Saopštenje koje je ispred Udružene opozicije Srbije juče izdao Pokret slobodna Srbija, a u kojem se kaže da ova organizacija treba samostalno da saopšti svoj stav o izbornim uslovima ne čekajući ničiju saglasnost ili superviziju, uneo je opštu konfuziju i među opozicijom, ali i među onima koji prate dešavanja u njoj, pa se generalno stekao utisak da svedočimo početku raspada UOPS. Saznanja portala Nova.rs, međutim, govore da u ovoj organizaciji zapravo postoji ozbiljna podeljenost, a da ujedinjenje opozicije u jedan širi blok minira - Narodna stranka na čelu sa Vukom Jeremićem.
Jučerašnje saopštenje glasi ovako:
„Udružena opozicija Srbije (UOPS) većinski smatra da treba samostalno da saopšti svoj stav o izbornim uslovima, ne čekajući ničiju saglasnost ili superviziju“, naveo je Pokret Slobodna Srbija (PSS) koji je bio domaćin sastanka.
Kako se dalje navodi, o predlogu se izjasnilo 10 članica, a šest je prihvatilo predlog da UOPS samostalno saopšti svoje uslove i to: Narodna stranka, Građanska platforma, Šumadijska regija, PSS, Državotvorni pokret Srbije, Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara.
Protiv su bile tri članice: Pokret za preokret (PZP), Demokratska stranka (DS), Stranka slobode i pravde (SSP), a uzdržan je bio Đorđe Vukadinović.
O predlogu se nisu izjasnili Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije Otadžbina i Sindikat Sloga.
Konfuzija koja je zatim usledila nije za čuđenje, jer se iz saopštenja nije moglo zaključiti oko čega su zapravo članice UOPS glasale, da li su se posvađali i da li ovakvo saopštenje znači da UOPS prestaje da postoji.
Evo o čemu je zapravo reč.
Širenje bloka ili ne…
Članice UOPS pregovarale su o izbornim uslovima, koje treba postaviti pred vlast u Srbiji, ali i pred Evropsku uniju kao posrednika u dijalogu. Jedan deo stranka bio je za to da se oko tih izbornih uslova pregovara i sa strankama koje nisu u UOPS, ali jesu opozicija režimu.
Drugi deo UOPS bio je za to da se sastavi isključivo predlog izbornih uslova ove organizacije, a da se taj spisak zatim ostatku opozicije postavi kao ultimatum – u smislu ovako možemo zajedno ili nikako.
Kako Nova.rs saznaje ovakav stav najoštrije i beskompromisno zastupa Narodna stranka Vuka Jeremića.
Kasnije predstavljeni glasovi odnosili su se upravo na to, da li treba praviti širi konsenzus opozicije ili da predlog ostane ograničen samo na članice UOPS.
Iako na glasanju nije bilo konsenzusa, mimo pravila i dogovora PSS je izašao u javnost sa saopštenjem.
Objašnjenje smo potražili i od članova UOPS.
Veselinović: Neki žele fragmentaciju
Na pitanje da li upravo svedočimo početku raspada Udružene opozicije Srbije lider Pokreta za preokret i predsedavajući UOPS Janko Veselinović kaže:
„Pokret za preokret je za puno jedinstvo svih istinskih opozicionih snaga u borbi protiv ovog režima. Jedan front, za nas je važan i kod prezentovanja naših zahteva režimu, ali i u nastupu prema EU. Neki izgleda tako ne misle. I žele fragmentaciju. To je loše. Ne znamo da li je neko jučerašnjim saopštenjem hteo da napravi takvu situaciju da UOPS više ne postoji. Ali, neovlašćeno saopštenje je zbunilo one koji su to saopštenje pročitali. Naime, niko u ime UOPS ne može da saopštava stavove, ako oni nisu usaglašeni. A nisu. Jako je važno i da se zna da se odluke u UOPS donose konsenzusom. Nikakva odluka vezano za izborne uslove nije doneta, jer je jedna stranka na sastanke dolazila sa unapred utvrđenim pozicijama, bez namere za bilo kakvim kompromisom. Sav trud drugih da se do kompromisa dođe i davanje predloga gotovo identičnih njihovom ultimatumu svodio se na to – mi imamo odluku našeg Glavnog odbora i nećemo je menjati“, kaže Veselinović za Nova.rs.
Kao mala deca
On nije želeo da navede o kojoj stranci je reč, ali je objasnio šta je u vezi jučerašnjeg saopštenja za njega i njegovu stranku sporno.
„Odluka da UOPS napiše i prezentuje izborne uslove za fer i poštene izbore nikome nije bila sporna u UOPS, već ultimatum da na njih niko van UOPS ne može da daje sugestije i dopune, već da ih prihvati „neuzmenjene ili ništa“. Deo članica UOPS to je smatrao uvredljivim za preostali deo opozicije, među kojima su i oni koji su bojkotovali izbore, a nisu članice UOPS. PZP je smatrao da je nekorektno nekome nuditi nešto po princiou – uzmi ili ostavi. Naše je mišljenje da treba da gradimo, a ne da rušimo poverenje prema svim istinskim opozicionim subjektima. U tom frontu su nam nužni svi: stranke, pokreti, udruženja, pojedinci… Ovo je mi ili oni i svako zakopavanje u rovove po ideološkim ili nekim drugim merilima nije dobro. Posebno je opasno okretanje leđa Evropskoj uniji, jer neki misle da smo sami sebi dovoljni i da EU možemo samo da ispostavljamo račune, a ne da sa njima i razgovaramo. A neki misle da pred EU treba da izađemo sa 10 različitih grupa zahteva i da se na tim sastancima ponašamo kao mala deca. Jasno je da bi najvažnije bilo da celokupna istinska opozicija istupi sa jedinstvenim zahtevima“, navodi Veselinović.
Lutovac: Stav DS je da moramo svi zajedno
Sličnog je stava i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac, koja je takođe glasala protiv ovog predloga.
„Stav Demokratske stranke je da sve opozicione snage usmere svoje delovanje na obezbeđivanje uslova za slobodne i poštene izbore, kao prvom koraku ka suštinskim promenama u Srbiji. Takvim delovanjem pridobićemo nezadovoljne građane, koji su većina u Srbiji. Vreme je da se svi, političke stranke, udruženja, pokreti i građani, solidarno izborimo za naša prava i slobode garantovane Ustavom i zakonima ove države. U oktobru sam rekao da ako se ne izborimo za ono što nam pripada da bi trebalo da se pobunimo. Građani imaju pravo na pobunu kada su im uskraćena prava i slobode. Pobuna nije nikakav zahtev za neograničenom slobodom, nego pravedna borba protiv samovolje i ograničavanje prava i slobode građana“, zaključuje Lutovac.
Vuk Jeremić nije odgovarao na poruke portala Nova.rs ovim povodom.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare