Kampanja Srpske napredne stranke i njegov lidera Aleksandra Vučića je u punom jeku. Iako još nije zvanično saopštio svoju odluku da bude predsednički kandidat, lider naprednjaka uveliko koristi sopstvenu funkciju i poziciju svoje partije kako bi na startu izborne trke bio ispred političkih protivnika.
Manje od dva meseca pred izbore, Aleksandar Vučić i dalje “ne zna” da li će biti kandidat za predsednika države, dok njegova Srpska napredna stranka još uvek priprema liste za parlamentarne i beogradske izbore. Međutim, ove navodne nepoznanice nisu sprečile vladajuću partiju i njenog lidera da pripreme teren za izlazak na glasanje, radeći ono zbog čega je već deset godina urušen izborni proces u zemlji – funkcionerska kampanja je u punom jeku, beleže se sigurni glasovi, državni projekti se predstavljaju kao partijski, što uz standardnu satanizaciju političkih protivnika im omogućava daleko bolju startnu poziciju.
Dušan Spasojević, profesor Fakulteta političkih nauka za dnevni list “Nova” napominje da svaka vlast koristi svoju poziciju kako bi bolje prošla na izborima, s tim što je SNS u konstatnoj kampanji.
– Oni već imaju, sistemski, prednost u odnosu na svoje protivnike. Ne mislim da ovim što rade u poslednjih nekoliko dana mogu posebno da povećaju prednost. Ovo im zapravo služi da učvrste ono što su do sada izgradili. U pitanju je potvrđivanje onoga što već postoji – neravnopravnosti izborne trke -, smatra on.
Za manje od sedam dana, predsednik SNS i Srbije sastao se sa najboljim teniserom na svetu, Novakom Đokovićem i sa jedne od najmoćnijih država na svetu, predsednikom Kine Si Đinpingom.
Dva dana nakon sastanka, Đoković je ubačen u predizborni spot šefa srpske države, dok je susret sa predsednikom Kine iskorišćen za nova bombastična obećanja i najave “ogromnih” ulganja u našu zemlju.
Uz najavu novih, naprednjaci se rado prisećaju i starih investicija, toliko da su, kako je to za “Novu” objasnio bivši predsednik Srbije Boris Tadić, odlučili i da projekte bivše vlasti prisvoje i predstave kao svoje.
Naime, na sajtu vladajuće partije, pod nazivom “Dela govore”, objavljena je interaktivna mapa Srbije koja će, prema raniji najavama iz SNS, služiti kao njihova platforma za kampanju. Odluka naprednjaka da se kroz svoja dela predstave građanima ne bi bila sporna da, kako to kaže i sam Tadić, nisu rešili da se “kite tuđim perjem”.
„Svih prethodnih godina ukazujem na njihov manir kićenja tuđim perjem i obmanjivanja građana u kom na osnovu hvaljenja tuđim rezultima prikrivaju neuspeh ove vlasti. Mapa koju su objavili bi trebalo da se zove interaktivna mapa laži i obmana. Teško je kratko prokomentarisati sav sadržaj te mape, budući da tu ima i potpuno preuzetih projekata iz vremena naše vlasti, navođenja čak investicija koje su došle u Srbiju i pre naše vlasti, projekata koji su samo po automatizmu i ugovornim obavezama završene u vreme ove vlasti, ali i potpunih besmislica kojima je komično da se neka vlast hvali. Mapa obiluje ne samo lažima, već i skandaloznim opisima”, rekao je Tadić.
Između ostalog, naprednjaci su preuzeli zasluge za dovođenje fabrike Mišelin u pirotskoj fabirici “Tigar Tajers”, iako je dogovor o njihovom radu sklopljen u aprilu 2012, fabrike Boš, čije je dolazak dogovoren još 2011, kao i za izgradnju Pupinovog mosta, koji je, prema tvrdnjama Tadića upravo on dogovorio sa kineskim vlastima. U interaktivnoj mapi navedeno je da je “SNS izgradila most”.
Organizovanje fantomskih birača na mesta gde postoji mogućnost neizvesne izborne trke dugogodišnja je praksa vladajuće partije, a da se slične stvari dešavaju uoči i ovih izbora tvrde iz Stranke slobode i pravde. Najpre je zamenik predsednika SSP Borko Stefanović objavio da se ulici Cara Nikolaja 72 na Vračaru, u jednoj ruiniranoj i napuštenoj kući, prijavilo 20 fantomskih glasača, da bi potom i predsednik njegove stranke, Dragan Đilas, objavio snimak na kom se, kako je naveo, vidi kako SNS “uvozi glasače” iz drugih država.
„Snimci koje smo objavili i koje ćemo tek objavljivati pokazuju ljude koji dolaze organizovano sa sve spiskovima da se prijave u policijskoj stanici Novi Beograd. Ti ljudi su nam potvrdili da im se organizuje prevoz i hrana. Javna je tajna da postoje kancelarije u Bijeljini, Zvorniku i drugim mestima u Republici Srpskoj, gde se sve to organizuje. I sve pod uslovom da glasaju”, objasnio je Đilas.
Nakon objavljivanja snimka, najpre se iz Kine oglasio Vučić, tvrdeći da ne razume njegov sadržaj, optužujući svoje političke konkurente da na ovaj način skreću pažnju sa drugih političkih tema, dok je Ana Brnabić, umesto argumenta i demantija, optužila opoziciju da vodi kampanju protiv građana Republike Srpske.
Tepić: Krađa počinje pre izlaska na izbore
U nedavnom intervjuu za dnevni list “Nova”, nosilac liste “Ujedinjene Srbije” na izborima, Marinika Tepić napomenula je da krađa izbora počinje pre izlaska na birališta, te da se ona najčešće ogleda u medijskoj satanizaciji predstavnika opozicije.
“Krađa se sve vreme sprovodi kroz medijsku propagandu, preko televizija sa nacionalnim frekvencijama i javnog servisa RTS-a koji ponekad deluje gori i od Pinka. Na Pinku jesmo mete najbrutalnije propagande, kao na poternicama svakodnevno, ali RTS čini drugo zlodelo – ignoriše i nas i svako kritičko mišljenje, brisani prostor, kao da niko osim vlasti ni ne postoji. Dva penzionera na RTS-u, direktor i glavni urednik Dragan Bujošević i Nenad Lj. Stefanović očigledno su zato i zadržani da bi ovako nešto sprovodili na javnom servisu koji svi plaćamo. Sve to isto spada u krađu izbora, kao i pritisak na zaposlene prevashodno u javnom sektoru”, rekla je ona.
BONUS VIDEO Pogledajte novi snimak „uvoza glasova“ pred izbore
Pratite nas i na društvenim mrežama: