i to ne na Vračaru, već na Novom Beogradu.
„Ministarstvo kulture i informisanja za ovu godinu opredelilo je sredstva za raspisivanje konkursa za idejno rešenje za zgradu Muzeja koja je previđeno da bude na Novom Beogradu odlukom Skupštine grada Beograda“, navodi se u saopštenju.
Iz ovoga se lako može zaključiti da je zaista Ministarstvo kulture, kako su to ocenili u Prirodnjačkom muzeju, naprečac i bez promišljanja donelo odluku da se Muzeju oduzme status samostalne kulturne ustanove. Do zgrade u kojoj se nalazi moglo se doći i jednostavnije – izgradnjom novog objekta na Novom Beogradu.
Sagrađena pre 117 godina
Zgrada Prirodanjačkog muzeja, koja se nalazi u Njegoševoj ulici 51, podignuta je 1904. Godine i služila je u prosvetne svrhe. Kako je navedeno na sajtu Skupštine Beograda, u njoj je do 1911. bila Privatna gimnazija sa internatom prof. Vladimira Zdelara, a potom, do 1938, i ženska gimnazija.
Prirodnjački muzej se u tu zgradu useljava iste godine sa namerom da to bude privremeno rešenje, ali je tu ostao do danas.
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare