Vuk Jeremić, Dragan Đilas i Marinika Tepić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić izjavio je da je najvažniji cilj te stranke u ekonomiji da preorijentiše srpsku privredu na domaću proizvodnju i preduzetništvo, navodeći da su domaći preduzetnik i poljoprivrednik "ključ održivosti srpske države".

„To je čovek koji neće da diže sidro kada udari svetska kriza, jer nema gde odavde da ode. Njega ne zanima samo profit i kolike subvencije dobija od države, nego i da li i kako može da se leči, u kakvu mu školu idu deca, da li su televizije trovačnice i da li se bezbedno oseća na ulici“, rekao je Jeremić na sednici Glavnog odbora Narodne stranke u Beogradu.

Jeremić je kazao da Narodna stranka nudi program ekonomskih mera čija bi primena, kako je ocenio, značajno ublažila posledice dolazeće ekonomske krize i omogućila Srbiji da postane veliki izvoznik hrane.

„Preživeće oni koji budu proizvodili hranu i energente, a teško onima čija se privreda zasniva na građevinsko-bankarskom mehuru i jeftinim međunarodnim kreditima“, rekao je Jeremić.

Ocenio je da Srbija može da iz krize izađe jača ako se strateški okrene poljoprivredi i proizvodnji hrane.

„Ogroman novac će da bude uložen u nove tehnologije za proizvodnju veštačkog đubriva, samo u Brazilu 100 milijardi dolara u narednih godinu dana. Kada bi se Srbija istinski okrenula poljoprivredi, za nedelju dana bismo pronašli milijardu evra za takve projekte, umesto što strancima dajemo i do 150.000 evra po radnom mestu za proizvodnju sapuna i čokolade“, rekao je predsednik Narodne stranke.

Dodao je da ekonomski program Narodne stranke sadrži određene „vatrogasne“ mere, koje bi, kako je rekao, država trebalo odmah da primeni, kao i strateške mere, koje će biti primenjene kada Narodna stranka „dođe na vlast“.

„Prvi korak ka dolasku na vlast su lokalni izbori koji će biti održani najkasnije za dve godine i zato moramo odmah da krenemo u pripreme za njih. Za to će nam biti potrebna savezništva i partnerstva, koje moramo pažljivo birati“, rekao je Jeremić.

Pročitajte još...

Govoreći o saradnji sa drugim strankama, on je kazao da Narodna stranka može da gradi partnerske odnose sa zelenima, onima koji su „iskreni evropejci“ i sa onima koji „iskreno gaje svoja desna uverenja“.

„Kao stranka desnog centra, koja jako polaže na zaštitu životne sredine i želi da Srbija u budućnosti bude uređena kao savremeno evropsko društvo, možemo da gradimo partnerski odnos sa zelenima, možemo sa onima koji su iskreni ‘evropejci’ i sa onima koji iskreno gaje svoja desna uverenja. Ne možemo sa prevarantima i sa izdajnicima“, kazao je Jeremić.

On je naveo da je Narodna stranka uoči početka izborne kampanje bila izložena „zaveri“, čiji je cilj bio da ta stranka postane „laka meta za preuzimanje i da bude stavljena pod čizmu“.

„Otpadnicima iz naših redova koji su u tome učestvovali neka služi na čast to što su uradili. Nikome se do sada nije posrećilo napuštanje Narodne stranke. Svi koji su iskočili iz našeg voza nezadovoljni svojim mestom u kupeu ili brzinom kojom se krećemo ostali su iza nas, a mi idemo dalje i danas imamo najveću poslaničku grupu od svih opozicionih stranaka u Skupštini Srbije“, rekao je Jeremić.

Ocenio je da će predsednik Srbije i SNS Aleksandar Vučić pristati na nove izbore u Beogradu „samo ako bude potpuno siguran da će na njima pobediti“ i dodao da je „spuštanje tenzija u društvu“ bilo opravdanje za sastanak Vučića i predsednika SSP Dragana Đilasa, na kojem se razgovaralo i o novim izborima.

„Rezultat tog ‘spuštanja tenzija’ je da u Skupštini Beograda neće biti Duška Vujoševića, a da ćemo sledeće nedelje za gradonačelnika dobiti Aleksandra Šapića. Rezultat je da ne znamo kada će biti okončani izbori u Velikom Trnovcu i da li ćemo vladu dobiti do duboko u jesen, da li će biti struje i ogreva, i po kojoj ceni. U međuvremenu, Rio Tinto hvata novi zamah, kao i izvršitelji, inflacija je van kontrole, a narod se oseća prevareno“, rekao je Jeremić.

Dodao je da će lokalni izbori u Beogradu biti ponovljeni „samo ako ‘spuštači tenzija’ nastave sada već očigledno približavanje režimu“.

„Gde su im sada ‘partija i bratija’, šta je bilo sa predizbornim obećanjima, da li su ‘promene iz korena’ to da na Pinku naprasno počinju da ih zovu gospodom“, upitao je Jeremić.

Predsednik Narodne stranke je kazao da prilikom odlučivanja o tome da li da uvede sankcije Rusiji, Srbija mora pre svega da vodi računa o svojim interesima.

„Stvara se pogrešan utisak da evropski put Srbije prvenstveno zavisi od spoljnopolitičkog određivanja, koje nije nebitno, ali mi danas ka EU ne idemo iz drugih razloga. Kome je evropska budućnost Srbije na srcu, trebalo bi da učini sve da se oslobodimo ove diktature, koja je najveća prepreka na našem putu ka Evropi i daleko veći problem od spoljnopolitičkog svrstavanja“, zaključio je Jeremić.

Narodna stranka usvojila program ekonomskih mera: PDV na hranu jedan odsto, minimalac 50.000 dinara

Glavni odbor Narodne stranke usvojio je program ekonomskih mera, kojim je predviđeno smanjenje posebne stope PDV za osnovne životne namirnice na jedan odsto, povećanje minimalne zarade na 50.000 dinara, dupliranje budžeta za poljoprivredu, ukidanje akcize na dizel za poljoprivrednike i povećanje subvencija na 24.000 dinara po hektaru.

Programom mera za dostupnost hrane, ekonomsku sigurnost građana i energetsku stabilnost predviđeno je, kako je saopštila ta stranka, da izvršitelji dužnicima ne mogu uzeti jedini porodični dom, ako je ta nekretnina nužna za zadovoljenje osnovnih životnih potreba dužnika.

„Predviđeno je i ukidanje akcize na struju, a uvođenje poreza na luksuz, kako bi u krizi najbogatiji dodatno ‘punili’ državni budžet, i taj porez bi bio naplaćivan prilikom prometa luksuznih materijalnih dobara, kao što su luksuzni satovi, skupoceni automobili, skupoceno krzno, brodovi, jahte, privatni avioni, nakit…“, navodi se u saopštenju.

Jedna od mera koje predlaže Narodna stranka je i da se automobili registruju na pet godina, a da se obavezni tehnički pregledi obavljaju na svake dve godine, što je praksa u mnogim razvijenim državama, u kojima je životni standard na višem nivou od onog u Srbiji.

Vuk Jeremić emisija Utisak nedelje
Vuk Jeremić Foto: Ivan Dinić/Nova S

„Hrana je prva linija odbrane u kriznim vremenima. Nestašica hrane na svetskom nivou je veliki problem, ali bi mogla biti i prilika za države koje mogu da proizvedu dovoljnu količinu hrane. Srbiji je ostao veoma kratak period da izvrši potpuni zaokret u poljoprivredi i primeni novu agrarnu politiku“, navodi se u programu.

Ocenili su i da bi država, umesto da „poklanja“ stranim kompanijama i do 150.000 evra po radnom mestu, morala taj novac da preusmeri u proizvodnju hrane i subvencionisanje domaćih privrednika.

„Budžet za poljoprivredu bi hitnim rebalansom trebalo da bude povećan sa 50,6 milijardi dinara na 100 milijardi, a poljoprivrednicima bi do kraja ove godine trebalo povećati subvencije sa 8.000 dinara po hektaru na 16.000 dinara, dok bi 2023. godine iz budžeta trebalo odvojiti sredstva za dodatno povećanje na 24.000 dinara po hektaru“, piše u dokumentu koji je usvojio glavni odbor Narodne stranke.

Poljoprivrednim proizvođačima bi trebalo omogućiti izvoz tržišnih viškova kako bi zaradili od izvoza hrane i to kada su svetske cene na istorijskom maksimumu.

„Posebna stopa PDV trebalo bi da bude smanjena sa 10 odsto na jedan odsto za hleb i druge pekarske proizvode, mleko i mlečne proizvode, brašno, šećer, jestivo ulje, lekove, đubrivo, sredstva za zaštitu bilja, seme za reprodukciju, sadni materijal, udžbenike i nastavna sredstva, ogrevno drvo…“, dodali su iz te stranke.

BONUS VIDEO: Kako je počeo sukob Đilasa i Jeremića

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare