Zataškavanje inkriminišućeg materijala sa Skaj aplikacija, traženje zaštite u francuskom predsedniku Emanuelu Makronu, okretanje leđa Rusiji i približavanje NATO… Sve su ovo teorije kojima se u domaćoj, ali i ruskoj javnosti, objašnjavaju dogovori koje je predsednik Srbije sklopio prilikom nedavne posete Parizu. U svakom slučaju i u svakom smislu, susret Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona, baš u ovom trenutku, nije došao tek tako…

Kupovina preskupih aviona Rafal, za koje stručnjaci tvrde da nemamo novca, pregovori o nuklearnoj energiji, leteći automobili, kulturna saradnja, na posletku i dolazak modne kuće “Luj Viton”. Sve nam je to predsednik Srbije Aleksandar Vučić “sručio” nakon sastanka sa Makronom. I to nakon što je “progutao knedlu” i poruku francuskog predsednika da neće zaboraviti ni Banjsku ni Milana Radoičića i da će Srbija morati da sarađuje…

I odmah su krenule da se roje teorije o tome šta se valja iza ovog brda.

Francuska, koja je uz Nemačku i sastavila Evropski plan za normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, logično insistira na njegovom poštovanju. Na ispunjavanju dogovora, ali i na procesuiranju čoveka koji je u Banjskoj izazvao najveću krizu na severu KiM u poslednjih nekoliko godina.

Taj deo nije upitan, ali neki drugi jesu.

Šta još krije Skaj

Kad se uzme u obzir da Srbija godinama unazad Francuskoj prepušta vrlo unosne poslove (upravljanje beogradskim aerodromo i izgradnja metroa su samo neki od njih) i da sada nastavlja preskupo da plaća prijateljstvo s ovom zemljom, postavlja se pitanje da li Makron i francuska policija imaju neki materijal koji im olakšava pregovore.

Pre svega se tu misli na Skaj aplikaciju, koju su upravo Francuzi “probili”, a odakle se rodio slučaj Veljko Belivuk. Nedavno je iz Skaj aplikacije isplivala i veza dojučerašnjih predstavnika državnog vrha sa klanom Darka Šarića, a tu se spominje i ime Oskar, za koje mnogi smatraju da se iza njega krije Vučić. Ove sumnje izrazio je i on sam.

Advokat Ivan Ninić povezao je ove stvari u jednu – Skaj aplikaciju, Oskara i Vučićevu posetu Makronu.

Za novine “Nova” Ninić kaže da nema nikakve sumnje da je Skaj aplikacija jedan od faktora koji su doveli do servilnosti koje Vučić pokazuje prema francuskom predsedniku.

Foto: Milica Vučković/FoNet

“Nema sumnje da francuska policija verovatno ima još neka saznanja koja čuva kao zlatni ključ i što može da iskoristi za dodatni pritisak za otvarivanje nekih svojih ciljeva na Balkanu, pa i u Srbiji. Sama činjenica da se kod objavljivanja detalja iz Skaj aplikacije još ne spominje niko iz državnog vrha, a sam predsednik je rekao da ih tu ima, govori da tu ima još materijala. Da tu ima ljudi iz Vučićevog okruženja i da on to zna. Kao što zna da ga Makron ima u šaci”, kaže Ninić i dodaje:

“Ovolika servilnost samo govori da je stvar otišla predaleko i da smo svi mi postali taoci Skaj aplikacije. I onda padaju “istorijski poslovi” sa svima koji se mogu podmititi da ćute i ne otvaraju nove slučajeve. Naravno, tu nike samo Francuska. Od zgrade Generalštaba, preko zeta Viktora Orbana, do raznih Bilčika, o čijoj vrednosti “dogovora” još ne znamo…”, navodi Ninić.

I bivši načelnik Generalštaba i lider SRCE Zdravko Ponoš smatra da Francuzi verovatno imaju dodatni materijal sa Skaj aplikacija.

Zdravko Ponoš Skupština Srbije Foto:Amir Hmazagić/Nova.rs

„Imaju. Ali, to što je Vučić šarlatan, odnosno neznalica i neodgovoran, to ne znači da je i Makron takav. Uostalom, ne bih da kritikujem orjentaciju da se borbeni avioni kupe od Francuza ili da se s njima razvija energetska saradnja. To je politički dobar smer. Rizici su druge vrste i tiču se domaće korupcije. U isto vreme poražavajuće je kad Vučić izjavi u Parizu da Srbija nije u stanju da upravlja velikim sistemima, poput metroa u Beogradu pa će Francuzi da nam upravljaju. Srbija nije u stanju da upravlja metroom, ali on je u stanju da upravlja Srbijom! Jer Srbija ja mala, a on je veliki. Rodila ga majka”, rekao je Ponoš za Novu.

Susret Vučić – Makron ustalasao je emocije i u Moskvi.

“Gde to želi francuski lider Emanuel Makron da utera Srbiju?”, pitanje je koje postavlja ruska Gazeta u tekstu vezanom za posetu Aleksandra Vučića Parizu.

Ova analiza ide toliko daleko da ceo događaj naziva Vučićevim političkim samoubistvom.

Francuski zagrljaj pred teško glasanje

U tekstu se navodi da za evropske političke elite, aktuelni srpski lider nikada neće postati jedan od njihovih, a ako se ukaže prilika, pokušaće da ga zamene krotkijim i fleksibilnijim liderom.

Pojašnjavaju da je razlog za novu Vučićevu strategiju sledeći: 27. aprila na Generalnoj skupštini UN, na inicijativu Nemačke, glasaće se o rezoluciji o genocidu u Srebrenici, gde je u leto 1995. godine srpska vojska ubila osam hiljada muslimana.

“Šef Srbije je uveren da će se odmah po usvajanju rezolucije (a to se čini gotovo neizbežnim) pojaviti inicijativa za likvidaciju Republike Srpske u okviru Bosne i Hercegovine kao entiteta koji je nastao kao rezultat genocida. Takođe će se tražiti da Beograd plati ratnu odštetu. Srbija teško da će moći da spreči usvajanje rezolucije – šanse za uspeh su minimalne. Sadašnje Vučićevo demonstrativno koketiranje sa Francuskom umnogome je povezano sa nadom da će Pariz u budućnosti, iz ekonomskih razloga, postati branilac interesa Srbije u Evropi”, piše Gazeta, praktično nagoveštavajući da bi Emanuel Makron za Vučića mogao biti nova Angela Merkel.

Približavanje NATO

Usledile su i kritike da se kupovinom francuskih borbenih aviona krši vojna neutralnost naše države, te da se na taj način približavamo NATO.

Momentalno je usledilo saopštenje srpskog Ministarstva odbrane.

U njemu se navodi da se proklamovana vojna neutralnost odnosi „pre svega na opredeljenje Republike Srbije da ne pristupa niti jednom postojećem vojnom savezu te da sve odluke o pitanjima svoje odbrane donosi samostalno i da za njih preuzima punu odgovornost“.

„Srbija je u proteklih nekoliko godina realizovala niz nabavki savremenih letelica, raketnih sistema PVO, radara, borbenih vozila, elektronskih sistema i drugih sredstava od raznih zemalja uključujući Rusiju, Kinu, SAD, Španiju i Francusku. Svaka od navedenih nabavki sprovedena je isključivo prema zahtevima Generalštaba Vojske Srbije kao najvišeg stručnog štabnog organa koji je svoje procene zasnovao na potrebama naših jedinica, taktičko-tehničkim karakteristikama i kvalitetu naoružanja i vojne opreme koji se mogu nabaviti na svetskom tržištu“, piše u saopštenju.

Dodaje se da „niti jedna“ od tih nabavki, kao ni najavljena nabavka aviona iz Francuske, „nije niti može da predstavlja akt nepoštovanja vojne neutralnosti Republike Srbije, već je isključivo čin državničke, patriotske i profesionalne odgovornosti za odbranu zemlje i bezbednost svih naših građana“.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare