Posle američkih senatora u Srbiju stiže i pomoćnica državnog sekretara SAD za evropska i evroazijska pitanja Karen Donfrid. Njen dolazak je samo nastavak veoma intenzivnih diplomatskih aktivnosti američkie administracije, čitaj - nastavak pritiska na Srbiju da svoju spoljnu politiku uskladi sa evropskom, odnosno uvede sankcije Rusiji.
Kako je najavljeno, pomoćnica državnog sekretarka SAD u regionu će boraviti nekoliko dana. Posetu počinje 25. aprila Kosovu i Metohiji, a zatim će dan kasnije doći u Beograd.
Nakon toga boraviće u BiH, Severnoj Makedoniji, Albaniji i Crnoj Gori. Posetu završava 29. aprila.
U zvaničnoj najavi dolaska navedeno je da će Srbiju pozvati da pojača reforme u cilju evropske integracije i da unapredi regionalnu stabilnost i prosperitet. Ponoviće potrebu da se Srbija i KiM ponovo uključe u dijalog koji vodi EU.
Jedna od tema će biti i potencijalno rešenje za energetsku krizu koja bi mogla da nastupi.
I upravo u toj temi krije se najvažniji deo razgovora koji će evidentno biti vođen, a to je insistiranje EU i SAD da Srbija Rusiji uvede sankcije zbog invazije na Ukrajinu.
To je bila tema i tokom razgovor ambasadora SAD Kristofera Hila i američkih senatora sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Prema informacijama Nova.rs, naša država pozvana je da se pridruži sankcijama koji je veći deo Evrope uveo Rusiji, a zauzvrat joj je ponuđena diplomatska podrška u naporima da okonča pregovore za pristup Evropskoj uniji i finansijska pomoć.
Senatori Odbora za spoljne poslove Kris Marfi i Džin Šejhin, kao i senator Odbora za oružane snage Tom Tilis naglasili su, posle razgovora sa Vučićem, da je u ovom istorijskom trenutku važno da sve demokratske zemlje Evrope pošalju jasnu poruku Rusiji i pozovu je na odgovornost.
Oni su ujedno dodali da Srbija mora da uskladi svoju spoljnu politiku sa Evropskom unijom.
Izvori Nova.rs iz diplomatskih krugova navode da je Srbiji obećana podrška u momentu kad se za to odluči.
“Vučiću je predočeno na koji način će ta podrška izgledati. Konkretno, SAD će još efektivnije podržavati evropske integracije Srbije i iskoristiće svoj diplomatski uticaj da se brže prevaziđu proceduralne, odnosno birokaratske prepreke na putu ka punopravnom članstvu u EU. To, naravno, ne znači da će se preko noći rešiti neka otvorena pitanja bez čijeg reševanja Srbija ne može da postane punopravni član evropske porodice naroda, ali će se i njima pristupati posvećenije”, navodi naš izvor.
Drugi vid pomoći, prema rečima našeg sagovornika, je finansijske prirode u vidu podrške srpskoj privredi i podsticanja investitora da dolaze i ulažu u Srbiju.
Bivši diplomata i ambasador u Belorusiji Srećko Đukić u razgovoru za Novu kaže da je evidentno da Evropska unija za sada vodi jednu „meku“ politiku prema Srbiji.
„Ono što smo do sada videli jeste da je ta politika više u smeru građenja partnerskih odnosa“, ocenjuje Đukić i dodaje da se sada u sve uključila i američka administracija.
Uprkos stalnom negiranju takve mogućnosti, naš sagovornik veruje da će Vučić na kraju ipak doneti odluku da uvede sankcije Rusiji.
“ To negiranje i odbijanje smo imali i kada se glasalo u UN, pa smo na kraju ipak glasali ZA. Mislim da on ne može sebi da dozvoli da njegovo ekonomsko čudo padne“, zaključuje Đukić.
Bonus video: Igrica koju Aleksandar Vučić godinama igra sa Ivicom Dačićem
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare