Foto:EPA/ANDREJ ČUKIĆ

Uvođenje vanrednog stanja u Srbiji dovelo je do prekida izborne kampanje, a samim tim i do odlaganja dana održavanja izbora, zakaznih za 26. april. Kako je saopšteno iz RIK-a, sve izborne aktivnosti biće nastavljene danom ukidanja vanrednog stanja. U zavisnosti od toga da li će vanredno stanje trajati 90 dana ili će nakon isteka tog ustavnog roka biti produženo za još tri meseca, u igri su dva moguća datuma za održavanje izbora.

Do uvođenja vanrednog stanja, stranke i koalicije koje su najavile učešće na izborima iskoristile su svega 12 dana za kampanju od ukupno 51. Toliko bi ona trajala da država nije odlučila da uvede najooštrije mere u borbi protiv koronavirusa, koje su između ostalog podrazumevale odlaganje izbora.

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je na jučerašnjem sastanku na koji su bile pozvane stranke koje izlaze na izbore da će “sesti zajedno i dogovoriti novi datum“, međutim zakonski okviri ne predviđaju dogovor već nastavak izbornih radnji i određivanje datuma odmah po završetku vanrednog stanja.

Član Republičke izborne komisije Marko Danilović navodi za portal Nova.rs da će RIK odmah nakon donošenja takve odluke usvojiti rešenje o nastavku svih izbornih aktivnosti.

„Sve ono što su stranke do sada uradile, biće priznato, a kampanja bi samo trebalo da se nastavi. Tada ćemo doneti i novi rokovnik i tada bi trebalo da bude poznat i dan održavanja samih izbora“, navodi Danilović.

Na pitanje da li će kampanja trajati koliko je i prvobitno predviđeno, on kaže da bi „tako trebalo“, ali i da treba imati u vidu da se izbori održavaju samo nedeljom. Zakon inače predviđa da izborni marketing traje ne kraće od 45 i ne duže od 60 dana.

Uzimajući u obzir navode stručnjaka i predstavnika vlasti, kao i ograničenja koja su predviđena Ustavom, moguća su dva datuma za održavanje izbora.

Opcija 1 – 26. jul

Strategija države je da epidemiju koronavirusa učini dužom, kako bi rasteretila zdravstveni sistem i broj smrtnih slučajeva spustila na minimum. Samim tim čini se realno da vanredno stanje bude ukinuto posle 90 dana, odnosno 13. juna.

Ako uzmemo u obzir da je strankama ostalo za kampanju još 39 dana i ako uračunamo još dva dana zakonom predviđena za izbornu tišinu, građani bi na birališta u ovom slučaju mogli da izađu u nedelju 26. jula.

Opcija 2 – 25. oktobar

Ustav predviđa mogućnost i da vanredno stanje bude produženo za još 90 dana. Uzimajući u obzir navode stručnjaka da će cela godina biti u znaku borbe protiv korona virusa, nije isključeno da vanredno stanje bude produženo do jeseni, odnosno na još tri meseca.

U tom slučaju najoštrije mere koje je država preduzela protiv epidemije, bile bi ukinute 12. septembra, a kada uračunamo još 39 dana kampanje i dane predviđene za izbornu tišinu, izlazak na birališta mogao bi da bude zakazan i za nedelju 25. oktobar.

U Srbiji je inače praksa u poslednje dve decenije da se izbori ne održavaju tokom leta.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram